Niş Nedir,Niş Dekorasyon Uygulama Örnekleri,Alçıpan Niş,Ahşap Niş | Artstyle Mimarlık Blog

Niş Nedir? Niş Uygulama Örnekleri

Niş Nedir?

Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen addır.

Binalardaki duvar süslemeleri arasında hem işlevsel hem de görsel olarak önemli bir yere sahip olan niş, çok eski zamanlardan beri kullanılagelen mimari bir öğedir. Eskiden kandil ya da yakılan meşalelerin yeri olarak açılmış; kiliselerde ya da saraylarda, heykeller bu oyukların içine yerleştirilmiştir. Osmanlı mimarisinde saraylarda ve çeşmelerde kuşların da su içebilmesi için oyulmuş hücreciklere de niş adı verilmiştir.

Eskiden ışık kaynaklarının konulması gibi bir ihtiyacı karşılayan bu oyuklar günümüz mimarisinin en dekoratif öğelerinden biri olmuştur. Renkli ışıklandırma ya da farklı şekillerle evlerde-ofislerde vazgeçilmez konseptlerin yaratılmasına olanak sağlamaktadır.

Nişler Ev dekorasyonlarında fazlasıyla kullanılır oldu,Sizlere aşağıda alçıpan ve ahşap malzemeden yapılmış niş uygulama örneklerini fotoğraflar ile anlatmaya çalışacağız.

Nişler ev içlerinde Salon,Oturma Odası,Yatak odasında bazen banyo ve Wc lerimizde kullanılabilir,

Nişler karşımıza bazen bir kitaplık,bazen bir vazo ile süslenmiş bir aksesuar köşesi bazen banyomuzda şampuan ve kremlerimizi sakladığımız raflarımız olabiliyor.

Tarihte Yapılmış İlk Niş Uygulamaları

Niş Uygulamaları,Tarihin en eski Dekorasyon Modellerindendir

 

Günümüz Modern Niş Uygulamaları

Salonda Yemek Masası Duvarına Uygulanmış Niş

Yukarıda Görünen fotoğrafta bir müşterimizin Salonunda Yemek Masası Duvarında Duvarda niş uygulanmış ve bu niş duvardan ahşap lake çıta ile bağımsızlaştrılarak kalan yüzeye duvar kağıdı uygulanmıştır.

Kolon Gömme Niş

Bazen iç mekanlarda bizi rahatsız eden,keşke bu kolon burda olmasaydı dediğimiz anlarda o kolona öyle bir estetiklik katarsınız ki bakınız.

Salon Ortasında bulunan Kolonda Niş Uygulaması

Banyo ve Wc lerde Niş Uygulamaları

Banyo ve Wc lerde hem dekoratif eşyalarımızı hemde ıslak hacim malzemelerimizi depolamak adına harika çözümlemeler olabilir.

Banyoda Uygulanmış Niş

Yatak Odası Niş Uygulaması

Aşağıda bir müşterimiz için yapmış olduğumuz yatak başı nişlerini görebilirsiniz.

Yatak Odası Yatak başında Uygulanmış Alçıpan Niş

Yatak Odasında yatak başında uygulanmış bu niş örneğinde müşterimizi burayı hem bibloları hemde kitapları için rahatlıkla kullanabilir.

Cafe ve Restaurantlarda Niş Uygulamaları

Cafe & Restaurant Niş Uygulaması

Aşağıda sizlere bir kuyumcu Mağazasında Uygulanan Niş Örneğini aşamalarını göstereceğiz.

Öncelikle Alçıpandan yapılan Niş Kasası ve sonrasında atölyede tamamlanmış ahşap Nişlerin bu kasalara yerleştirilmesi görülecektir.

 

Kuyumcu ve Pırlanta Mağazası Niş Uygulamaları

Kuyumcu ve Pırlanta mağazalarında yapılmış ve içleri spot aydınlatma kullanılarak harika özel ürün sunum alanları yaratılabilir.Aşağıda AdaGold Kuyumculuk için hazırladığımız Niş leri görebilirsiniz.

 

Eğer sizde sıradışı kullanışlı ve harika Niş lerle dekore edilmiş bir yaşam alanı istiyorsanız Artstyle Mimarlığa ulaşabilirsiniz.


2 Comments on this post

 1. Meraba,
  Görsellerdeki kolon kaplama niş uygulamasını odamın ortasında bulunan benzer kolona aynı şekilde uygulatmak istiyorum.bu işin maliyetini öğrenmek istiyorum mümkünmü.
  Esenyurt /İST da ev.
  Saygılarımla
  Bülent İNAN

  Bülent / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*