Kafe Açmayı Düşünen Girişimciler İçin Tavsiyeler | Artstyle Mimarlık Blog

Kafe Açmayı Düşünen Girişimciler İçin Tavsiyeler

Kafe Açmayı Düşünen Girişimciler İçin Tavsiyeler

Oldukça nezih veya minimalist bir mekânda dekorları inceleyip bir yandan da kahvenizi yudumlarken; ‘’Benim neden böyle bir kafem olmasın? Ben de böyle bir kafeyi kolaylıkla işletebilirim.’’ gibi düşüncelere dalabilirsiniz, neden olmasın? Ama öncesinde sizlerle; Kafe açarken nelere ihtiyacınız var? Müşterilerin beklentileri neler? Kimlerden yardım almanız gerekir? gibi sorularını ele alalım;

Kafe açmak, işletmek ve başarılı sonuçlar almak istiyorsanız istikrarlı bir şekilde disiplinli olmanız gerekir.

Öncelikle bütçenizi belirleyin buna göre kendinize planlar yapın.

 

1 – Kafenin lokasyonunu belirleyin.

Kafenin lokasyonu çok önemlidir, merkezi bir yerde olması kafeniziniz uğrak bir yer olmasını sağlar.(Dünyaca ünlü bir hotel markasının lokasyon belirleme politikası şehrin en nezih semtlerinden birinde çevresinde uğrak bir park, büyük bir alışveriş merkezi olmasıymış.)

 

cafe açmak, cafe işletmek, kafe dekorasyon maliyeti, cafe işletmeciliği

 

2 – Müşteri portföyünüzü belirleyin.

Bir kafe açıp işletmek hizmet sektörüne girmektir ve hizmet sektöründe müşteri odaklı olmanız gerekir bu aşamada çevrede ki mekânlara gidip gözlem yapın, mekânda nelerin artı nelerin eksi puan olduğuna dikkat edin ve yeni kafenizde bu eksileri nasıl kapatabileceğinize odaklanın, fikirler üretin, yeniliklere açık olun, empati yaparak müşterilerin beklentilerinin neler olduğunu anlamaya çalışın bu süreç oldukça önemli çünkü dekorasyondan tutunda ne servis edileceğine müşteri portföyüne göre karar vermeniz gereklidir.

 

cafe açmak, cafe işletmek, kafe dekorasyon maliyeti, cafe işletmeciliği

 

3 – Dekorasyon ve mimariye önem verin.

Bu süreçte profesyonel bir destek almanız oldukça önemli, işini iyi icra eden bir mimarla kafenizin lokasyonuna, müşteri portföyüne hitap edecek şekilde mimari ve dekorasyon düzenlemesi yapabilirsiniz.

Kendinize spesifik bir konsept belirleyin ve ‘’müşteriler neden bizi seçmeli? sorusuna cevap arayın.

Kafenizde kullandığınız renklerin uyumundan, masa, sandalyelerin, koltukların, aydınlatmaların, duvar süslemelerinin, yerlerin açıkçası kullandığınız her malzemenin kalitesinin gelen müşteri kalitesiyle ve size sağladığı kazançla doğru orantılı olduğunu unutmayın.

Ayrıca 21. yy insanı için görsellik oldukça ön planda yani siz mimari tasarımınıza ne kadar önem verirseniz müşterileriniz de doğru oranda artacaktır hatta bazı müşterileriniz kafenizin müdavimi olacak ve size çevrelerinden yeni müşteriler kazandıracaktır. Özellikle sosyal medyayı aktif kullananlar için de dekorasyon çok önemli, sırf fotoğraf çekmek için kafenize gelen insan sayısının mimari düzenlemeye verdiğiniz önemle doğru orantılı olacağını unutmayın.

Dekorasyon ve mimariyi planlarken müşterilerinizin isteklerini karşılayıp, rahatını sağlayacak şekilde olmasına değinebilirsiniz çünkü müşterileriniz ne kadar uzun süre kafenizde vakit geçirirse yine kazancınızda doğru orantılı olarak artacaktır.(Örn; Açık ve kapalı alan, masalara yakın priz, rahat koltuk ve sandalyeler vb.).

 

cafe açmak, cafe işletmek, kafe dekorasyon maliyeti, cafe işletmeciliği

 

4 – Menünüzü belirleyin.

Tabii ki yine müşteri portföyünüze göre neler servis edeceğinize, nerden tedarik edeceğinize dair bir pazar araştırması yaparak karar verebilirsiniz.

Menüyü yaptıktan sonra kafenizde kullanacağınız, dolap, tezgâh, fırın, tabak, bardak, kaşık, çatal, bıçak, tuzluk, biberlik, ekmek sepeti, masa örtüsü vb. malzemeleri belirlemeniz gerekir, kullandığınız malzemelerin dekorasyona, kitleye, servis ettiğiniz yemeğe, içeceğe uyumlu olmasına özen gösterin.

 

cafe açmak, cafe işletmek, kafe dekorasyon maliyeti, cafe işletmeciliği

 

5 –  Markanızın ismini belirleyin.

Çarpıcı ve akılda kalıcı bir isim olmasına özen gösterin, yaratıcı fikirlerle konseptinize uygun bir isim seçin.

 

cafe açmak, cafe işletmek, kafe dekorasyon maliyeti, cafe işletmeciliği

 

6 – Çözüm odaklı ve öngörülü olun.

Öngörülü olmak sizi hep bir adım ötede tutar, her detayı öngörebilmek işletmenizi hayata geçirdikten sonra karışılacağınız sorunları en aza düşürmek demektir.

Kriz yönetebilmeniz kafenizi açarken de, işletirken de size her aşamada yardımcı olacaktır bu yüzden çözüm odaklı olmaya özen gösterin.


5 Comments on this post

 1. Ne kadar güzel yazmışsınız

  Almina / Cevapla
 2. Gayet başarılı bir yazı olmuş… teşekkürler

  Cemil / Cevapla
 3. Mekan deneyiminin girişimcilik ile ilişkisini anlatması bakımından son derece faydalı bir yazı olmuş. İç mekan tasarımının kazanca ticarette ne kadar doğrudan etkilediğine yönelik ışık tutuyor.

  Mimari blog / Cevapla
 4. Anlatım yalın ve çok akıcıydı gerçekten çok aydınlatıcı bir yazi olmuş teşekkürler.

  YASEMİN / Cevapla
 5. Açıklamalar beni çok aydınlattı teşekkürler.

  YASEMİN / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*