Mimarlık ile İç Mimarlık arasındaki Fark Nedir? | Artstyle Mimarlık Blog

Mimarlık ile İç Mimarlık arasındaki Fark Nedir?

Mimarlık ile İç Mimarlık arasındaki Fark?

Toplumda bu iki meslek dalından eğer birindeyseniz sizi bir soru bekliyor.İç Mimarmısın Dış Mimarmı?

 

     Mimar ve İç Mimarın ne yaptığına ve bu iki meslek kolunu birbirinden ayıran farklılıklara gelecek olursak,

    Mimar;Aslında şehir plancısı(Yollar yerleşim yerleri,kamu alanları,yeşil alanlar ve    bunlar dışında şehrin bütününü tasarlayan kişi) tarafından tanımlanmış alana kullanıcını kendi fonksiyonlara sahip ihtiyaclarına cevap verebilceği bir yapı(Konut,İşyeri,Sanayi Yapısı vs.) tasarlar. Bina yapılması uygun görülmüş alan içinde, en uygun yeri tespit ederek bir iskelet oluşturur. Bu iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirerek, Şehrin dokusuna uygun gerekli teknik detaylara ve parametrelere (yükseklik, cephe,inşaat alanı,gerekli yol ve sokaktan yapının çekme mesafeleri, malzeme vs. uyumlu) göre yapıyı tasarlar.

   İç Mimar;Mimarlar tarafından hazırlanmış ve mühendisler tarafından sağlam bir şekilde ayağa dikilmiş bir yapı içerisindeki bölünmüş yada bölünmemiş mekanların iç kısımlarını kullanıcıların isteği ve ihtiyacı doğrultusunda iç mimari kurallara göre (salon ile Mutfağı birbirine yakın olacak şekilde planlamak vs)tasarlayıp,kullanıcının tarzını yansıtacak ve içerisinde yaşarken onu rahatsız etmeyecek şekilde tasarlayıp uygulamasından sorumlu olan kişidir.

Bu iki meslek dalının yaptıkları işlere örnek vermek açısından aşağıdaki fotoğrafta hem mimar hemde iç mimarın çalışma mekan ve şekilleri hakkında kısmen fikir sahibi olabilirsiniz.

Mimar Ne yapar ?

Mimar daha çok yapının dış kabuğunu tasarlayarak yapının uygulanacağı yerde çevresi ile kısmen uyumlu yada sıradışı farklı dış tasarımı ve yapının genel konseptini belirleyen kişidir.

Mimar tarafından yapılan Farklı tip yapılar için Konsept Çalışmalar

 İç Mimar Ne Yapar?

İç Mimarlar ise;Yapının Mimar tarafından bölünmüş yada hiç bölünmemiş kısımlarını kullanıcının isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda iç mekanı komple tasarlayan  ve tüm dekorasyon işleri uygulayan kişidir.

İç Mimar tarafından yapılan Farklı tip İç Mimari Çalışmalar

İç Mimarlar İç mimarisini yaptıkları mekanların,mobilyalarını,aydınlatma elemanlarını,perde ve diğer tekstil elemanlarını,duvar kağıdını,kullanılacak her türlü dekoratif objeleri tasarlayabilen ve bunun uygulamasından sorumlu olan kişidir.

İç Mimarlık mesleğinde detay o kadar fazladır ki,bazen sadece bir perde tasarımı yapmanız günlerinizi alabilir.

 

 


368 Comments on this post

 1. Merhaba, Peki bir sorum olacak: ic mimar olmak icin resim cizmesini bilmek mecbur mu, mesela ben ic mimar olmak istiyorum. Tamam masa cizebiliyorum, sandalye gibi seyler cizebiliyorum; ancak detayli bir sekilde istedigim resmi cizmekte gucluk cekebiliyorum kafamda kurabiliyorum istedigimi, simetrik acidan da iyimdir yani belki denemedigimden bilmiyorum ama…cok guzel resim cizemeden olur mu ? cevap verirseniz cok mutlu olurum saygilarla

  Yagmur / Cevapla
  • Yağmur hanım merhaba;
   Emin olunki iç mimarlık eğitimi almakta olan birçok vakıf üniversitesi öğrencisi veyahut mezunu resim çizmek konusunda sizden daha vasat durumda olabiliyor,lakin önemli olan fakulteler de iç mimari eğitim ve 3 boyutlu düşünebilme ve farklı tip malzemeleri mekan içerisinde ergonomik kullanabilme eğitimleri konusunda kendinizi yetiştirmeniz sizin için daha doğru sonuçlar verecektir.
   Yani işin özü kendinizi yetiştirebilmeniz hepsinden daha önemli

   admin / (in reply to Yagmur) Cevapla
   • Merhaba sayısal puanına iç mimarlığa tm puanımla ise iç mimarlık ve çevre tasarımına gidebiliyorum. Bu ikisi arasındaki fark nedir tmden ya da mfden gitmem benim için bir şey değiştirir mi bilgilendirirseniz sevinirim

    Fatoş / (in reply to admin) Cevapla
  • merhaba ben tm öğrencisiyim 3 sınıf ve mimarlığı iç mimarlıktan daha çok istiyorum dikey geçiş yada yatay geçiş yaparak mimarlık okuyabilir miyiz üniversite zamanı ?

   zafer / (in reply to Yagmur) Cevapla
  • evet olur onun dersini zaten üniversitede görüyosun

   ecen / (in reply to Yagmur) Cevapla
 2. bnm hedefim de iç mimarlık kendi adıma uygun bi meslek oldugunu düşünüyorum.. peki iç mimar olmak için hangi özülliklerin bulunması gerekir..? yani hedefime daha cok ulabilmem için ne yapmalıyım

  beyzanur / Cevapla
  • Önerimiz üniversiteye hazırlık sürecinde hobi olarakta olsun,dekorasyon dergilerini takip etmeniz,ve internet üzerinden dekorasyon ve iç mimari blogları incelemeniz,bunların dışında eğitim almayı düşünürseniz özel iç mimarlık eğitimi veren üniversitelere öğrenci alan özel kurslara bakabilirsiniz.

   admin / (in reply to beyzanur) Cevapla
 3. mimarlıkta çizimin çok iyi olmalı mı?

  sera / Cevapla
  • Kesin olarak iyi olması gerektiği söylenemez,İyi olması sadece işinizi kolaylaştırır,eğer mesleğe tutkuyla sarılırsanız emin olun fazlasıyla başarılı olacaksınızdır.
   Çizim konusunda kendinizi eğitim sırasında geliştirebilirsiniz,birçok öğrenci ve mimar adayı da emin olun ki bu durumdadır

   admin / (in reply to sera) Cevapla
 4. teşekkürler

  sera / Cevapla
 5. Merhaba ben resim cizemem ama 2D-3D bina konusunda pc de olsun kağıtta olsun çok iyi şeyler oluşturabiliyorum.Kendi hayal gücümden çıkanları,yada hoşuma giden bir binayı çok güzel çizebiliyorum. ve ben mimar olmak istiyorum ama ösym buna engel oluyor 😀 mimarlıkların puanları çok yüksek. bende mimarlığa giden diğer yolları araştırıyorum iç mimar olduktan sonra mimarlık üzerine de kendimi geliştirmiş olsam sektörde iki işi de yapabilir miyim (mimarlık diploması olmadan)?

  abdullah / Cevapla
  • Merhaba;
   Mimarlıkta İç mimarlıkta lisans diploması gerektiren meslek dallarıdır.Dolayısıyla bu mesleklerin ünvanlarını kullanabilmenizin tek yolu bu diplomLra sahip olmaktır.
   Ançak mesleki deneyim kursları vasıtasıyla kendinizi bu konularda geliştirerek piyasada bu işi yapıp para kazanmanız mümkündür.Fakat sadece imza yetkiniz olmaz bunu bilmeniz önemli

   admin / (in reply to abdullah) Cevapla
 6. peki hangi tasarım dergilerini takip edebilirim.

  nur / Cevapla
  • Yerle yayın olarak: Tasarım
   Yabancı yayın olarak:İnterior Word,Maru

   admin / (in reply to nur) Cevapla
 7. mimar olmak için çok akıllı olmak gerekirmi?birde matematiğinin iyi olması mı gerekir?

  fatmanur yılmaz / Cevapla
  • Fatmanur hanım sadece Mimarlık için değil hangi mesleği icra etmeyi düşünürseniz düşünün azda olsa bahsettiğiniz şeye ihtiyacınız olacaktır.Matematik Mimarlık ve diğer teknik meslek dallarının olmassa olmazıdır.

   admin / (in reply to fatmanur yılmaz) Cevapla
 8. benm resmim çok iyi mimar veya iç mimar olmak istiyorum ama hangisi daha avantaj yaratabilir ve mimar olursam iç mimarlıkta yapılabilinicegini duydum nekadar doğru ?

  ecem / Cevapla
  • Ecem hanım mesleki anlamda ikiside birbirinden keyifli ve kaliteli meslek dallarıdır.İç mimari adından anlaşılacağı gibi iç mekan üzerine mimari eğitim veren bir bölüm olup bu bölüm mezunları yapıların iç mekan tasarımlarında rol oynar ve sadece iç mimari alanda faliyet gösterebilirler,Mimarlık bölümü mezunları ise hem iç mekan tasarımları hemde genel anlamında yapı tasarımlarında çalışabilmektedirler.

   admin / (in reply to ecem) Cevapla
 9. merhaba.. ben bir şey sormak istiyorum şimdi ben mimarlık okursam hem mimarlık hem de iç mimarlık yapabilir miyim ? peki iç mimarlık okursam bu ikisini yapabilir miyim yine ?

  seda / Cevapla
  • Merhaba;
   Mimarlık mezunu kişiler,meslek hayatlarında hem iç mimari hemde mimari projeler hazırlayıp uygulama yapabilirler,Fakat İç Mimarlık eğitimi almış kişiler mimari proje hazırlayamazlar,nitekim Mimari proje hazırlayabilmeleri ve onaylayabilmeleri için muhakkak Mimarlar Odasına kayıtlı Mimar diploması sahibi olmaları zorunludur.

   admin / (in reply to seda) Cevapla
 10. Merhaba, ben mimar olmak istiyorum ama çalışma hayatında nasıl,bir ortam olacak. Sosyal mi? Yoksa,ofiste hep çizmek mi? O ortamı anlatabilir misiniz?

  Yasemin / Cevapla
  • Merhaba Yasemin hanım,aslında bu çalıştığınız herbir kurum için farklılık gösterebilir,Genellikle hem proje hem uygulama yapan mimari firmalarda proje ve yaptığınız projenin birebir uygulanmasından sorumlu tutulursunuz,Böylelikle hem ofiste hemde şantiyede fazlasıyla sosyal bir çalışma ortamına sahip olursunuz

   admin / (in reply to Yasemin) Cevapla
 11. Ben bisey merak ediyorum mesela mimar sinanda mimarlik okursam mi avantajli itude ic mimarlik mi ikisinede puanim yetiyo yardim lutfen

  hilal / Cevapla
  • Zor soru,Siz bizce şuna karar verin Görkemli yapılarmı tasarlayıp adınızdan söz ettirmek istersiniz,Yoksa iyi bir Mekan tasarlayıp insanlar her geldiğinde vay be amma harika dekore edilmiş bir mekan dedirtmek mi istersiniz.
   Her iki Okulda Türkiyenin en kaliteli eğitim kurumlarıdır.İkisinde de tatmin olacaksınızdır.
   Ama kişisel tercihim Mimar Sinan Mimarlık olurdu,her ne kadar mezun olmak zor olacak olsa da sonu seni mutlu edecektir.

   admin / (in reply to hilal) Cevapla
 12. Merhaba Bende mimar olmak istiyorum fakat mimarlık mı daha iyi iç mimarlık mı karar veremiyorum kazandım diyelim ya iş bulamassak :/

  Öykü / Cevapla
  • Emin olun kendinizi iyi yetiştirirseniz bir doktordan daha çabuk mesleğe atılabilirsiniz.

   admin / (in reply to Öykü) Cevapla
 13. Merhaba ben lisede grafik tasarım bölümü okuyorum. Mimarlık yada iç mimarlık istiyorum, fakat üniversiteye girmek için yetenek sınavına da mı girmemiz gerekiyor?

  merve / Cevapla
  • Yetenek Sınavı yanlızca İç Mimarlık bölümü için gecerlidir.Mimarlık bölümleri tüm üniversitelerde İç Mimarlık bölümüde belli başlı Üniversitelerde ÖSS ile öğrenci almaktadır.

   admin / (in reply to merve) Cevapla
 14. hangisi daha çok matematik gerektiriyor?

  hande / Cevapla
  • 🙂 Aslında her ikisinde de,Ama sanırım Mimarlıkta bir tık daha fazla ihtiyacınız olacak.

   admin / (in reply to hande) Cevapla
 15. mimarlıkta da autocad programı mı kullanılıyor

  hande / Cevapla
  • sanırım evet

   hande / (in reply to hande) Cevapla
  • Birçok teknik meslek dalı mezunlarının bu programı neredeyse bilmeleri şart olmuştur.Ayrıca İç Mimarlık ve Mimarlık için olmazsa olmaz bir programdır.

   admin / (in reply to hande) Cevapla
 16. mimarlık veya iç mimarlık devlet üniversitasini bitirdikten sonra acaba devlete bağlı olarak çalışabilirmiyiz yoksa kendimize ait iş yerimi olması lazım . yardımcı olursanız sevinirim tşk.

  GÖKHAN / Cevapla
  • Mimarlık mezunu olursanız devlet KPSS sınavı ile zaman zaman çeşitli Bakanlıklarda çalıştırmak üzere eleman almaktadır.İç Mimarlık ta ise öncelikle mesleği öğrenip daha sonra kendi ofisinizi açabilirsiniz.Mimarlıkta tabikide direkt olarak ta mesleğinizi icraa edebilirsiniz.

   admin / (in reply to GÖKHAN) Cevapla
 17. Merhaba, Lisede İnşaat Teknolojileri bölümünden bu yıl mezun oldum. Autocad 2 boyut ve 3 boyut eğitimim çok iyi. Yönetmelik hakkında gereken bilgilere sahibim. Bu kadar birikimi çöpe atmak istemiyorum. Fakat iç mimarlık ve mimarlık arasında kararsızım. İç mimarlığın daha zor olabileceğini düşünüyorum. Tabiki kara şahsıma ait sedece fikrinizi almak istedim. Bu birikimler doğrultusunda iç mimarlık mı olmalı sizce yoksa mimarlık mı ?

  İlim / Cevapla
  • Mimarlık okursanız İç Mimarlıkta yapma ihtimaliniz olacaktır.Fakat derinlemesine bu iki meslek dalı tamamen birbirinden farklı olacaktır.Öncelikle şuna karar verin daha
   İç Mimar olacaksanız; Daha fazla detay ve uygulamada bulunacaksınız,hemen hemen tüm inşaat kalemlerindeki ustalara detay projeleri çizip uygulamada yardımcı olacaksınız.
   Mimar olacaksanız;Sadece yapınızı tasarlayıp tüm derdiniz uçuk kacık tasarımlarınızı bozmadan yerinde uygulayacak bir Mühendislik kadrosu bulmak olacaktır.
   Tercih sizin 🙂

   admin / (in reply to İlim) Cevapla
 18. merhaba ben güzel sanatlardan mezun olcam ve iç mimarlık için matematik olsun vs çalışmaya basladm çunku mat gormüyoruz benm içinde zor ama ben çukurovayı istyorum ama yetenekle almıyor ve mf4 369 puanla benm için zor ama yakınlar ve öğretmenler yetenekle alan bir ünversite tercih etmemi söylüyorlar çok kararsızım ç.ü yede yakınız ne yapmalıyımmm.?

  seren / Cevapla
  • Öncelikle Çukurova Üniv. için muhakkak belirtilen puanı almanız gerekecektir.Ülkemizdeki birçok devlet üniversitesinde de aynı şeyle karşılaşacaksınız yani matematiğinizin iyi olması gerekecek,Bizim size tavsiyemiz iyi bir Vakıf Üniversitesine (Bilkent,Yeditepe,İstanbul Aydın,Kültür,Bahçeşehir) özel yetenek için başvurmak ve eğitimime bu okullarda devam etmek olurdu.Emin olun artık Vakıf üniversiteleri eğitim kalitesi anlamında çok iyi durumdalar.

   admin / (in reply to seren) Cevapla
  • Mezun olduğunuz bölüm mimarlık fakültesine girerken ek puan getirdi mi size…

   Şeyda Koç / (in reply to seren) Cevapla
 19. Merhaba. Ben internetten mimarlık puanlarına baktığımda aradaki uçurum çok fazla kimisi 480lerde kimisi 300lerde neden böyle yani 300lerde olanlar burslu da değil ve mimarlıkta hangi üniversitede okuduğunun çok önemi var mı

  esin / Cevapla
  • Mimarlıkta piyasada belirli okullardan mezun adaylar elbette diğerlerine nazaren daha avantajlı olabiliyorlar(ODTU,İTÜ) bunun dışındaki diğer okulların eğitim kalitesi yaklaşık olarak aynı olacaktır.Piyasanın size bakışıda pek değişmeyecektir.Herzaman söylediğimiz gibi önemli olan kendinizi yetiştirmeniz.

   admin / (in reply to esin) Cevapla
 20. Mezun olur olmaz iş bulma olanağı varmı
  aylık maaşı ne kadar ve iç mimarlıkmı yoksa mimarlıkmı daha avantajlı ?

  Enes Fatih / Cevapla
  • Her iki meslek dalı Türkiyede ve Dünyada revaşta olan meslek dallarıdır.Üniversite eğitiminiz boyunca kendinizi eğer iyi yetiştirirseniz özellikle teknoloji anlamında gerekli donanımı (Autocad,3dMax ve benzeri görsel tasarım programlarını) oluşturursanız iş bulmanız hiçte uzun zaman almayacaktır.Türkiye şartlarında ortalama bir Mimar veya İç Mimar 1.750 ila 2.500 TL arasında bir maaş almaktadır

   admin / (in reply to Enes Fatih) Cevapla
 21. mimarlar aylık olarak mı çalışıyor? Çizim başına para almıyormıydı?

  fatih / Cevapla
  • Her mimar farklı şekilde çalışır,Kimi maaşlı kimisi ise kendi şirketini kurarak proje başı fiyatlandırma yaparak çalışır.

   admin / (in reply to fatih) Cevapla
 22. Çizimim çok iyi değil ama aşırı kötü de değil, yinde de mimarlığa hazırlanıyorum ve çizimimi geliştirmek için herhangi bir şey yapmıyorum. bu ileride bana sorun çıkartır mı? Yani çizimi çok iyi olan daha avantajlı mı olucak?

  ışıl / Cevapla
  • Meraba Işıl hanım,elbetteki eğitim hayatınızda ve mesleki kariyerinizde çizim yeteneği sizin işlerinizi hafifletecektir.Ama kesinlikle size meslek anlamında çok sıkıntı vermeyecektir.Bizim tavsiyemiz meslek öncesi çizim kurslarına gidip biraz hayal gücünüzü ve karakalem çalışma şeklinizi iyileştirmeniz.

   admin / (in reply to ışıl) Cevapla
   • Peki üniversiteye başladıktan sonra çizim kurslarına gitsem bir yandan çok mu ağır olur derslerle birlikte ? Çünkü şu anda istediğim üniveriteyi kazanabilmem için sadece çalışmam gerekiyor 🙂

    ışıl / (in reply to admin) Cevapla
    • Isıl bende senin gibiyim ne cok iyi nede cok kötü bende ünite başladıktan sonra kursa gitmeyi planlıyorum sımdı gidemiyorum cünkü işlerim var ama dersle kurs fazla agır olmasada genede yorucu olacaktır bu kendım içinde geçerli geçerli olacaktır

     Ferit / (in reply to ışıl) Cevapla
 23. MERHABA ADMİN ben sorularımı hepsini maddeleyerek sormak istedim
  1.Mimarlık okursam hangi mesleklerle etkileşim içinde olucam yani çevremde tanıdığım insanlara ne gibi faydam dokunacak özellikle imza yetkilerimi nerelerde nasıl ve ne için kullanıcağım?
  2.Matematiğimiz iyi olucak derken özellikle hangi konular yada genel matematik mi?
  3.Üniversitede okuduğum süreç boyunca nerelerde staj yapıcam?
  4.Ünüversitelerde direk olarak iç mimarlık bölümü var ayrıca mimarlık var hangisinde okumam daha iyi gelir getirir ayrıca mimarlıkta okusam ve iç mimarlıkta okuyandan ne gibi bir farkım olucak sonuçta mimarlık okuduğumda iç mimarlıkta yapıcam?
  5.Devlet için çalışırsam aylık mmaşım ne kadar olucak ve sürekli olarak iş yapıcakmıyım yoksa istenildiği zaman mı proje çizicem ve çalışma ortamımı devlet mi sağlıyacak?

  ŞİMDİDEN TŞK

  SERKAN / Cevapla
  • Merhaba Serkan,Aşağıda sorularını yine madde madde cevaplamaya çalışıyor olacağız.

   1.Mimarlık mesleğini icraa ederken,İnşaat Mühendisleri ile çok sık istişare etmeniz gerekecektir tasarımlarınızı yaparken,bunun dışında elektrik ve makina mühendisleride yine Mimar ların proje ve şantiye ortamında sıklıkla birarada çalışmaları gereken meslek sahipleridir.

   2.Mimarlık ve Mühendislik dallarında herzaman temel matematiğinizin çok iyi olması gerekecektir.Çünkü bu meslek dalları teknik meslek dalları olması münasebetiyle yapacağınız her proje ve uygulamada hesap ve matematik detayları kullanacaksınız.

   3.Üniversite de okuduğunuz sürede 2 farklı stajınız olacaktır.
   1. Proje Stajı(Ofis) Bunda herhangi bir Mimarlık firmasında Proje departmanında staj görmeniz gerekecektir.
   2.Şantiye Stajı:Bunda da Herhangi bir Mimari projenin Uygulaması esnasında staj göreceksiniz.Şantiye stajınızı Konut,Baraj,Havaalanı,Avm,Kültür ve Sanat Yapıları vb gibi birçok Projenin uygulama safhasında birebir bulunmanız gerekecektir.

   4.İki Meslek dalıda bir birinden değerli ve çalıştığınız kurum veya kendi işinizdeki başarınıza göre geliri iyi meslek dallarıdır.Bu konuda sizi yönlendirmemiz yanlış olacaktır.
   Evet doğrudur,Mimarlık mezunları İç Mimarlık ta yapabilmektedir lakin bir İç mimar kadar detaycı ve profesyonel olamayacaktır.

   5.Mimarlık mezunlarının devlet bünyesinde çalışmaları mümkündür lakin diğer meslek dalları kadar yoğun personel alımı yapılmamaktadır.Aylık yaklaşık olarak yeni mezun bir Mimar için maaş ortalaması çalıştığınız kuruma göre 1.750-2.500 TL arasında olacaktır.Aynı şey özel sektör içinde geçerlidir.

   admin / (in reply to SERKAN) Cevapla
 24. merhaba : ben soracaklarımı maddeler halinde sorucam
  1 : ben mimarlık okumak istiyorum ama iç mimar mı yoksa mimar mı olayım bilmiyorum. hangisi iyi ?
  2 : mimarlık veya iç mimarlık için lisede sayısal mı eşit ağırlık mı seçmeliyim ? sayısal ise çok zorlanır mıyım ?
  3 : mimarlık veya iç mimarlık eğlenceli midir ? veya hangisi eğlencelidir ? böyle birşey duydumda o yüzden sordum 🙂

  sena / Cevapla
  • Merhaba Sena;
   Öncelikle Mimarlık ve İç Mimarlık arasındaki tercihi sana bırakıyorum,bu tamamen senin kararın olmalı.
   2. Mimarlık Sayısal iç Mimarlık EA ile öğrenci alıyor.
   3.İkiside fazlasıyla eylenceli bir o kadar da Üni. eğitimi zor meslek dallarıdır.

   admin / (in reply to sena) Cevapla
 25. Merhaba ben mimarlık ve iç mimarlık arasında kararsız kaldım.
  1).Hangisi daha daha avantajlı?
  2)hangi üniversitede daha iyi bir eğitim alabilirim ?(ODTÜ,İTÜ)
  3)hangisinin önü daha açık?
  4)çizim yeteneği şart mı?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  AYSU / Cevapla
  • İki meslek dalının da avantajları vardır,Benzeri soruları yukarıda bir kaç kişiye yanıtlamıştık,istersenin diğer yorumları okuyunuz.
   ODTÜ ve İTÜ Bu meslek dalları için Türkiyede eğitim düzeyi en yüksek Devlet Üniversiteleridir.Lakin Özel Üniversitelerde de fazlasıyla kaliteli eğitim artık alınabiliyor.
   İki Meslek dalının da önü daima açıktır. İkiside sizin için faydalı dallardır.
   Çizim yeteneği Şart diye birşey kesinlikle yok,Sadece böyle bir yeteneği olan kişiler teknik çizim derslerinde daha avantajlı olacaklardır.Lakin okul bittikten sonra her Mimar Autocad vb Bilgisayar destekli programlarda işlerini halledeceklerdir.

   admin / (in reply to AYSU) Cevapla
 26. İyi gunler ben gamze un daha 7.sinifa gectim ama ben mimar olmak istiyorum yalniz sizce dis mimad mi oluyum ic mimar mi ben birde yuksek maas istiyorum soylediginiz rakam cok dusuk birde bu meslekte matematik onemli mi onemliyse ne kadar onemli hangi konular yogunluklu birde mimarlik okurken universitede cizimler cok para gerektiriyormus birde baska bir sey duydum okurken universitede devlet sana maas gibi her ay para veriyormus sen ilerde meslegini olunca geri devlete oduyormussun oyle dogrumu birde resim cizebilmek cok mu onemli onemliyse ne yapmam gerek ama ben boyle bir sey yaparken milimetrik yaparim cizgilerimi filan ev filan araba yerlestirme yapamiyorum yardim ci olursaniz coök sevinicem nolur en kisa surede cevap yazin. 🙂

  gamze ün / Cevapla
 27. merhabalar ben iç mimarlık egitimimi yurtdışında düşünüyorum türkiyedeki iç mimarlık dersleri ile yurtdışındada görcegim dersler hemen hemen aynımıdır ? artı ingilizce egitimli alcagım için benim için zor olurmu ?

  emre / Cevapla
  • Genel manada alacağınız eğitimler aynı olacaktır.Eğitim diliniz her ülke için değişik olacaktır.İngilizce yurtdışı eğitiminiz bir kenara genel anlamda mesleğinize atıldığınızda sizler için fazlasıyla önem arz edeceği için şimdiden ingilizcenizi muhakak geliştiriniz.Lakin yurt dışı fuar ve organizasyonlara katılmanızın mesleğinizin gelişmesinde ciddi faydaları olacaktır.

   admin / (in reply to emre) Cevapla
 28. maası ne kadar ikisininde matematik ve görsel sanatların çok mu iyi olması gerek 🙂

  gamze ün / Cevapla
  • Daha evvelki yorumlarımızdan yaklaşık maaş bilgilerine ulaşabilirsin,Matematik her meslek dalında önemlidir fakat bu iki dal için bu önem biraz daha fazladır,Çünkü işiniz hesap ve maliyet olacak

   admin / (in reply to gamze ün) Cevapla
 29. Peki mimarlık okuyup çift anadal ile iç mimarlığıda okursam bunun benim için avantajları neler olacaktır?
  Ayrıca mimarlık ya da iç mimarlıkta yurt dışında master yapmak mümkün müdür ve ileride bunun bana geri dönüşü nasıl olacaktır?
  İmza yetkisi diye bir şey duymuştum peki bu ne demek oluyor?

  AYSU / Cevapla
  • Mimarlık mezunları tüm yapıların tasarım ve projelendirilmesine yetki sahipleridir,dolayısıyla Türkiyede yapılmakta olan tüm konut,işyeri,sanat yapıları vb tüm projelerde Mimar tarafından hazırlanmış projeye ve imzaya ihtiyaç vardır.
   İç Mimarlık ise daha çok dekorasyon ve iç mekan süslemeleri üzere olduğu için şimdilik yasal olarak İç Mimar tarafından imza gerektirecek bir vaziyet yoktur.

   Mimarlık okursanız kendinizi iç mimaride de yetiştirirseniz çift anadal yapmanızın çok bi faydası olacağını düşünmüyorum,lakin bu konuda ünivers,tedeki akademisyenlere de danışmanızın faydası olacaktır.

   admin / (in reply to AYSU) Cevapla
 30. yeditepe üni iç mimarlık mı?
  bahçeşehir üni iç mimarlık ve çevre tasarımı mı?
  4 yıllık lisans programlarına bakıldığında yeditepenin dersleri daha zengin duruyor. bahçeşehirin kendini kanıtladığı bir alan var mı bu bölüm adına?

  merve / Cevapla
  • Bu iki üniversitede vakıf üniversitesidir,Eğitim kaliteleri bakımından şu daha iyidir dememiz yanlış olacaktır.Bu noktada tercih sizin olmalı,Size tavsiyemiz sadece kendinizi yetiştirmeniz ve bu okulların mezunlarından eğitim durumları hakkında kısa bilgiler almanız.

   admin / (in reply to merve) Cevapla
 31. İc mimar olmak istiyorum fakat herkes sayisaldan gidildigini söyledi sayisala gittim ve biraz zorlandim simdi esite gecmeyi düşünüyorum esittende ic mimarlik ve cevre tasarimi. Ic mimarlik ve cevre tasarimiyla ic mimarligin bi farki var mi yada esitten normal ic mimarliga gidebilir miyim?

  Dilara / Cevapla
 32. Merhaba,

  Ben Japon Dili ve Edebiyatı mezunuyum ayrıca iç mimarlığa ilgim var çizimim çok iyi. Ben 2. üniv olarak iç mimarlığa hazırlanmak istiyorum. Japoncanın iç mimarlıkta bana artısı olur mu ? Bursla Japonya’ya gidip Japon tarzı tasarım öğrenmek istiyorum. İç mimarlık eğitimi için en iyi ülkenin İtalya olduğunu söylüyorlar bunun dışında nereler var ?

  İlgilenirseniz memnun olurum.

  Sakura / Cevapla
  • Merhaba,
   Öncelikle İç Mimarlık için çizim yeteneğinizin size fazlasıyla faydası olacaktır.İç Mimarlık düşünüyorsanız bunu kesinlikle ertelemeyin,Mezun olmayı beklemek yerine İç Mimarlık eğitiminizi aldığınız sırada muhakakk Japon Mimari ve İç Mekan tarzı üzerine kendinizi yetiştirmenizi ve bu konuda mümkünse Yüksek lisans ve uzmanlık yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz,Unutmayın her tarzın bir müşterisi olacaktır,Japon dili ve edebiyetı okumuş olmanızın size çok büyük faydaları olacaktır.Yurt dışı eğitimine gelince bizce İtalya veya Avrupaya nazaren sizin için en uygunu Uzak Doğu olacaktır,Sizin tarzınız da bu olmalı belkide

   admin / (in reply to Sakura) Cevapla
 33. Ben adalet meslek lısesınde okuyorum ama memnun degılım sanat ve tasarım teknık lısesıne gecıs yapabılırmıym ıc mımar olabılırmıyım lutfen cevaplarmısınz

  Kelebek / Cevapla
  • Merhaba ,açıkcası Lise de geçiş yapılabiliyormu bu konuda yeterli bilgiye sahip değiliz,Bunu okul idaresiyle görüşün lütfen

   admin / (in reply to Kelebek) Cevapla
 34. Ben adalet meslek lısesınden okuyorum ama memnun degılım sanat ve tasarım teknık lısesıne gecıs yapabılırmıyım ıc mımar olabılırmıyım caevaplarmısınz

  Gul / Cevapla
  • Merhaba Gül hanım,açıkcası Lise de geçiş yapılabiliyormu bu konuda yeterli bilgiye sahip değiliz,Bunu okul idaresiyle görüşün lütfen

   admin / (in reply to Gul) Cevapla
 35. Merhaba
  Gecenlerde iç mimarlıgn puanlarına baktım sunu fark ettim iç mimarlık sayısal okuyanlar için ama iç mimar ve cevre tasarımı ise esit agırlık okuyanlar için bu ikisinin arasındaki fark nedir acaba ?

  Berfin / Cevapla
  • Genel anlamda pek bir fark yoktur,sadece çevre tasarımı dersleri farklılık gösteriri

   admin / (in reply to Berfin) Cevapla
 36. seneye ygs-lys sınavına gircem bi hedef belirleme noktasındayım kendimi tanıdığım kadarıyla Olayları ve nesneleri zihinde canlandırma ve algılama gücüm yüksek ayrıca fizik matematik geometri ve tarih derslerine merakım var. Ve ilerde Çalışma isteğimi, heyecanımı devam ettirebileceğim bir işte çalışmak isterim. Bu yüzden gerçekten yetenekli olduğum mesleğe yönelmek istiyorum. Yaptığım araştırmalar Mimarlığın benim için uygun bi meslek olduğunu gösteriyo ama şöyle bir şeyde var çizim konusunda başarılı değilim. çizme yeteneği sonrada gelişir mi yoksa doğuştan gelen bi yetenek mi ? bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca mimar sinanda mimarlık okumamın bana ne gibi faydaları olacağını merak ediyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

  MaviBaykus / Cevapla
  • Merhaba;
   Öncelikle sayısal derslerinizin iyi olması ve anladığım kadarıyla üç boyutlu düşünebilme kabileyetinizin olduğunu düşünüyorsunuz,ve kendinizi Mimarlık mesleğinde mutlu hissedebileceğinize inanıyorsunuz.
   Bunların hepsi harika veriler,Gelelim çizim yeteneğine;
   Mimarlık öğrencileri içerisinde çizim yeteneği iyi olanların elbette işleri daha kolay olacaktır,lakin bu özelliği hiç olmayan kişiler başarısız olacağı anlamına gelmez,Şuna emin olunki meslek hayatına atıldığınızda kimsenin el yeteneğine fazla ihtiyacı olmayacaktır(tabiki olanlar anlık el çizimleriyle bazı kolaylıklar kazanacaktır) fakat günümüz artık teknoloji devri bilgisayar programları sizi bu el yeteneğinden kurtaracaktır.

   Gelelim Mimar Sinan Üniversitesinde eğitim alma durumunuza,Tabiki de Mimar Sinan Üniversitesi ülkemizin Mimarlık alanında en iyi eğitim veren kurumlarından biridir,ve meslek hayatınıza atıldığınızda bunun faydalarını göreceksinizdir.

   admin / (in reply to MaviBaykus) Cevapla
 37. meraba ben daha 9. sinif ogrencisiyim size sorularimi madde halinde soracagim 1- mimarlik okuyan birisi ic mimar olarak calisabilirmi ? 2- biyoloji haric diger sayisal derslerim cok iyi mimarlik icin tm yemi gitmeliyim sayisalami ? 3- ben cok guzel seyler tasarliyabiliyorum tasarim ile ilgilide dergiler siteler inceliyorum size gore mimar mi olmaliyim ic mimarmi ?

  Berna / Cevapla
  • Merhaba Berna;
   1-Mimarlık okuyan birisi İç Mimarlıkta yapabilir evet,fakat iç mimarlık eğitimi almış birisi kadar ince ve hassas konularda uzman olmayabilir (Perde tasarlamak,mobilya tasarlama vs gibi)
   2-İç Mimarlık için meslek hayatında ihtiyacınız olacak olan matematiktir.Bunun yanı sıra eğitim hayatınızda sayısal derslerinizin iyi olması gerekir,İç Mimarlık ülkemizde bazı okullar TM bazı okullar ise Sayısal alanda öğrenci alıyor,buna dikkat etmeniz grekiyor
   3-Eğer tasarım kabileyetinizin olduğunu düşünüyorsanız Mimar da İç Mimar da olabilirsiniz,burda karar sizin olmalı

 38. merhaba 🙂 benim sorumda şu bende mimar olmak istiyorum ama benim sorunum biraz daha zor heralde lisede bölüm olarak tm seçmiştim şimdi üni. sınavına gireceğim ama kafam çok karışık mimarlıkta sayılsal oluyor eğer özel bi üniversiteye gitsem nasıl olur 4 sene çok mu ağır olur benim için bi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler 🙂

  elif / Cevapla
  • Merhaba Elif;
   Öncelikle şunu bilmende fayda var Mimarlık tüm üniversitelerde (bildiğimiz kadarıyla sayısal öğrenci almakta), fakat İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü bazı okullarda TM bölümünden öğrenci almaktadır, yani bu konuda sıkıntı etmemelisin

 39. merhaba mimarlık bölümü dersleri zor mudur acaba? yada bilgisayarda proje çizerken çok zorlanır mıyız? lütfen yardımcı olun teşekkürler 🙂

  elif / Cevapla
 40. Öncelikle sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim ve bi sorum daha olacak size peki özel bi okulda okuma imkanım olsa mimarlık alanında nasıl olur maddi manevi bu koşulların altından kalkabilir miyim ? bide iç mimarlık sınavlarına özel yetenekle giriliyormuş mu sınavlarda neler soruluyor ? şimdiden teşekkürler : )

  elif / Cevapla
 41. Merhaba,
  Ben mimarlık okumak istiyorum.7. sınıfa gidiyorum nasıl bir eğitim almam lazım hangi liseler bu konuda beni ileriye taşır yardımcı olabilir misiniz ? Hangi derslerim iyi olması gerek Lisede tercihim Kabataş Erkek Lisesi sizce bu lise iyimidir mimarlık konusunda.

  Ulaş / Cevapla
  • Merhaba Ulaş;
   Öncelikle İç Mimarlık veya Mimarlık için öğrenim gördüğünüz Lisenin bir faydası yoktur,Çünkü liseler size taban eğitimi vermektedir,Meslek liseleri haricinde mesleğe hazırlayan bir Lise yoktur,Dolayısıyla Fen Liseleri,Anadolu liseleri veya Kolej türü özel liseler ve diğer düz Liseler de dilediğinizde eğitim alabilirsiniz, Kabataş Lisesi bir Anadolu Lisesidir ve eğitimi de yeteri kadar iyidir, Umarım kazanabilirsin.

 42. Merhaba artstyle..
  Ben içmimarlık 3. Sınıf öğrencisiyim bu yıl zorunlu staj görmem gerekiyor ve ben yurtdışında yapmak istiyorum araştırdım ama bulamadım benim sorum; Almanya’da bildiğiniz içmimarlık şirketleri varmı var ise bilgi verebilirmisiniz..birde stajer alıyormusunuz?
  Şimdiden teşekkür ederim.. iyi çalışmalar.

  senay / Cevapla
  • Merhaba Senay;
   Bu konu ile ilgili öncelikle üniversitenizden bilgi alınız,eğer sizin yurt dışında stajınızı kabul ederlerse Avrupa da birçok şirket size bu konuda yardımcı olacaktır.Almanya Stuttgart eyaletinde bulunan bir firmayı size yönlendirebiliriz.lütfen info@artstyle.com.tr den bizimle iletişime geciniz.

 43. iç mimarlık yada mimarlık alanında yurtdışında hangi ülkeleri ve üniversiteleri önerirsiniz,cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  CUMHUR / Cevapla
  • Merhaba Cumhur,
   Size bu konuda Avrupa da birkaç üniversitesi tavsiye edebiliriz.
   Bunlar dan bir tanesi İngilterenin Oxford şehrinde bulunan Brookes üniversitesi,Avrupanın önde gelen tasarım ve Mimarlık okullarından biridir.
   2.si Politecnico Di Milano Italya da bulunan bu üniversitede Avrupanın en iyi Dünyanın da önde gelen Üniversitelerinden biridir.

 44. Merhaba, benim de birkaç sorum olacak.
  1-İç mimarlık bölümüyle iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü arasındaki farklar nedir?
  2-Lise 3’e geçeceğim ve sayısaldan eşit ağırlığa geçmeyi düşünüyorum. Eşit ağırlıktan iç mimar olabilir miyim?
  3-Çizimim iyi, yetenek sınavlarını geçeceğimi düşünüyorum. Sizce Mimar Sinan Üni. İç Mimarlık mı yoksa İTÜ iç mimarlık mı?

  Çağla / Cevapla
 45. Merhaba ben mimarlık istiyorum fakat türkiyede değil Dakka üniversitesinde okuyacağım.bu üniversite bangaldeşte. bangladeş fakir bir ülke olmasına karşın bu üniversite çok iyi hatta şarkın oxfordu diyorlar.merak etiiğim şu yurdışında okumam türkiyeye döndüğümde bana avantaj sağlar mı? yoksa ilk olarak türkiyede okumuş olanlarımı seçerler.birde ben orada ingilizce okuyacağım bununda bir katkısı olurmu iş alımımda.son olarak alabilecekleri en yüksek maaş 2.500 liramıdır ? şimdiden teşekkür ederim 🙂

  esra / Cevapla
  • Merhaba Esra;
   Öncelikle Bangladeş te üniversite okumanızda sizi zorunlu kılan bir sebep olup olmadığını merak ettik doğrusu,Çünkü daha evvel bu okul ile ilgili herhangi bir olumlu olumsuz birşey duymadık
   Lakin alacağınız eğitimin Türkiyede denkliğinin olup olmadığını muhakkak araştırın, Türkiyede denkliği olmayan bir okul olma ihtimali olabilir,Aksi halde yurt dışı üniversitelerinde alacağınız eğitimin yurt içinde yapacağınız çalışmalarda faydasını görebilirsiniz.Ayrıca ingilizce eğitim sizin için meslek anlamında ciddi fayda sağlayacaktır.
   Ayrıca Mimar ların aldığı maaş konusunda sizin yanlış yönlendirmeyelim bu maaş ilk başlangıç maaşlarıdır,devamında sizi daha iyi imkanlar bekliyor olacak.

 46. merhaba ben inşaat mühendisi ve mimarlık arasında kararsızım mimarlık eğitimi nasıldır kendi iş kurduğun zaman çok mu çalışman gerekiyor hep işinin başındamı olman gerekiyor .

  üniversiler arasında eğitimi farkedermi İTÜ OTDÜ hariç mimarlığın. hakkında biraz bilgi alabilimiyim abim elektrik mühendisliği okuyorum mimarlık mı okusam onla daha iyi ilerleriz inşaat mühendisliğimi okusam daha iyi ilerleriz ?

  Batuhan / Cevapla
  • Mimarlık ve İnşaat Mühendislikleri birbirlerin den farklı lakin tüm çalışma hayatı boyunca iç içe meslek dallarıdır.
   Mimarlar bir yapının başlangıcından son gelişmesine kadar tüm evrelerinde işin içerisinde olmakta olup,İnşaat Mühendisleri ise işin uygulama konusunda operasyona kaba yapı(hafriyat,temel,demir,beton) ve kısmen ince işlerde (duvar,mermer,boya,alçı) dahil olmaktadır.
   Abinizin kendisini hangi alanda yetiştireceği önemlidir sizin birlikte çalışabilmeniz için.
   Bizlerin tavsiyesi eğer bu iki meslek dalı arasında seçim yapmayı istiyorsanız Mimarlık tavsiye ederiz.

   Gelelim eğitim kalitesine,tabikide üniversiteler arasında muhakkak eğitim kalitelerinde farklılıklar vardır.Bu konuda önceliğiniz Teknik üniversitelerden yana olsun (İTÜ,ODTÜ ve Mimar Sinan Ünv.) bunların dışında tercih edeceğiniz okullar için ayrıca araştırma yapmanızı tavsiye ederim

 47. mesela inşaat mühendisliği istese bir ev tasarlayabilirmi ve bunu hayata geçirebilirmi

  Batuhan / Cevapla
  • Merhaba Batuhan;
   İnşaat Mühendisliği okuyan kişiler tasarım ve mimari konularda çok fazla teknik bilgi eğitimi almazlar,ancak kendilerini bu konularda yetiştirirlerse bir ev tasarımı yapabilir ve bunu hayat geçirebilir,Aslında tasarımı yapılmış projeleri birçok şantiyede inşaat mühendisleri geçirir.Ama tasarım yapabilme konusunda dediğimiz gibi ektra eğitim almaları zorunludur.

 48. merhaba peki mimarlığın eğitiminde çizim dersi veriyorlar mı ? mesela inşaat mühendisi çok var baya fazla var ben inşaat mühendisliği okusam bu kadar fazla inşaat mühendisi olması beni engeller mi iş konusunda ?

  Batuhan / Cevapla
 49. ben teercih yapacamda aslında kafamda belli bir şey yok yanı belli bir meslek o konuda yardımcı olabilirmisiniz

  Batuhan / Cevapla
 50. Merhabalar. Malum tercih dönemindeyiz. Ben mimarlık istiyorum lakin puanım anca iç mimarlığa yetiyor. Bi üniversitenin mf4 ile alan ic mimarligina girsem, mimarlığa geçiş yapabilir miyim? Varsa hangi üniversitelerde mümkün bu?
  Yoksa da çift anadal yapmaya kalkışsam, beni neler bekliyor olacak ve faydası ne düzeyde?
  Şimdiden teşekkürler.

  Dilara Doğan / Cevapla
  • Merhaba Dilara;
   Her üniversitede İç Mimarlık tan Mimarlığa dikey geçiş yapılmamaktadır,Eğer İç Mimarlığa lys puanı ile alınmış iseniz bu durmda Mimarlık bölümüne dikey geçiş yapabilirsiniz.

 51. merhaba ben tercih konusunda çok kararsızım benim puanım az çok orta dereceli mimarlık üniversitelere yetiyor ama iç mimarlıkta çok daha güzel üniversitelere gidebilirim bu konu da ne yapmalıyım ayrıca iç mimarlıkta iş imkanı gibi sorunlar yaşanıyor mu hiç bilgim yok yardımcı olur musunuz

  yonca / Cevapla
 52. Hocam oncelikle tum sorulara ayrintili ve anlasilir bir sekilde cevaplar verdiginiz icin tesekur ederim …flu olarak gorebildigim seyleri biraz daha netlestirdiniz.size bir kac sorum olucak…mimarlik herseyden once insanin kendini gelistirebildigi kadar ilerleyebildigi bir meslektir.benim puanim odtu ya da itu mimarliga yetmiyo ve bursa da oturuyorum..ankara izmir yazabilirim ama tercihi bursadan yana kullanicam cunku bursa istanbula cok yakin istedgim zaman gidebilecegim mesafede workshoplari sikca ziyaret edebilirim ve ailemin sehir disinda bana edecegi masrafi bursada dil egitimi ve kurslara harcamak istiyorum..sizce bunda mantikli bi karar vermis olur muyum? İlerde istanbul ya da bursada yasayabilecegimi dusunuyorum marmara disinda cevre yapmam pek yararima olmaz gibi geldi?birde aklimi cok kurcalayan bi fikir var…itunun taskislasini bilirsiniz muazzam bi yer ve benim itu ic mimarlik olma ihtimali var ..diyorum ki icmimarlik yazip bitirince yuksegi mimarlikta yapsam?sonucta itu de okumak ayricaliktir?istanbulda insan kendini gelistirebilir ki oyle bi okulda zaten sinifi gecebilirsem kendime cok sey katmisimdir?bana bu konuda yardimci olur musunuz?

  anil erdi / Cevapla
  • Merhaba Anıl;
   Umarım soruyu yanıtlamakta geç kalmamışızdır.
   Öncelikle Mimarlık ve İç Mimarlık arasında karar vermelisin,Eğer ikiside benim için uygundur dersen kesinlikle İstanbulda ve İTÜ Taşkışlada İç Mimarlık okumanı tavsiye ederiz,diğer kişisel gelişimleri (dil vs) bunuda istanbulda yaparsın ve emin ol daha mutlu olursun

 53. Benim puanim pek iyi olmayan yeni anadolu Üniversitelerinde mimarliga tutuyor. Ama Hacettepe iç mimarliga da tutuyor. Hep mimarlık istedim ama bu universitelerden mezun olmaktansa iç mimar olup aynı statuyu elde edebilirim diyorum. Ne dersiniz?

  fatmanur / Cevapla
 54. Anadolu Üniversitesi iç mimarlık bölümü için güncel bilgilere baktığımda üniversitenin sitesinde Mf4 puanıyla aldığı yetenek sınavı yapılmadığı belirtiliyor fakat diğer sitelere baktığımda ise yetenek sınavıyla alıyor diyorlar yardımcı olabilir misiniz ? İkilemde kaldım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler 🙂

  Kerem / Cevapla
 55. Meraba ben sana öncelikle ben
  1.siniftan beri mimar olmak istiyorum ama bu konu hakkında fazla bir bilgim yok suan 10. Sınıftayim İTÜ mimarlık istiyorum,İTÜ mimarlık için İngilizce mı daha iyi olur yoksa türkce mı ?

  Sena / Cevapla
 56. meraba iyi günler ben bu sene tercih yapcam ama EA lık öğrencsym iç mimarlık yazcam fakat mimarlık diplomasıda alablrmym eğitimimi alırsam yada bununla ilgili eğitim varmı imza yetkisi istyrm yani mimarlıkta bu mümümkün mü

  meltem / Cevapla
 57. Merhaba ben tam tercih donemindeyim ic mimarlik istiyorum sizce kocaeli uni de okuyabiliyorum ama ing degil egitimj disaridan ing ogrensem bu acigi kapatabilir miyim ? Derslerinin cok zor oldugunu dusunmedigim icin ozelde tam burslu okumayi da dusunuyorum sizce cok farki olur mu ozelle devletin ? Simdiden tesekkurler

  Neslihan / Cevapla
 58. devlete hangı muhendis daha rahat girer hangı muhendislik daha kolay iş bulur

  Batuhan / Cevapla
 59. ben iç mimar olmak istiyorum bunun için yetenek sınavı şart mı ? yetenek sınavının yanında ygs puanımda kaç olması gerekir ? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  ıraz / Cevapla
 60. Merhabalar ben tm puanıyla iç mimarlık okuyorum ancak mimarlıkla çap veya mimarlığa geçiş olanağım var mı?

  rdykflı / Cevapla
 61. iç mimarlık ve çevre tasarımı ile iç mimarlık arasında yetki farkı var mı aynı işi mi yapıyolar iş imkanları aynı mı? bi yardımcı olur musunuz lütfen tercih aşamasındayım

  Sevde / Cevapla
 62. merhaba ben daha 13 yaşndayım hayalim ve hedefim mimar olmak mimar olmak istiyorum binalar yapılar çizmek istiyorum matematiğim güzel fakat çizimim kötü ve hangi liseye gideceğimi bilmiyorum bu sene TEOG sınavı var ve daha hangi lisye gideceğimi bilmiyorum şimdiden araştırmaya başladım ve hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum yardım ederseniz sevinirm biliyorum erken ama merak ediyorum.

  melisa / Cevapla
  • Merhaba Melisa
   Öncelikle şimdiden bu konuda araştırmacı olman takdir edilesi,Mimar olmak için yapman gereken normal liselerde eğitim görmen (Fen lisesi,Anadolu lisesi,düz lise veya süper liseler olabilir) sadece meslek liseleri tercih etmemen gerekir .

   • Merhaba bn antalya mesleki ve teknik anadolu lisesinde 9. Sınıf öğrencisiyim ve okulda inşaat bölümü var ve üniversitede mimarliga geçiş var fakat siz meslek lisesi tercih etmeden gerekir demişsiniz kafam çok karıştı sebebini ogrenebilirmiyim şimdiden teşekkürler

 63. Merhaba ben 2. kez sınava hazirlanicam daa fen bölümünden mezun oldum İç Mimarlık la Mimarlık arasında kararsizim. dekorasyon olsun tasarım olsun baya bi ilgi alanima giriyor böyle şeylerle ugrasmayi seviyorum. Ankara da en kaliteli hangi üniversite yi onerirsiniz acaba?? artik ic mimarlarinda imza yetkisi var diyorlar sizce hangisi benim için daha iyi olur

  Betül / Cevapla
  • Merhaba Betül;
   İmza yetkisi derken Mimari (yapı projelerinde) İç Mimarlık mezunlarının herhangi bir imza yetkisi henüz bulunmamaktadır.
   Ankarada bir güzel üniversite tabikide ODTÜ tavsiyemizdir.Umarım kazanırsınız.İyi çalışmalar.

 64. merhabalar,sanat ve tasarım fakultesınde mımarlık okumak (yada guzel sanatlar fakultesınde ) ıle mımarlık fakultesınde mımarlık okumak arasında fark var mı? Ilerıde sorun cıkar mı ımza yada baska bı konuda?sımdıden tskkr edıyorm

  mervee / Cevapla
  • Merhaba Merve;
   Aslında tam olarak emin olmamakla birlikte şuan sektörde ve üniversiteler arasında bu fakülteler arasında bir fark bulunmamaktadır.İleride sıkıntılı bir durum olacağını düşünmüyorum,Başka bölümlerden örnek verecek olursak
   İTÜ de İnşaat Mühendisliği bölümü İnşaat Fakultesinde bulunurken
   diğer birçok üniversitede ise Mühendislik-Mimarlık Fakultesinde bulunmaktadır. Ama sonuçta Mezuniyet Ünvanınız önemlidir.

  • Merhaba ben şuan lise okuyorum ve mimar olmak istiyorum,anadolu lisesine gittiğim için bizi daha çok sınava odaklı çalıştırıyorlar normal meslek liselerindeki staj olsun iş bilgisi olsun bizlerin öyle bir imkanı olmadığı için ben kendim elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum sizce ne yapmalıyım ? Bloglar,gerekli programlar,dergiler,çizim yeteneği olsun önerebileceğiniz neler var ?Kendimi geliştireceğim yolları söyleyebilir misiniz?

   • Merhaba Yağmur;
    Biliyorsunuzki ülkemizde meslek lisesi öğrencileri üniversitede kendi alanlarını tercih etmediği sürece puanları düşürülmektedir,dolayısıyla zaten Meslek lisesine gitmeniz size fayda sağlamayacaktır.
    üniversite öncesi size tavsiyemiz el çizimi konusunda kendinizi yetiştirmeniz ve ulusal ve uluslararası mimarları ve çalışmalarını incelemeniz ve bu alanda genel kültüre sahip olmanız.

 65. selamın aleyküm

  ben bir firmada idecad üzerinde mimari çizimler yapıyorum.(apartman cami silo dublex triblex vs. projelerimin ruhsatları mevcut) bunun yanında 3dsmax, autocad, solidworks(mekanikal), photoshop ve coreldraw programlarında da uzman bir şekilde ek gelire sahibim. benim sorum iç mimar olsam mimarlık üzerine aynı şekilde projelere imza yetkim olur mu? siz benim yerimde olsaydınız tercihinizi hangi yönde yapardınız? şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. iyi günler..

  aydemir / Cevapla
  • Merhaba Aydemir;
   İç Mimarlık okuduktan sonra malesef ki Mimari projelere imza yetkisi elde edemezsiniz,Mimari projeleri imza yetkisi yanlızca Mimarlık fakultesi mezunu Mimar ünvanı almış kişilere verilmektedir,Bunun dışında İç Mimarlık okumanın size mesleki anlamda emin olun çok faydaları olacaktır.

 66. merhaba ben akü iç mimarlık ve çevre tasarımı okuyorum benim ilk senem bazı arkadaşlarım mimarlar kadar maaş alamayacağımı ve iş bulmakta çok zorlanacağımı söylüyor iç mimarlık normal mimarlık kadar değil mi yani 🙁

  bengü / Cevapla
  • Merhaba Bengü;
   İç Mimarlık ve Mimarlık mezunu kişiler,bu iki meslek dalında da sektörde kendilerine günümüz şartlarında çokta zor olmamak kaydı ile iş bulabilmektedir.Ve bu iki meslek dalında da kendilerini mesleki anlamda yetiştirmiş (genel kültür,sektör bilgisi,malzeme bilgisi,tasarım ve üç boyutlu düşünebilme kabiliyeti ve Bilgisayar programları) kişiler herzaman çok çabuk ve eşit şartlarda iş bulabilmektedir.

 67. iç mimarlar kendilerini geliştirip normal mimar olabilir mi?

  buket / Cevapla
  • Merhaba Buket;
   İç Mimarlık ve Mimarlık birbirinden farklı mesleklerdir,İç Mimarlıkta kendini geliştirerek Mimar olmak söz konusu değildir,ve ayrıca kaldıki bu iki meslek dalının birinin diğerinden üstün tarafı yoktur.

 68. yenıden merhaba, ben teknolojı fakultesı ıle muhendıslık fakultesı arasında fark (ara sıra ımza yetkısının alınıp verılmesınden ötürü) olabıldıgı ıcın, aklıma takıldı ılerkı donemde guzel sanatlar fakultesı,sanat ve tasarm fakultesınde bulunan mımarlıklar ıcınde sorun teşkil eder mi dıye sorayım dedım,tesekkur edıyorum tekrar

  mervee / Cevapla
 69. merhaba,
  Ben lise son sınıfa geçtim.Çizimim iyi.sayısalım yok.TM öğrensiyim.Mimarlık istiyorum herhangi bir oluru yokmudur? :/

  buse / Cevapla
 70. Merhaba
  Mimarlık için çizim yeteneği gerekiyormu yoksa üniversitede çizim eğitimi veriliyormu?

  Mert / Cevapla
 71. Merhabalar, size iki sorum olucakti.
  1) yurtdisinda ic mimarlik egitimi almam Turkiye de is bulmamda avantaj saglar mi?
  2) yurtdisindaki okuldan Itu ye yatay gecis yapmak mumkun mu?
  Tesekkurler.

  Fatma / Cevapla
  • Merhaba Fatma;
   Yurt dışında hangi üniversitede bu eğitimi aldığın bu soruya cevap vermemde önemli bir sebep,lakin artık Türkiyedeki birçok üniversite pekçok yurtdışı okullarından daha iyi eğitim vermektedir.
   Yurt dışı okullarından yatay geçişle öğrenci alan okullar için direkt olarak başvurmayı planladığınız okullar ile irtibata geçmenizde fayda vardır.
   İTÜ için 0 212 293 13 00/ Dahili 25 28 – 22 16 Mimarlık fakultesi Öğrenci işleri telefonu

 72. merhaba İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ bazı üniversitelerde güzel sanatlar fakültesi bazılarında ise mimarlık mühendislik fakültesi olarak geçiyor bu farklılığın etkisi nedir??

  SULTAN / Cevapla
 73. Merhaba
  İç mimrlık ve mimarlık arasındaki farkları az çok biliyorum ama hangisini yönelmem gerektiğine karar veremiyorum.yani iş imkanı bakımından hangisi daha iyi olduğuu karar veremiyorum.Yurt dışındada çalışmak için hangisi uygun bir meslek olur bunuda kestiremiyorum.malum her yerden bina yükseliyor 4 sene sonra ne olur yani bu meslek hala ,iş imkanı sunar mı.?ayrıca mimar olduktan sonra birde iç mimarlı okuyabilirmiyiz(((eğer olursa nasıl)))?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  Mehmet / Cevapla
  • Merhaba Mehmet;
   Mimarlık ve İç Mimarlık meslek gruplarında Türkiye de emin olunki daha uzun yıllar iş bulma noktasında sıkıntı yaşamazsınız(eğer kendinizi tabikide mesleki anlamda yetiştirirseniz),Çünkü Türkiyede daha uzun yıllar inşaat işleri yoğun geçecek gibi

 74. Merhaba ben Gediz üni. de iç mimarlık okuyacağım ama mimarlık daha iyi olduğu için izmir üni. de mimarlığı geçmek istiyorum bu şansım var ancak 1 sene hazırlık okumuş olsada okul tekrar sınava alacak eğer geçemez tekrar hazırlık okumak zorundayım sizce ne yapmam doğru olur iç mimarlıktan mimarlığı dikey Geçiş yapmak kolay mı ?

  elzem / Cevapla
 75. Benim puanim meslek lisesi ne yetiyor oturduğum yere yakın ic mimarlık dersi veren meslek lisesi yok mecburen .başka bi bölüm okuycam ( radyo Televizyon . Sanat tasarım Bölümü gibi ) üniversite ye geçince okuduğum bölümü seçmek zorundamiyim çünkü ic mimar olmak cok istiyorum çocukluğum dan beri bi bilgim yok beni aydınlatiirsaniz sevinirim Teşekkürler. ..

  duygu / Cevapla
 76. merhaba iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü bazı üniversitelerde güzel sanatlar bazılarında ise mimarlık mühendislik fakültesi olarak geçiyor bunun farkı nedir ??

  sultan / Cevapla
 77. Meraba ilk öncelikle sorulara bu kadar ilgili olduğunuz ve güzel anlaşılır cevaplar verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ben bu yıl lise 2 ye geçtim. Anadolu lisesinde okuyorum. Endüstriyel tasarım bizim ülkemizde tutan bir meslek mi ? Ben çok mimar olmak istiyorum. Çok araştırdım. Bana yakın olan endüstriyel tasarım gibi. Çünkü resim yeteneğim pek yok. Bir evin içini çizemiyorum fakat bir eşyayı çizebiliyorum. Üniversitelerde endüstriyel tasarım pek yok o konuda zorluk çeker miyim ? Sayısala mı gitmeliyim tm yemi gitmeliyim ? Kimya ve biyoloji dışında derslerim iyi. Matematiği çok seviyorum. Fiziğimde iyi. Tm ye gitsem sayısaldan öğrenci alan üniversitelere girebilir miyim ?

  BERNA / Cevapla
 78. Merhabalar; ben de mimarlık istiyorum, yalnız çizimim öyle harika değildir. Kime mimar olmak istediğimi söylesem ; ”Öyleyse çizimin çok iyi?” diyor. bu da bende bir ön yargı oluşturdu. Ayrıca mimarlık okuyan birsinin iç mimarlıkta yapabilmesi mümkün müdür? Yoksa ayrıca iç mimarlık fakültesini de bitirmesi gerekiyor mu? Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler.

  Canan / Cevapla
  • Merhaba Canan

   Mimarlık ve İç Mimarlık tada çizim yeteneğinizin olması hem eğitim hemde meslek hayatında fazlasıyla işinize yarayacaktır.Olmaması ise size bu bölümleri okumanızda engel teşkil etmez merak etmeyin.
   Mimarlık okuyan bir kimse İç Mimari projelerde de söz sahibi olabilir.

 79. Merhaba Ben Lise 1 e yeni geçtim okulum meslek lisesi ben iç mekan tasarımından iç mimarlığa geçmek istiyorum bu mümkün dimi yorumlarınızı okudum ve birisine meslek hariç demişsiniz benim bi tanıdık iç mekan tasarımından yıldız teknik üniversitesine iç mimarlığa geçiş yaptı ??

  Ensar Kan / Cevapla
 80. merhaba;
  iç mimarlıktan mimarlığa geçiş yapıabılıyor mu?tşkler

  serhad / Cevapla
 81. Ben daha 15 yaşın dayım lise 2 gidiyorum dış mimar olmak istiyorum ama çizim lerim kötü napmam lazım acil cevap lütfen

  sungur / Cevapla
 82. Merhabalar ben bu yıl tekrar sınava hazırlanıyorum hacettepe üniversitesi iç mimarlık ve çevre tasarımı istiyorum puanlar her yıl yükseliyor gibi 2015 te de yükselir mi? Ve de hacettepe de okumamım bir faydası olur mu? Cevaplarsanız çok sevinirim..Şimdiden teşekkürler..

  gül birsen / Cevapla
 83. Merhaba iç mimarlık tan mimarlığa geçiş mümkün mü birde nasıl geçiş yapılıyor yardimci olabilirmisiniz

  sedef / Cevapla
 84. Merhaba, bn 9. Sınıf öğrencisiyim biliyorum çok erken fakat bn mimar olmayı çok istiyorum fakat mimarlık mi yoksa iç mimarlik mi karar veremedim ıkisinede yatkın olduğumu düşünüyorum ve kararsizim bunun için sorum şu hangi bölümde is olanakları daha fazla lütfen yardımcı olurmusunuz.

  Tuğba / Cevapla
 85. merhaba ben meslek lisesinde okuyorum alanım sayısal .kat sayı kalktı diye biliyorum .mimar olabilirmiyim meslek lisesinde okumam buna engelmi

  melek / Cevapla
 86. merhaba ben meslek lisesinde okuyorum .mimar olabilirmiyim meslek lisesinde okumam buna engelmi sayısal öğrencisiyim

  melek / Cevapla
 87. cevap vermediniz

  gül birsen / Cevapla
 88. benim sorumuda cevaplayın lütfen

  gül birsen / Cevapla
 89. Meraba ilk öncelikle sorulara bu kadar ilgili olduğunuz ve güzel anlaşılır cevaplar verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ben bu yıl lise 2 ye geçtim. Anadolu lisesinde okuyorum. Endüstriyel tasarım bizim ülkemizde tutan bir meslek mi ? Ben çok mimar olmak istiyorum. Çok araştırdım. Bana yakın olan endüstriyel tasarım gibi. Çünkü resim yeteneğim pek yok. Bir evin içini çizemiyorum fakat bir eşyayı çizebiliyorum. Üniversitelerde endüstriyel tasarım pek yok o konuda zorluk çeker miyim ? Sayısala mı gitmeliyim tm yemi gitmeliyim ? Kimya ve biyoloji dışında derslerim iyi. Matematiği çok seviyorum. Fiziğimde iyi. Tm ye gitsem sayısaldan öğrenci alan üniversitelere girebilirmiyim ?

  Ela / Cevapla
  • Merhaba Ela;
   Üniversitelerde Endüstri Ürünleri Tasarımı diye geçen bu bölüm ülkemizde artık fazlasıyla revaşta olan bir bölümdür,ve eğer bu konuda yeteneğinizin olduğunuzu düşünüyorsanız bu bölümü kesinlikle tavsiye ederiz.Bu bölümde yine teknik bir bölüm olması münasebetiyle elbette sayısal eğitim almış olmanızın size daha fazla faydası olacaktır.

 90. Ben iç mimar okumak istiyorum öncelikle bir üniversiteden mezun olduğunda nasıl iş sahibi olabilirim bide devlete nasıl girebilirim bide üniversiteye girerken yani iç mimar olarak bütün üniversiteler yetenek sınavı yapıyorlarmı acaba ?
  Mesela ben bi 5 yıl felan çalışınca gelir düzeyinin artma ihtimali varmıdır acaba? Şimdiden sorularını cevapladığınız için teşekkür ederim

  arif / Cevapla
 91. Mimarlıkta ya da iç mimarlıkta ev ofis şeklinde çalışmak mümkün mü

  mak / Cevapla
 92. Mimarlıkta ya da iç mimarlıkta ev ofis şeklinde çalışmak mümkün mü

  mak / Cevapla
 93. merhaba benim yeteneğim var ve mimarlık yada içmimarlık okumayı düşünüyorum ama mimarlık puanları çok yüksek puanım büyük ihtimal yetmez oyüzden yetenek sınavıyla iç mimarlık okumayı düşünüyorum birinci sorum yetenek sına vı nasıl oluyor neler çizdiriyorlar resminin çok mu başarılı olması lazım ikinci sorum ise ben bir evin genel planını çizebiliyorumyani kroki şeklinde bu mimarlığamı yoksa iç mimarlığa mı giriyor hangisini seçmeliyim

  furkan / Cevapla
 94. ve kolay iş bulabilirmiyim maaşları nasıl

  furkan / Cevapla
 95. ben ıkı senedır meslek konusunda karasızdım,aslında bıraz da oyleyım.Ama benı mımnarlıga ıten bazı seyler oldu tabı kenkı kendıme.Ama yaratıcı gucum yok dıye ondan vazgecmıstım sonra bır bayan nereden bılıyosun derken dank ettı gercekten neden bılıyorum…sızce bunu nasıl anlarım ,lutfen yardım edın

  dilara / Cevapla
 96. Merhabalar, ben mimarlık ve iç mimarlığı az çok araştırdım da yalnız kafama takılan bir soru var. Eğer ben iç mimar olursam çalışma koşulunda hep amelelerle mi muhattap olmak zorunda kalacam, yoksa mimarla mı? Bu soruyu sordum çünkü benim için çalıştığım yer ve kişiler önemli. Ha bir iç mimarlar şirket ortamında çalışırlar mı mimarlarla ortak bir şekilde?

  füreysa / Cevapla
 97. 1)hangi devlet üniversiteler yetenek sınavı olmadan alıyor?
  2)iş bulabilir miyim hemen?
  3)iç mimarlık ya da mimarlık okumak için en iyi üniversite hangisidir?

  seda / Cevapla
 98. çizimim kötü eğer kursa gidersem düzelirmi ne kadar gitmem lazm kursa?

  burcu / Cevapla
 99. mimar sinan üni.sinin mimarlığı seçip sonradan mı iç mimarlık veya başka bir bölümü seçiliyor.çünkü mimar sinanın sadece mimarlık bölümü var mimarlık fakültesinde bölümleri var ama ne zaman seçiliyor normalde mimarlık olsa direk onu yada direk iç mimarlığı tercih edilebiliyorken niye böyle oluyor ki kafam karştı yardımcı olursanız lütfen

  burcu / Cevapla
 100. 1) iç mimarın puanları daha düşük mimarlığa göre nede?
  2)iç mimarlık mı yoksa mimarlık mı avantajlıdır?
  3)iş bulması sıkıntılı bir meslek midir direk okul bitince çalışabiliyor muyuz?
  4)çizim kursu almak istiyorum ne kadar bir süre olmalı,çizimim köti?
  5)yetenek sınavı olmadan tercih edebileceğim üniversiteler hangileri hem iç mimar için hem mimarlık için?

  lütfen yarımcı olun şimdiden teşekkürler..

  seda / Cevapla
 101. ÖNCELİKLE MERHABALAR BENİM ÇİZİM YETENEĞİM OLDUKÇA İYİ AMA NE YAZIKKİ MATEMATİĞİM KÖTÜ BU BANA ENGELMİDİR ?

  Ercan / Cevapla
 102. Ben mimarlik veya ic mimarlik okumak konusunda cok kararsizim ama daha cok mimarlik bolumu okumak taraftarindayim. Acaba mimarlik okuyanlar ic mimarlik alaninda da is yapabiliyorlar mı ?

  Zeynep / Cevapla
 103. iç mimarmı yoksa mimarmı seçemiyorum ikiside çazıp geliyo ben evlerin tamamını yapmak istiyorum hem iç hem dış bunu yapabilmek içi hangisini seçmeliyim

  kurtuluş / Cevapla
 104. Merhaba duyduğum kadarıyla -adını tam bilmiyorum- ingilizce mimarlık varmış . Yani diplomamiz butun ulkelere gecerli oluyormuş fakat sadece turkiyeden normal mimarlik okuduğumuzda diplomamiz turkiyede gecerliymis bu dogru mu ?

  aysenur / Cevapla
 105. Merhaba ben bu sene ygs giricem ve ic mimarlik istiyorum ic mimarlikta yetenk sinavindan gecmek gerektiğini öğrendim yetenek sınavları nasil oluyo kisa bir bilgi verirmisinizz

  burcu / Cevapla
 106. merhaba
  1) İç mimarlık okumak için LYS’ye girmek gerekiyo mu?
  2) LYS kaçtan girebilirim?
  3) YGS’ye girmek gerekiyo mu?
  4) Eğer giriyosak ikisindeninde taban puanı kaç?
  5) YGS’de en çok hangi derslerden,kaç soru yaparsam iç mimarlık okuyabilirim?
  6) Eşit ağırlıktan girilebiliyo mu?
  7) Özel Kıbrıs Üniversitesi iç mimarlık bölümü için sizce iyi mi?
  8) Yetenek sınavı için neler yapmam gerekiyo kendimi nasıl geliştirebilirim ve nereye müracat etmem gerekiyo?
  9) Bu özel yetenek sınavı aslında,benim özel bi yeteneğim yok,ama resmim iyi sayılır.Özel yetenekten kasıt ne? Yani ne derece iyi olması gerekiyo?
  LÜTFEN YARDIMCI OLUN…

  ilayda / Cevapla
 107. – yaz tatilinde yetenek sınavları için kurslar nerde oluyo ve yetenek sınavı yazın hangi ayda olucak,kursu alsam yetiştirebilir miyim, kurs bütün yaz boyunca mı bi kaç hafta fln mı
  – bide ben bu sene ygs ye giricem sadece 2 ay kaldı çizimim iyi sayılır yetenek sınavına kursa gitmeden girsem kazanabilir miyim
  – Bu dersleri alan herkes kesin olarak kazanır mı bu sınavı ne derece zor olucak

  ilayda / Cevapla
 108. Merhabalar;
  Endüstriyel tasarım ve iç mimarlık arasındaki farkı öğrenebilirmiyim bir mobilyacı olarak hangisi benim işime daha çok yarar ?

  Rsk / Cevapla
  • Endüstriyel tasarımcılar tüm sektörlerin ihtiyac duyduğu tam anlamıyla detay üretebilen ve ürün odaklı tasarımlar yapabilen tasarımcılardır.
   Eğer sadece mobilya tasarımı ve üretimi yapıyorsanız sizin için uygun meslek bu olacaktır.

 109. merhaba bir mimar 2500TL aliyormus bu fiyat yukselirmi

  murat / Cevapla
 110. merhaba bir mimar 2500TL aliyormus bu fiyat yukselirmi

  murat / Cevapla
 111. İç mimarligi güzel sanatlar fakultesinde okumakla mimarlık fakültesinde okumak arasinda bir fark var mi ? Mesela çukurova uni de güzel sanatlar fakultesinda fakat KTÜ de mimarlık fakültesinde. Sizce hangisini tercih etmeliyim

  elif / Cevapla
 112. Merhaba, ben 10. sınıf Anadolu lisesi öğrencisiyim alan seçme de 11.sınıfta belirlenecek. Benim çizim, grafik, tasarım ve bina yapısı gibi alanlara ilgim var. Ancak henüz bölümümü seçebilmiş değilim. Asıl istediğim mimarlık ancak fen derslerine ilgim olmaması nedeniyle sayısal okumak istemiyorum. İç mimarlığa yönelebilirim ama mobilya tasarımı ilgimi çekmiyor; ben daha çok bilgisayar üstünden çizim veya tasarım yapmak istiyorum. Geriye de grafikerlik kalıyor, ve üniversiteler yetenek sınavıyla alıyor ama ben Anadolu lisesinde okuduğum için çizime dair temel teknikleri bilmiyorum, kursa gitmem gerekecek. Ancak hala kendi alanımı seçebilmiş değilim. Feni sevmeme rağmen başaracağımı umarak sayısal mı seçmeliyim, yoksa eşit ağırlık mı? Aslında üniversiteler mimarlığa eşit ağırlıktan öğrenci kabul etseler her şey hallolacak da.. olmuyor maalesef. Ne yapmalıyım?

  Ahsen / Cevapla
 113. Merhaba, uzun süredir bölümleri araştırıyorum ve sanırım mimarlık istiyorum cevap verirseniz daha net bir karar vermeme çok yardımcı olacaksınız şimdiden çok teşekkürler..
  1- üniversiteyi dereceyle bitiren mimarlık bölümü öğrencileri acaba hiçbir yüksek lisans ya da tecrübe gerekmeden kendi ofislerini açabiliyorlar mı? Eğer açabiliyorlarsa müşteri çekmek için en yapmak gerekir?
  2- KPSS’ye girdikleri sene devlet için çalışmak zorundalar mı yoksa bir kere girseler yıllar yılı çalışmasalar da olur mu? Yani eğer çalışmayacaksa çalışacağı zaman mı girmesi gerekir?
  3- Kıdem denilen bir şey var mı? Meslekte ne kadar uzun süredir bulunduğun maaşın ve tecrübelerin dışında bir şeyini etkiler mi?
  4- belirli şartlar altında ara ara çalışmak, çalışma günlerini ve saatlerini ayarlamak diye bir şey söz konusu mu? Kendine ofis açtığında kendi işinin patronu olursun istediğin zaman istediğin şekilde çalışırsın gibime geliyor bu düşüncem ne kadar doğru?
  5- eğer özel bir şirkette çalışmaya başlarsan çalışma günlerini ve saatlerini belirlemen mümkün mü?
  6- mimarlıkla beraber başka bir mesleği aynı anda yürütebilir miyim?
  Şimdiden çok teşekkürler :))

  Betül / Cevapla
 114. Merhaba ben itü de iç mimarlık hedefliyorum fakat tm ogrencisiyim. Araştırdığımda itü mf4 ile iç mimarligi alıyormuş. Mecburen ituden vazgeçtim. İtüden başka hangi üniversiteyi önerirsiniz?

  meryem / Cevapla
 115. Bir de iç mimarlık ile iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümlerinin arasındaki fark nedir? Şimdiden teşekkürler

  meryem / Cevapla
 116. Mimarlık bölümünü ingilizce okumanın ne gibi avantajları vardır mezun olduktan sonra türkçe okumak ile büyük farklılığı olur mu

  selin / Cevapla
 117. Merhaba, ben mimarlıkla ilgili yeni araştırma yapmaya başladım. Bu meslek dalına ilgim pek yoktu meraktan araştırdım ve ısınmaya başladım. İki sorum olucak;

  1. Bilgisayar konusunda ortalamanın üstünde teknik ve pratik bilgiye sahibim bunun bana ne gibi avantajları olur?

  2. Çizim konusunda kötüyüm hem de baya bi diyebiliriz kareli defterde simetrik olsun diye uğraşıyoz 😀 Bunun bana dezavantajları nelerdir?

  İlginiz için teşekkür ederim iyi günler 🙂

  Emre Bilal / Cevapla
  • Ve birde bana rehberlik edebilecek bir mimar arkadaşımız var mı deneyim ve tecrübe konusunda birebir konuşmak isterim.

   Emre Bilal / (in reply to Emre Bilal) Cevapla
 118. Merhaba, ben açıktan okuyorum meslek lisesi olarak. Ama iç mimarlık istiyorum. Dershaneye gidiyorum ayrı zamanda Üniversite sınavına hazırlamak amacıyla. Lakin bunun dez avantajı veya eksi yönü olur mu ? Bir de iç mimarlık okumak için, lys şart mi ? Ve tm1 den alınıyor mu ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Meral / Cevapla
 119. BenDe iç mimar olmak istiyorum. Ama istediğim meslek hakkında çok az bilgim var. Ben bir kaç meslekten iç mimarlığa geçiş yapılabileceğini duydum. Bu mesleklerden bir kaçı iktisad işletme. Aceba bu ne kadar doğru eğer doğruysa da başka hangi mesleklerden giriş yapılabilir

  eliş / Cevapla
 120. merhaba. vakıf ünv. iç mimarlık 2. sınıf öğrencisiyim. ygs lys puanm düşük. ama ortalamam yüksek. devlet ünv. mimarlığına geçiş yapma şansım varmı. varsa yapmam gerekek şeyler nelerdir. teşekkürler.

  nnn / Cevapla
 121. Sanırım mimarlıkta teknik çizim gibi bir şey öğreniliyormuş yani çizimin kötü olsa bile teknik çizim işine yarıyormuş bide iç taraftaki bölünmeleri yani odaları mimarlar mı yoksa iç mimarlar mı yapıyor?

  nildem / Cevapla
 122. merhaba ben iç mimarlık öğrencısıyım 1.sınıfım az cok autocad fılan bılıyorum ama okul dısında calısmak staj vs görmek ıstıyorum ama nasıl nereye basvuucam bilmiyorum bu konuda yardımcı olma ımkanınız war mı acaba 🙂

  şirin / Cevapla
 123. Merhaba öncelikle böyle samimi ve sıcak cevaplarınız için teşekkür eder sorularımı sormaya başlamak isterim. Ben daha yeni açılan Bursa da özel bir üniversite de Mimarlık öğrencisiyim fakat bu yıl İngilizce hazırlık eğitimime devam ediyorum. Üniversite Eğitimi nin kalitesi anlamında sorunlar yaşadığım için yatay geçiş ile farklı bir üniversiteye geçmek istiyorum. Önümde koskoca 5 aylık bir tatilim var bu tatili nasıl daha verimli hale getirebilirim? Bir mimarin yanına girip çalışarak mı yoksa Autocad yada teknik resim gibi bölümüme katkısı olan kurslara giderek mi? Peki bu noktada siz işveren olarak çalışanlarınızın özellikle ilk iş için mezun olduğu üniversiteye ne oranda bakıyorsunuz? Simdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  merve / Cevapla
  • Merhaba Merve;
   Bu soru için öncelikle teşekkür ederim,Biz işverenler olarak işe alımlarımızda azda olsa öğrencilerin mezun oldukları okullara elbette bakarız,lakin bu kesin iş alım sebebi olmamaktadır buna emin olun,işveren kimseler öğrencilerin öğrencilik veya serbest çalışmalarına çizim yetenekleri ve tasarım güçlerine ve en önemlisi 3 boyutlu modelleme kabiliyetlerine önem verir,bizler işveren olarak yeni mezun arkadaşlardan beklentimiz şu aşağıda ki sıraladığım özelliklere sahip olmalarıdır.
   1-Tasarım kabiliyetleri iyi olmalı,verilen yönelimleri çabuk kavramalı ve bunu pc ye aktarabilmeli
   2-Çoklu çalışma ortamına ayak uydurabilmeli ve kesinlikle iş disiplini ve özveriye sahip olmalı
   3-Autocad programına iyi derecede hakim olmaları
   4-3 boyutlu modelleme programlarını iyi derecede kullanabilmeli (3dmax,Archicad vs)
   5-Herşeyden önemlisi İkili insan ilişkileri Çok ama çok iyi olmalı
   bu son madde sizleri hem özel hayatta hemde mesleki hayatta inanılmaz yerlere getirir arkadaşlar buna emin olun…

 124. BEN İÇ MİMAR OLMAK ISTIYORUM AMA TM bolumundeym ıc mımarlık bolumlerın oldugu yer yazınca ınterneten çevre tasarımıda dahıl oluyo konyada tm alınan ıc mımar alınıyomus unv unv degıstıgı gıbı aldıgı sey konya dısında nerede tm alınıyo sır ıc mımar

  BEYZA NUR / Cevapla
 125. merhaba ben bu yıl sınava girdim puanım yüksek ama özel üniversite düşünüyorum burslu düşündüğüm üniversiteler bilkent , bilgi,yeditepe,Aydın, bahçeşehir, okan, Sabancı birde içmimarlıkla mimarlık araasında kaldım bana bir yol gösterin lütfen daha çok İstanbul Olmasını istiyorum o Yüzden bilkenti son Seçenek olarak görün

  Aliye Altınok / Cevapla
 126. Ben iç mimar olmak istiyorum, çizimlerim ve resimim ileri derece iyi gerekli kurslar da aldım fakat iş bulabilme potansiyeli varmı acaba ? Birde iç mimarlar pek para kazanmıyor söylentisi bu aralar gündemde sizce doğrumudur .

  ilayda / Cevapla
 127. Merhaba yorumları okudukca benımde sıze danısmamın ıyı fıkır olabılecegını dusundum. Mımarlık dusunuyorum ve cızım yetenegıme guvenıyorum fakat 3 boyutlu cısımlerı canlandırma cızme vb. Gıbı konularda o kadar ıyı degılım kendımı bu konuda nasıl gelıstırebılırım bır de onerecegız programlar var mı mımarlık hakkında kendı gelısımımız ıcın tesekkurler

  Ayse / Cevapla
 128. Merhaba
  Bende dış mimarlık okumak istiyorum ama benim fazla çizim yeteneğim yok olması gerekir mi.
  Dış mimarlıkta daha çok çizim mi yapılıyo yoksa bilgisayar üzerinden mi
  Maket yapma yeteneği olmak zorundamı

  Ayla / Cevapla
 129. Ozel unide okumak mi daha iyi yoksa devlet mi

  Ayla / Cevapla
 130. Merhaba 🙂
  Ben suan bir degisim programi ile lise son yilimi Norvecte tamamliyorum.Iskandinav mimarisine olan ilgimden dolayi burayi sectim ve cok sey ogrendim.Size sorum: Istanbulda ozel bir tasarim kolejinde iki yillik ingilizce ic mimarlik tasarimi egitimi almayi dusunuyorum.Bu iki yilin ardindan mezun olduktan sonra endustri urunleri tasarimi gibi bolumlerde veya genel olarak ne gibi bolumlerde master yapabilirim?
  Cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim 🙂

  ilya / Cevapla
 131. merhaba ic mimarlık yapı ve tasarım olmak uzere iki bolumden mi olusuyor? Eger oyleyse biraz bu konuda bilgi verirmisiniz?

  rabia / Cevapla
 132. Oncelikle merhabalar brnim fizik dersim fazla iyi değil ortalarda ve ben mimarlık istiyorum mimarlık mesleğinde çok mu fizik var yani mimarlık için çok mu zeki olmam gerekiyor

  elif / Cevapla
 133. İç mimarlık mesleğinde dil önemli midir
  Bir de kendinizi geliştirdiğiniz de ciddi paralar kazanabilme olasılığınız var mı

  Mehmet / Cevapla
 134. Merhaba ben asiri derecede mimar olmak istiyorum. Karakalem cizim yapiyorum cizimlerim cok guzel cok fazla begeniliyor. Fizigim matematigim geometrim de cok iyi mimarligin tam bana gore bir meslek oldugunu dusunuyorum cevremdeki herkes de boyle soyluyor. Fakat ic mimar mi olsam yoksa mimar mi olsam diye cok dusunuyorum. Maaslari konusunda pek bilgim yok ama arastirmalarim sonucu kendini gelistiren bir mimar yaklasik olarak 7000 liraya kadar aldigini duydum. Ve ic mimarligin daha kolay oldugunu soylediler. Mimarlikta cok fazla bilgi mi gerekiyor? ic mimarlikta az bilgiyle sadece hayal gucuyle hareket etsem kazanir miyim? Fakat mimarlikta cok fazla program mi bilmeliyim? 11. Sinif ogrencisiyim simdiden programlari bilmeli miyim yoksa erken mi ?

  Berra / Cevapla
 135. Merhaba ben sayısal lise son sınıf öğrencisiyim lys ye çok az bir vakit kaldı ve netlerim umduğum gibi değil hatta çok düşük ve mimarlık istiyorum ygs sıralamam 75 bin lys de de ileri çekebileceğimi düşünmüyorum bu netlerle sorum şu: bu gidişle büyük ihtimal istanbul gelişim üniversitesine anca yetecek sıralamam sizce nasıl bir üniversite, eğitim kalitesi nedir mezun olduktan sonra iyi yerlere gelebilir miyim evet kendini geliştirmek önemli ama ne derece geliştirebilirim burada lütfen cevaplayın şimdiden teşekkür ederim

  Deniz / Cevapla
 136. Merhaba.
  İç mimarlığı İngilizce okursam gelir yönünden faydası olur mu?

  Bilge Çevirgen / Cevapla
 137. sanrım yukardaki yazıda büyük eksiklikler var yada bu yazının yeni okudugum için veya kendisi geçmiş tarihe ait bir yaz olmasına baglıyorum arkadaşlar iç mimar dekorasoncu degildir yani mimar kalkıpta binanın iç fonksiyonlarını bölemez ki yukarda yazdıgı üzere mimar iç fonksiyno belirledikden sonra iç mimarın yapacagı bişey kalmaz yıllardır bu hakszlıgı yaptılar . bunun üzerine mahkeme ye başvuruda bulunan çevre şehir planlayıcıları iç mimarlar ve peyzaj cılar mahkeme kararı ile mesleki bölümler ortaya çıktı mimarlar yıllarca bu hakkı gasp ettiler ve iç mimarlar la birlikte şehir planlamıcı payjaj mim hakkını yok ettiler. yani mimar binanın dış kabugunu belirler iç mimar fonksiyon alanın belirler ve tabi iç mimarlık ve çevre tasarımıcılar binanın dışında el atarlar inş müh binanın ayakda kalmasını saglar peyjaj cılar ise çevre düzenine bakalrlar. artı mimarlar artık belediyelerde inş müh onayı ile binayı kabul ettirler. ki buna iç mimarlarda dahil binayı çizip inş müh onayı ile belediyeden geçirebilirler. ben bir inş müh olarakdan iç mimarlıgın bu hakkının gasp edilmesine ve diger bölüm arakadaşlarda dahil olmak üzere göz ardı edilemsine karşıyım ki kontrole gittigim binalrda artık bir bakışla öylesine kepaze fonsiyonel alnaları gördügümde bunu bi iç mimarın elinin degmedigini hemen fark edebiliyorum. çünkü 2 saatlik satatik dersi ile ki bunu yapı dersleri ile birlikte iç mimar arkadaşlarında aldıgınıda biliyorum 2 saatlik dersle bütün yetkilere sahip olamazsınız sayın mimar ( halk edegim ile dış mimar) arakadaşlar. saygılarımla.

  hasan / Cevapla
 138. TM bölümünden Mimarlık kazanmak çok mu zor ?

  Mert / Cevapla
 139. Merhaba Şimdi öncelikle artık 11. Sınıf sayılırım ve bildiğiniz üzere bölüm seçiliyor ve şunu merak ediyorum TM okuyup alan dışı seçimden Mimarlık okuyabilir miyim sanırım böyle bir imkan varmış yardımcı olabilir misiniz?

  Melis / Cevapla
 140. Merhaba ben 2.sınıf iç mimarlık öğrencisiyim 3 e gectim fakat okulumda 2 sene boyunca mimarlarla ortak ders aldım henüz iç mimarlık adına bir ders görmedim bu süre zarfında mimarlık dersleri dikkatimi çekti acaba kurum içi yatay geçişten mimarlığa geçmeli miyim diye düşünüyorum sizce mimarlığa geçmek daha mı mantıklı olur iç mimarlıkta imza yetkisi olmadığı içinde aslında mimarlığa geçmeyi düşündüm birde tm çıkışlıyım mimarlığa geçersem beni zorlar mı statik gibi dersleride ortak aldık zaten mimar bölümündekilerle ne yapmalıyım bana fikir verebilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

  Emine / Cevapla
  • Emine merhaba, ic mimarlıktan mimarlığa geçiş yapabildin mi? Birde okudugun yılları okumuş mu sayıldin? Yanı ic mimarlik 3. Sınıftan mimarlik 3. Sınıfa dikey geçiş yapabiliyor musun? Acil Cevaplarsan çok sevinirim.

   Tatlicadi / (in reply to Emine) Cevapla
 141. merhaba size teşekkür ederim bu sayfa için ben Anadolu lisesinde 9.sınıf okuyorum benim mimar yada iç mimar olasım var ama çok kararsızım o yüzden size birkaç soru sormak istiyorum
  1-sayısal okuyan bir kişi iç mimar olabilir mi?
  2-iç mimarlıkta yetenek sınavları zor mu?
  3-iç mimalar kendi ofisini açmak zorundalar mı?
  4-mimarlıkla iç mimarlığı birbirinden ayıran en temel özellik nedir ?
  5-iç mimarlığı zor yapan olay nedir ?
  bu soruları cevaplarsanız çok teşekkür ederim

  ilayda / Cevapla
 142. Ben liseden yeni mezun oldum.Lys puanım da 30.000 lerde ve mimarlık istiyorum ancak bu konuda bazı tereddütlerim var. Öncelikle mimarlık ile iç mimarlık Arasındaki farklar nelerdir? İş imkanı nasıldır? Sonra maaşları tahmini bir değer olarak ne kadardır? Gerçi bunlar benim için bir ölçüt değil ama hani bilmem gerekir diye düşündüm. Onun dışında mesleğin ne gibi zorlukları olur? Ve mezun olduktan sonra iş konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Ve dersleri ne derece de zordur? Bu meslek için sadece istemek yeterli mi yoksa ne biliyim başka gereken özellikler de var mı? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Az bir süre kaldı ve bilgi edinmem gerek. Ilginiz için teşekkür ederim

  Aybüke / Cevapla
 143. Mereba
  Öncelikle birçok kişinin sorusuna cevap vermeniz gerçekten hepimizin adına çok sevindirici ve bilgili oldu. Sizin sayenizde merak ettiğim birçok şeyi öğrendim.

  Fakat benim size bir sorum daha olacaktı.

  Küçüklüğümden beri İç mimar kelimesinin ne olduğunu bilmediğim zamanlarda dahil olmak üzere bu mesleğe ayrı bir ilgim var. Gerçekten mimar kelimesi bile beni mutlu ediyor ki bir de ‘Mimar’ım.’ demek ne büyük bir mutluluk olur kim bilir. Ama maalesef böyle dekorasyon ve daha ince düşünmekte pek başarılı değilim. Tasarımlarımın iyi olacağını düşünüyorum çünkü henüz birşeyler üzerinde çalışmadım. Bu İç mimar olmama engel olur mu?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Eda / Cevapla
 144. eger hala aktıf olarak kullanıyosunuz sorularım var bana yardımcı olurmusunuz lutfen cok ıhtıyacımvar sıze

  şükran / Cevapla
 145. ben izmir egede diş hekımı okumak ıstıyordum ama gelmedı bnde baska yerde dıs okumak ıstemıyorum.ızmırde kalmak ıstıyorum ızmırde mımarlık okuyayım dedım ama bu seferde hangısını tercıh edecegımı bılmıyorum vakıf unıversıtesımı devlet mı cok kararsızım sızce hangısı olmalı lutfen yanıtlayın lutefen

  şükran / Cevapla
 146. Merhabalar 🙂 ben mimarlık düşünüyorum uzun bi suredir ama mezun olmanın zorluklarını bıraktım is bulamama konusunda biraz cekingenim aslında. Ve siz bunun için kendinizi mesleğe adamamiz gerektigini soylediniz sanırım. Yanı mimarliktan mezun olan bir öğrencinin nasıl bir performans sergilemeliki iş bulabilsin veya nasıl bir bir deneyimi olsun. Şimdiden teşekkürler:)

  Hazan / Cevapla
 147. Merhabalar 🙂 ben mimarlık düşünüyorum uzun bi suredir ama mezun olmanın zorluklarını bıraktım is bulamama konusunda biraz cekingenim aslında. Ve siz bunun için kendinizi mesleğe adamamiz gerektigini soylediniz sanırım. Yanı mimarliktan mezun olan bir öğrencinin nasıl bir performans sergilemeliki iş bulabilsin veya nasıl bir bir deneyimi olsun. Şimdiden teşekkürler:)

  Hazan BELET / Cevapla
 148. Merhaba 🙂 ben iç mimarlık istiyorum , ama puanım ve sıralamam gediz üni , arel üni , akdeniz üni gibi üniversitelere tutuyor . Sizce bahsettiğim özel üniversitelerde mi yoksa devlet üniversitelerinde mi daha avantajlı olurum ?

  gizem / Cevapla
 149. Merhabalar.. Şuan tercih dönemindeyiz malum. Lys TM 1 ile alan İç mimarlık ve çevre Tasarımını tercih etmeyi düşünüyorum. Birkaç soru var aklıma takılan. İç mimarlık ile iç mimarlık ve çevre Tasarımı arasındaki farklar nelerdir bu noktada hangisi daha avantajlıdır bir de iç mimarlık ve çevre Tasarımı bölümünden normal mimarlığa geçiş olabilir mi? Teşekkürler

  Ela / Cevapla
 150. Meraba ic mimarlik okurken yan dal olarak mimarlik yapabilme durumu varmi ? Ya da icmimarliktan mimarliga yatay gecis?

  gözde / Cevapla
 151. Merhabalar,ben bu yil atilim ic mimarlik ve cevre tasarimi bolumunu tercih edecegim yani bilkent ve odtu gibi iyi bi universite degil bildiginz gibi… Burdan mezun olmamin bana cok dezavantaji olur mu yoksa kendimi gelirtirirsem meslekte iyi yerlere gelme imkanim olur mu ? Simdiden tesekkurler 🙂

  Cemre / Cevapla
 152. merhaba ben gedik üniversitesi iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünde ücretli olarak okumayı düşünüyorum, bu üniversite ve bölüm hakkında bilgi verebilir misiniz, mezun olunca iş imkanı nasıl olur, İstanbul da okumak maddi açıdan çok mu zor olur, şimdiden teşekkürler

  emine / Cevapla
  • Merhaba Emine;
   Bu Üniversite yeni bir üniversite tam olarak kesin bilgi için bizce üniversiteyi yerinde görmeli ve hali hazırda okuyan öğrencileriyle görüşmende fazlasıyla fayda göreceksin.

 153. Merhaba ben lise 3 e geçtim ve biz bölümlerimizi bu yıl seçtik ben sayısal da zorlandığım için eşit ağırlığı sectim.İç mimar olmak istiyorum.Üniversiteleride araştırdım.Ben mezun olunca işim hazır olsun istiyorum.Bunun için ( ODTÜ ve İTÜ ) gibi üniversitelere gitmek zorundayım ve gitmekte istiyorum ama iç mimarlık MF4 den alıyor.sizce ne yapmalıyım acaba tm den de alırmı Şimdiden teşekkkürler

  özge / Cevapla
 154. Merhaba,
  İç mimarlıkta ve mimarlıkta kullanılan bilgisyar programları aynı mıdır bunlar hangileridir*

  Teşekkürler

  ferhan / Cevapla
 155. Mimarlik- ic mimarliktan ziyade ic mimarlik ile endustriyel tasarim arasindaki farki tam anlayamadim ikisi hep beraber mi calisirlar yaptiklari isler ne kadar farkli?
  Bir de hedefim itu mimarlik ingilizceydi ama su an sadece turkceye yetiyor .turkce mi okumaliyim yoksa ikinci istedigim sey olan endustriyel tasarim mi okumaliyim cok kararsiz kaldim yardimci olursaniz coook sevirim tesekkurler :))

  Zaman / Cevapla
  • Merhaba Yelda,
   Endüstri Tasarımı bölümü ülkemizde hala hak ettiği değeri belki göremedi ama benim şahsi kanaatim bu bölüm kesinlikle tam bir tasarımcı yetiştiriyor,Aslına bakarsanız tasarım konusunda İç Mimarlıkla benzer yanları var fakat bu bölüm mezunları kibrit kutusundan bir bulaşık makinasına,arabadan bir bilgisayar mause ba kadar herşeyi tasarlayabilmek adına yetiştirilmiştir.
   Dolayısıyla ürtim yapan her firm için bu tasarımcılar olmazsa olmazdır.
   Ama tercih sizin 🙂

 156. Meraba şuan tercih dönemi ve benim puanim Tekirdağ mimarlığı tutuyor ama mimarlık için genelde İTÜ mimarsinan gbi yerleri II derler. Tekirdagdan mezun olursam iş bulabilirmym bide üniversiteninde farkı varmi

  dilek / Cevapla
  • Merhaba Dilek;
   Tabikide üniversitenin faydası vardır,yoksa İTÜ,BOĞAZİÇİ gibi okullar herkes tarafından yoğun tercih edilmezdi,ama bu alanda kendinizi iyi yetiştirmenizde ççok önemli unutmayın

 157. Ic mimarlik ve mimarlik ayni anda okunulabilir mi, derseleri benzer midir zorluk cikarir mi? Bilgi verebilir misiniz?

  sema / Cevapla
 158. Merhaba anadolu uni.ic mimarlik mf4 ile aliyor ben icmimarlik okuyup 2.sene ayni uni icinde mimarliga gecis yapabilir miyim

  gözde / Cevapla
 159. Merhaba hocam benim sorum iç mimarlıkta ruhsata imza atma yetkisi varmı mimarlık gibi .?

  Ercan Aziz / Cevapla
 160. ben mimarlık çok istiyodum ama olmuyo eskişehir anadolu üniversitesi iç mimarlık oluyo ama etrafımdaki herkes iç mimarlığın çok avatajsız olduğunu ve iş bulmanın çok zor olduğunu söylüyor gercekten öylemi bide mimarlığa geçiş yapabilirmiyim aynı fakültede

  sevde / Cevapla
 161. İç mimarin imzasi olmadan insaat ruhsati verirler mi

  Can Demirci / Cevapla
  • Merhaba Can;
   İç Mimarlık mezunlarının inşaat ruhsat veya vb resmi evraklarda herhangi bir imza sorumlukları gerekmemektedir.
   İç Mimarlar Mimarlar gibi yapı ruhsatında imzası bulunan teknik personel listesinde bulunmazlar malesef.
   Hatta Birçok teknik bölüm mezunu (İnşaat Müh. Elektrik Müh. Mak. Mühendisi ve Mimar şatiye şefi olabilirken İç Mimarlara Bakanlık bu yetkiyi vermemektedir.)

 162. Merhabalar, ben Göksu bu sene lysye girdim tercihler hakkında birşey danışmak istiyorum size.

  Mf-4 te puanım çok yüksek değil. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Pamukkale üni. ya da on dokuz Mayıs Üniversitesi mimarlık bölümlerine puanım yetiyor. Tm puanım daha iyi Bahçeşehir üniversitesi tam burslu iç mimarlık ve çevre tasarımına da puanım yetiyor.
  Siz hangisini önerirsiniz? Mimarlık tercih edersem, Osmangazi ya da on dokuz Mayıs gibi çok iyi olmayan devlet üniversitelerinden mezun olmanın dezavantajını görür müyüm ?

  Göksu / Cevapla
  • Merhaba Göksu :
   Biraz geç bir dönüş oldu umarım senin için iyi olanı seçmişsindir.Tekrar cevaplayacak olursak tavsiyem Bahçeşehir Üniversitesinde burslu İç Mimarlık okuman (eğitiminin iyi olduğunu bizzat bildiğim için)

 163. Sizce Trakya üniversitesi mimarlık mı yoksa ıhsan doğramacı bilkent üniversitesi iç mimarlık mı?

  Sıla / Cevapla
 164. Merhaba, Ben Anadolu teknik lise İnşaat teknolojileri (Mimari yapı teknik ressamlığı) dalından mezunum.Matematiğim hiç bir zaman iyi olmadı ama bu bölümün meslek derslerinde sınıfta 1. sayılırdım. Teknik çizimim görsel hafızam çok iyi. Ayrıca hobi olarak karakalem de yapıyorum. Sanatsal yönüm her zaman daha ağır basmıştır. İyi derecede güzel tasarımlar yapabiliyorum.(Mekan içi her türlü tasarım ve farklı tarzlarda çeşitli yapılar tasarlayabiliyorum) Haliyle iç mimari eğitimim olmadığı için çizime tam olarak dökemiyorum fakat eğitim aldıktan sonra yapabileceğime eminim. Dış olarak da zaten teknik lise mezunu olduğum için bir yapının gereken tüm çizimlerini yapabiliyorum. (yan,üst,arka,ön görünüş, çatı tanzimi vs.) Derslerim iyi değil malesef, bu sene inşaat mühendisliğini düşünüyordum. İstediğim yeri tutturamadığım için gitmedim. Ne yalan söyleyeyim mühendislik hiç bana göre değil.Hesap çok fazla çünkü 🙂 Sonra özel üniversite düşündüm ama bu sene özel işlerimizden dolayı üniversiteye gitmeme kararı verdim.Gitmem sıkıntı olurdu. Ama seneye sınava gireceğim.Her ne kadar ders çalışacak olsam da kendimi biliyorum. İç mimarlık veya mimarlık tutturamam. Ama seneye Makedonya veya Kosova da İç mimarlık veya mimarlık okuyabilirim. Sadece kendimi neye göre hazırlamalıyım onu düşünüyorum.Burada herkes o soruyu soruyor biliyorum ama benim şu dururum da bana ne tavsiye edersiniz. İç mimarlık mı mimarlık mı okumalıyım. Veya gerçekten matematiğim kötü yanlış meslek mi tercih ediyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.Matematik yapamasam da bu mesleği yaparım diye düşünüyorum ben. Sözü size bırakıyorum. Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  Tolgahan / Cevapla
  • Merhaba Tolgahan;
   Matematik bu iki meslek içinde olmaz ise olmazdır,Yani herzaman meslek içerisinde hesap ve kitap zaruriyeti vardır,tabi burda matematik derken trigonometri veya logoritmadan bahsetmiyorum,ama şantiyede veya proje çalışırken analitik düşünebilme ve hızlı hesap yapabilme gibi özelliklerinizin olmasının size mesleki anlamda inanılmaz faydaları olacaktır.Eğer el becerilerinize güveniyorsanız size tavsiyem İç Mimarlık tercih etmenizdir.

 165. Öncelikle merhaba,
  Ben lise 2 ye geçtim ve 1 sene sonra sayisal ve eşit ağırlık arasında seçim yapacağım iç mimar olmak istiyorum ama önceki yorumları okuduğumda eşit ağırlıkla içmimar olunur diye bişey okudum sayısal seçersemde iç mimar olabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  ceyda ece / Cevapla
 166. merhaba ben mimari dekoratif sanatlar bölümünü kazandım iki yıllık. araştırdım dört yillik mimarlik bölümleri geliyor dgs ile.çizimim çok iyi hayal gücüm ve yapı tasarımı alanında çok başarılıyım.ama matematiğim az.ben dgs ile mimarlığa geçebilirmiyim?ve geçemessem dgs yi hangi alanlarda iş bulabilirim? vede dgs’siz başka geçiş yokmu acil cevap bekliyorum….

  Erdal / Cevapla
 167. Merhaba ben mimar olmak istiyorum ama oc mimarlarin yaptigi seyleri de cok begeniyorum. Ic mimarlarin yaptigi tasarimlara hep ilgim olmustur .ama mimar olmak istiyorum yani mimar olursam ic mimarlik da yapabilirmiyim?

  Serenay / Cevapla
 168. Ben iç mimar olmak istiyorum.Eğitimim için ise Konya Selçuk Üniversitesi’ni düşünüyorum.Bu okul için yetenek sınavına girecekmiyim??

  burak / Cevapla
 169. merhabalar,sorulan soruların hepsıne ayrıntlı cavep vermenız cok guzel bunun ıcın tesekkur ediyorum, ilginize.öncelıkle ben öğretmenim ve iç mimarlık okumak istıyorum fakat görevımı ıcra ederken derslere katılım gerceklestırmem cok mumkun olmayacaktır , bana ıc mımarlık okumam suresınce toleranslı ve degısık alternatıflere sahıp olan unıversıteler hangılerıdır acaba ? cok tesekkurler ,iyi gunler

  bilge / Cevapla
  • Merhaba Bilge;
   İç Mimarlık ve Mimarlık bu iki bölümde üniversite eğitimi boyunca 2. sınıftan itibaren biraz zor ve emek isteyen bölümlerdir.yani dersler ve katılım zorunluluğu bir tarafa zaten mesleki anlamda bu konulara hakim olabilmeniz adına derslere katılmaz zorunluluğunu zaten siz hissedeceksiniz.
   Size şöyle birşey sunabilirim eğer bu mesleği kısmen de olsa öğrenmek istiyorsanız Özle yetenek kurslarının İç Mimarlık sertifikalı programları bulunuyor bunlardan birine gidebilirsiniz.

 170. Merhaba İç mimarlık okumayı düşünüyorum iş olanakları nelerdir devlette çalışabiliyor mu? Yoksa sadece özel sektörmü cevaplarsanız sevinirim 🙂

  busra / Cevapla
 171. Merhaba ben bu sene 2 yıllık mimari restorasyon bölümünu kazanandim teknik resim röleve bilgisayar destekli cizim restorasyon projesi mimarlık Tarihi gibi dersler gorecem eger kurslarla takviye yaparsam iki yil sonra proje yapabilecek seviyeye gelirmiyim amacim mimarliga gecis ama olaki mimarlık kazanamazsam kendimi geliştirip by bölümü de okursan is bulma imkanım varmi merak ediyorum her ne kadar imza yetkim olmasada proje yapabilecek seviyeye gelebilirmiyim ?

  serdil / Cevapla
 172. merhaba ;

  ben lise üçüncü sınıfa geçmiş bulunmaktayım. iç mimarlık okumayı gerçekten tüm kalbimle istiyorum. hatta iş bulma konusunda babamla kavga etmişliğim vardır 😀 şuan meslek lisesinde grafik tasarım okuyan arkadaşımın desteğiyle perspektif çizim konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. kendimi geliştirmem için perspektif çalışmam yeterli olurmu ? başka önerebileceğiniz çizim stilerri varmı dır. birde ben imam hatip öğrencisiyim bu benim önüme engel olarak çıkar mı ileride ?

  şimdiden çok teşekkür ederim 😀

  zeynepnur / Cevapla
 173. Merhaba
  Benim matematiğim çok iyi ama fenim fazla iyi deyil benimde hedefim iç mimarlık çizimim çok kotu resim yeteneğim hiç yok peki benim fenimin kotu olması sınavıda etkilermi yada resim yetenğimin olmaması

  Şevval / Cevapla
 174. Oğlum bu yıl sınava hazırlanıyor.(eşit ağırlık) .İç mimarlık düşünüyoruz. Hayal gücü ve tasarım yönü çok güçlü olmasına, karşılık resim konusunda iyi bir eğitim almadı. şayet ea la bu bölüme yerleşir ve yetenek sınavında başarısız olursa açıkta mı kalır.

  mine / Cevapla
 175. Merhaba ic mimarliktan mimarliga gecis yapabilir miyim

  Batuhan Erişmiş / Cevapla
 176. Mrb,
  Benim 12 yaşında bir kızım var ttasarım dizAyn moda takip dekarasyon bu tarz konulara hem merakı hemde yeteneği var.bunun için kendini gelstirecegi gidebileceği kurslar var mı mimarlik konusuna mi yönelmeli ?tsk

  Gunnur Aykutalp / Cevapla
  • Merhaba Gunnur hanım;
   Öncelikle bu tarz birçok kurs vardır fakat nacizane önerimiz bu tarz kurslar için daha erken,şimdiden meslekten soğutmamak adına tavsiye etmeyiz.
   Ama bir 4-5 sene sonra Özel yetenek kurslarına gönderebilirsiniz.

 177. Merhaba,
  Ben mimarlık ve iç mimarlık arasında çok büyük kararsızlık yaşıyorum. İkisi de bana uygun. Sizce iş olanağı, kazanç vs. gibi durumlara bakıldığında hangisini seçmeliyim? Bunu düşünmemde puanımın düşük olmasının da etkisi var.

  MELİH / Cevapla
  • Merhaba Melih;
   Bu konuda bizim yönlendirici olmamız çok yanlış olur inanki.
   iki meslek koluda birbirinden değerli meslekler eminimki iki meslekte de başarılı ve iyi yerlere gelebilirsin.Bu konuda sen bu kararı yalnız başına almalısın

 178. merhaba ben iç mimarlık okumak istiyorum resim yeteneğim oldukça iyi mimar olabilmek için açıkçası ne gerekiyor ?

  berk / Cevapla
 179. Merhaba ; bende ogretmenlik ve ic mimar arasinda kaldim ic mimar maaslari ne kadar acaba? bazi yerler 2000in altinda fiyat soyluyor bu kadar dusukmu maaslar?

  demet / Cevapla
 180. Ben çok fazla mimar olmak istiyorum adimdam önce mimar lakabi geçmesi çok hoşuma gidiyo fakat resim konusunda yeteneksizim yani bir elmayi bile doğru dürüst cizemem sizce secmelimiyim ha ayrıca pcden de anlarim pcden çok cabuk ogrenebiliyorum

  Murat / Cevapla
  • Selam murat .ben msgsu ic minarlik ogrencisiyim.öncelikle sadece adının önünde mimar ibaresi geçmesi için istiyosan hiç istememelisin.insanlığa ve bölüme öncelikle kendine bi faydan olması için istemelisin.mimar olabilmen için kimse senden resim cizmeni istemiyor, icmimar olmak istiyosan resim yeteneğin giriyo devreye ve bunu bir yıl gibi kısa bi surede kavrayabilirsin çeşitli eğitimler veren kurslar var.son olarak dergilerden internetten ve çeşitli kaynaklardan takip etmelisin. Umarım yardımcı olabilmisimdir.saglicakla murat

 181. Bir ic mimar en az ve en fazla olarak ne kadar ucret alabilir ogrenebilirmiyim acaba?

  samet / Cevapla
 182. Bir ic mimar en az ve en fazla olarak ne kadar ucret alabilir ogrenebilirmiyim

  samet / Cevapla
 183. Merhaba bn mimar ol mak istiyorum ama çizimlerim hiç de iyi değil ama çocukluğumdan beri mimarlık istiyorum

  Fatma / Cevapla
 184. Merhaba bn mimar olmak istiyorum ama çizimlerim hiç iyi değil .bu konuda neler yapa bilirim yardımcı olur musunuz??

  Fatma / Cevapla
 185. Merhaba
  Ben mimarlık öğrencisiyim iç mimarlıktan yandal yapmak istiyorum ama iş hayatında bir etkisi olmayacağını söylediler siz ne düşünüyorsunuz?

  Irmak / Cevapla
 186. Merhabalar ben mimar olmak istiyorum fakat araştırmalarım bu mesleğin zor olduğunu gösteriyor. Birde vakıf üniversiteleri mi iyi ya da
  devlet üniversitleri mi iyi buna tam karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim . SAYGILARIMLA …

  Seydullah / Cevapla
 187. Merhaba; ben mimar olmak istiyorum ve bunu yapabilmek için sayısalın iyi olması lazım fakat benim matematiğim iyi değil ben sözelden mimarlığa geçebilir miyim? Teşekkürler 😀

  osmancan / Cevapla
 188. Selamunaleykum simdi ben lise okuyorum 10.sinifim vemimarlik bolumunu okumayi cok istiyorum ama suan bu bolumle ilgili bir bilgim yok simdiden ne yapmam gerek kursa falan gitmem gerekiyor mu? Ve benim mat ile aram hic yok ,matematik ogrenmem sartmi? Ağrıda yasiyorum.tam olarak ne yapmam gerekiyo ? Oyle normal universitelere gitmek istemiyorum hedefim simdilik yuksek ve bunun dewamini getirmek istiyorum yardimci oluverirseniz cok guzel olur?? Tesekkurler…!

  zeynep / Cevapla
  • A.Slm Zeynep:
   Öncelikle şunu bilmelisinki matematikle aran iyi olmadan öyle iyi okullarda okuman pekte mümkün değil,
   senin öncelikle matematiği iyi derecede öğrenmen gerekiyor daha sonrasında da hedeflerini daha sağlam belirlemen ve şimdiden sıkı sıkı çalışman gerekiyor

 189. Merhaba bende mimarlık okumayı çok istiyorum ama sayısalım çok kötü ve resmim de çok iyi ben şimdi sayısala mı gideyim yoksa eşit ağırlıkmı bana yardımcı olurmusunuz

  zeynep / Cevapla
 190. Merhaba ben mimar olmak istiyorum ve sayısal ım pek iyi değil ama çizimim iyi sizce ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz sayısal ama gideyim yoksa sözelemi☺

  zeynep / Cevapla
 191. Ben iç mimar olmak istiyorum fakat resim çizimim pek iyi değil ve matematiğim zayıf bu bana engelmi ne yapmalıyım

  Muhammed Ali / Cevapla
 192. Merhaba benim icimde bir mimar olma aski var babamdan gelen cevremce cok taktir goren bir resim yetenegim var tasarlama ve cizimler yapiyorum suan lise ikideyim ve liseye gecene kadar matematigim gayet iyiydi lisenin ilk ıkı sınıfında biraz bosladim matematigi ve suan cok buyuk bir istekle matematige sariliyorum bu iki senenin bana zarari cok olurmu universitede sinavinda kac soruda kac dogru yapmam gerek ve son sorum mimarligin maaslari 1750-2500 arasi oldugunu okudum yorumlardan cok dusuk deilmi cevaplarsaniz cok mutlu olurum simdiden tesekkurler

  mücahit / Cevapla
 193. Merhabalar ben seneye üniversite sınavına girecegim ancak seçecegim bölüm konusunda hala kararsızım bugünlerde mimarlık veya iç mimarlık düsünüyorum.Açıkçası çizim konusunda cok yetenekli degilim gördügüm kadarıyla yukarda bunun cok önemli olmadıgını sadece cizimimiz iyi olursa avantaj olacagını söylemissiniz peki mesela mimarlık için genel yetenek sınavı yapılmazken iç mimarlıkta yapılması dolayısıyla benim icin mimarlık daha mı doğru bir seçim olur?
  Bir de bölümü bitirdikten sonra her iki bölümde de iş konusunda nasıl bi adım atabilirim?

  Elif / Cevapla
  • Merhaba Elif;
   Eğer iç mimarlık ve Mimarlık arasında seçim yapmayı sırf el çizim yeteneğinden sebep mukayese yapıyorsanız belkide sizin için Mimarlık daha doğru bir tercih olacaktır.Ama unutma ikiside derinlemesine birbirinden farkı mesleklerdir.

 194. Merhaba. İşverenler mimarları işe alırken hangi lisede okuduklarına çok önem veriyorlar mı? (Anadolu,Düz,Anadolu İmam Hatip,Sağlık Meslek,) gibi

  Şule / Cevapla
 195. Ben iç mimarlık düşünüyorum çizimim pek iyi değil ama matematiğim iyi çizim bana engel mi

  Muhammet / Cevapla
 196. iyi günler
  10. sınıf öğrencisiyim ve sadece tm eğitimi veren bir okulda okumaktayım. tm olduğu için iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne gidebilirim. bu bölümden mezun olunca iç mimarlık diplomam olacak mı?
  2) iç mimar olmak gerçekten istiyorum ama çizim yeteneğim ne yazık ki yok, bu beni üniversite hayatımda olumsuz etkiler mi?Derslerim iyi ve ygs lys de iyi puan alabileceğimi düşünüyorum şimdiki hedefim Bahçeşehir Üniversitesi. Bu üniversite özel yetenek sınavı yapıyor mu?
  bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

  irem / Cevapla
 197. ben mimar olmak istiyorum fakat okulumuzda sayisal acilmiyo ama ben kafama mimamr olmayi koydum nasil olabilirim sizce ??

  bahar1453 / Cevapla
 198. Merhaba, ben iç mimarlık 3.sınıf öğrencisiyim. Okuduğum okulda ilk 2 sene mimarlık iç mimarlık eğitimi ortak. Bu sebeple mimarlığa da ilgim var. Bu sene daha çok iç mimarlığa yoğunlaştık ama ben yandal olarak mimarlığa başvurdum. Fakat Zorlanıyorum çünkü mobilya tasarımı, iç mekan tasarımı, peyzaj tasarımı gibi birden fazla proje dersiyle uğraşıyorum. Sizce bırakmalı mıyım devam etmeli miyim ? Bana bir artısı olur mu ? Bazı hocalarımız sadece sertifika diyerek geçiştiriyor. Ama ben ileride bana faydası olacağını düşünüyorum. Fikrinizi alabilir miyim bu konuda? ilginiz için teşekkürler 🙂

  Çağla / Cevapla
 199. Merhaba, ben iç mimarlık 3.sınıf öğrencisiyim. Okuduğum okulda mimarlık ve iç mimarlık eğitimi ilk 2 sene ortak. Bu sene iç mimarlığa yoğunlaştık, ama ben mimarlığa da ilgi duyduğum için yandal programına başvurdum. Fakat zorlanıyorum, bu dönem mobilya tasarımı, peyzaj tasarımı, iç mimari tasarım gibi birden fazla proje dersiyle uğraşmak zorundayım. Sizce bırakmalı mıyım devam mı etmeliyim. Yandal sertifikasının artısı eksisi nedir? Kendimi zorlamak yerine tek bir alanda daha çok çabalamak daha mı mantıklı olur? Şimdiden teşekkür ederim.

  Çağla / Cevapla
  • Merhaba Çağla;
   Bizim mesleğimiz zaten kendi içinde oldukca zordur,bu iki mesleği bir arada yürütebiliyorsan tabikide bir harika ama gerçekten zorlanıyorsan da kendine öğrencilik hayatında çokta zulm etme,öğrencilik yıllarınız bir daha kolay kolay gelmez,bu günleri hem mesleki anlamda hemde sosyal anlamda iyi geçirin.

 200. Merhabalar. İç mimarlık bölümü alan hangi üniversitelerde yetenek sınavı oluyor? Çizimlerimin iyi olduğunu düşünüyorum ama çok fazla güvenemiyorum. Çok iyi olması mı gerekir?

  Merve / Cevapla
 201. Merhaba bende iç mimar ve mimarlık arasında kararsızım önceki yorumlarınızdan mimarlık okuyanlar iç mimarda olabilir fakat iç mimarlık okuyan kadar profesyonel olamaz demişsiniz bu yüzden benim aklım iç mimarlığa daha çok yattı. Ama mimarlık sayısal iç mimarlık EA mış. benim türkçem pek iyi değil kötü de değil bu iç mimar olmamı etkilermi ? sayısalım çok iyi ama iç mimar olmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  duygu / Cevapla
  • Merhaba Duygu;
   İç Mimarlık ve Mimarlık için eğer hangi derslerimiz iyi olmalı sizce derseniz kesinlikle matematik derim,Tabiki de Türkçeniz de iyi olsun lakin mesleki anlamda ileride Türkçe dersinizin iyi veya kötü olması size pek bir şey kaybettirmez (kısmen) ama matematik sizin tamamen meslek hayatınız boyunca her daim işinizin içinde olacaktır.Bu sebeple matematiğiniz iyi ise sıkıntı çekmeyeceksinizdir.

  • Mimar olursan pekala iyi bir içmimar da olabilirsin.
   Başka deyişle, mimar gayet güzel rahatlıkla içmimarlık yapabilir fakat içmimar, mimarlık yapamıyor malesef. Kişisel tavsiyem, mimarlık oku. İçmimarın hiç bir imza yetkisi yok, kabaca mimarlık camiasında adamdan bile sayılmıyor.

   lolo / (in reply to duygu) Cevapla
 202. Merhabalar ben 10.sınıf öğrencisiyim iç mimarlık bu aralar kafama çok takıldı yeteneğinin olduğunu düşünüyorum fakat resimde fazla iyi değilim resimin fazla önemli olmadigini demiştiniz peki yetenek sinavindan gecemezsek nolucak ve iç mimarlıkta üniversite bölümlerinde mimarlık fakültesi ve güzel sanatlar olarak ayriliyor bunun farki ne yanitlarsaniz çok sevinirim şimdiden tesekkurler

  Ayse / Cevapla
  • yetenek sınavı her üniversitede olmadığı için sıkıntı olacağını sanmıyorum

   irem / (in reply to Ayse) Cevapla
  • Merhaba ben 12.snf ogrencisiyim mimarlik düşünüyorum fakat herkes çok zor diyo zor erken neler yapiyolar bu kadat merak ediyorum bi anlatsaniz çok mutlu olcam

   Esraaa / (in reply to Ayse) Cevapla
   • Yetenekliysen, mimariyi ve tasarımı seviyorsan gayet de yapabilirsin. Peki dedikleri kadar zor mu, kolay dersem yalan söylemiş olurum. Mimarlık sabah 8 akşam 5 çalışılan normal bir meslekten farklı olarak insanın tüm hayatını kaplar. Öğrencilik döneminde de, mesleki yaşamda da, bolca uykusuz geceler, sürekli çalışmak, fiilen çalışmadığın anlarda bile beyin olarak çalışmak bu mesleğin doğasını oluşturuyor.
    Genel olarak sanattan çok hoşlanıyor olman lazım, her ne kadar çizimler arık bilgisayarla yapılıyor olsa da, el çizimi yeteneğin olması lazım. Kağıdı kalemi eline aldığında hayalindeki bir şekli, bir mobilyayı ne bileyim basit bir şeyi rahatlıkla çizebiliyorsan, ışık, gölge, perspektif gibi görsel algıların iyiyse rahatlıkla mimarlık okuyabilirsin. Mimarlık bir yerde çok yönlü bir sanatçı olmayı gerektiriyor kısacası. O sende varsa, yapabilirsin. Önceden herhangi bir çizim dersi falan almış olman da pek gerekmiyor, yeteneğin varsa geliştirebilirsin.

    Öğrencilik döneminden biraz daha bahsedersek, dediğim gibi, oldukça yorucu. İşletme, ekonomi gibi bölümlerde okuyanlar ellerinde kitaplarla rahat rahat gidip gelirken, sen yeri gelecek stüdyoda sabahlayacaksın, elinde kocaman dosyalar, maketlerle, bir omzunda laptop hamallık yapacaksın, her proje teslim zamanı yaklaştığında uykusuzluk da stres de artacak, bazen çoook emek verip jürinin karşısına çıkardığın projen, jürideki hocaların tarafından topa tutulacak, moral bozuklukları yaşayacaksın…. vs vs. Bütün bunlara katlanıp azimle yola devam etmek için de bu mesleği sahiden çok sevmek gerekiyor.

    Söyleyebileceklerim bunlar umarım yeterlidir.

    Mim / (in reply to Esraaa) Cevapla
 203. Meraba
  İç mimarlikta bir proje yapinda nakadar para alir acaba ?

  ömer / Cevapla
 204. Merhabalar ben şuanda 10.sınıf ogrencisiyim mimarlığa karar verdim fakat sayısal mi eşit ağırlık mi ona karar veremedim benim için eşit ağırlık daha iyi ama mimarlık hem sayısal dan hemde eşit ağırlıktan alıyor ne yapmam gerektiğini bilemedim yardımcı olursanız sevinirim

  irem / Cevapla
 205. Merhabalar
  Mimarlık bölümünü japonyada okumak istiyorum.sizce ODTÜ,İTU yada mimar sinan üniversitelerin de okumakla es değer tutulabilir mi?avantajlı yada japonyada bu bölümün okumanin Türkiye de geçerliliği önemi varmıdır. Bu durumu nasıl degerlendiriyorsun uz. ..bilgilendirirseniz sevinirim…
  Şimdiden teşekkürler.

  Nur / Cevapla
 206. Merhabalar ben 9.sınıf öğrencisiyim. Meslek seçmede kararsızım mimar olmayı çok istiyorum fakat yetenek sınavından korkuyorum. Mimarlikta yokmuş sanırım yetenek sınavı. Hep şirketlerde calismak hayalimdi. Siz memnun musunuz tavsiye eder misiniz

  Gamze / Cevapla
 207. 1- iç mimarlık ile iç mimarlık ve çevre tasarımı arasında imza yetkisi var mı mesela ben iç mimarlık ve çevre tasarımı okusam kendi projemi çizdikten sonra kendim imzalayıp hayata geçirebilir miyim yoksa iç mimarlık okuyup bitirmiş birine mi imzalatmam gerekir.

  2- bide bu ilk sorumun dışında başka bir farklılık veya değişik bişey var mı 2 si arasındaki önemli farkları merak ediyorum.

  yardımcı olursanız çok mutlu olurum kolay gelsin..

  atakan ç / Cevapla
  • İç Mimarlık ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı mezunları genel olarak aynı yetkilere sahiptirler ve ne yazıkki ikisininde Mimari proje veya benzeri belediyeden geçmesi zaruri herhangi bir projeye imza atma yetkileri bulunmamaktadır.

  • Merhaba
   İç mimarlığı ingilizce olarak okumanın avantajları var mıdır?

   Beyza / (in reply to atakan ç) Cevapla
 208. Merhabalar birkaç sorum olacaktı.Bende mimarlık isteyenlerdenim ama çevremdekilerin düşünceleri beni tedirgin ediyor.Hem okuması zor hem de maddi olarak elverişli değil diyorlar.Sizce ne yapmalıyım?Kazancı az bir meslek başlangıçta ama sonrada mı böyle acaba?Artı okurken de çok masraflı deniliyor doğru mu?Birde Karadeniz T.Ü mimarlık istiyorum sizce nasıl bir seçim

  Büşra / Cevapla
 209. Orta düzey bir devlet üniversitesi mimarlık okumak için yeterli olur mu?Ayrıca neden maaşlar bu kadar düşük?Bir hemşire bile işe yeni başlarken bir mimarın iki katı kadar maaş alıyor. 🙁

  Neslihan / Cevapla
 210. Evet benimde ailem mimarlık okuyacağına hemşire ol diyor.Mimarlıkta iyi paralar kazanmak çok zaman alıyor galiba.Ama severek yaparsak bunun bir önemi kalır mı?

  ayşe / Cevapla
 211. İçmimarlık mezunuyum (4 yıllık lisans) ve pişmanım. Dünyada daha vasıfsız daha gereksiz bir lisans programı yoktur diye düşünüyorum. Hani yukarıda görseller eklemişler ya, mimar ne yapar içmimar ne yapar diye. İşte oradaki sorun şu ki, hiç bir “mimar” iç mekan fonksyolarını düşünüp planlamadığı bir bina tasarlamaz.Arkamdan bir içmimar gelir hepsini halleder diye düşünmez. Yapı tasarımında iç – dış diye bir yoktur, mimar hepsini gözetir, düşünür tasarlar, hatta mobilyasına, lambasına kadar tasarlayabilir, bunun için bir içmimarın yardımına da imzasına da ihtiyacı yoktur.
  Diğer yandan içmimar, evim şahane programındaki gibi basitçe “dekoratör”lükten ileri gidemez. Yani iç-MİMAR sözüne aldanmayın, bu bölümün mimariyle alakası yok. Çünkü içmimarın, mimari yetkileri yok. Zaten içmimarlık programlarında da, o yetkilere sahip olabileceği bilgi ve donanımı sağlayacak dersler de okutulmuyor. Sözde 2 veya 3 kata kadar imza yetkisi olduğu olduğu söyleniyor ama bu 2 mi 3 mü net değil, ayrıca ülkemizde çoğu belediye bu yetkiyi zaten tanımıyor. Tanınsa bile, 2 katlı bir villa yaptıracaksanız, mimara mı yaptırırsınız, yoksa içmimara mı? İçmimar kimin aklına gelir ki.
  Bir de master olayı var. Çoğu mimarlık yüksek lisans programı içmimarlık mezunlarının başvurusunu kabul ediyor fakat, mimarlık master’ı yapınca mimar olunmuyor, YÖK bunu da görmüyor ve mimarlar odasına kaydolunamadığından hiç bir imza yetkisi de elde edemiyorsunuz.
  Kısacası, “dekorasyon” dan öte, “mimarlık” alanında çalışmak istiyorsanız, basitçe mimarlık okumalısınız, içmimarlık değil. Zira iç”mimar”lık diye bir şey yok. İç mekan tasarımcılığı / dekoratörlük var. Orada mimar kelimesinin kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. “Interior design” doğrusu. “Interior architecture” içi boş bir laf sadece.

  Benim bölümüm hatta “içmimarlık ve çevre tasarımı”ydı. Çevre tasarımı’ndan kastedilen nedir, şehir planlaması (güya). Bu konuda tek bir proje yaptık mı okulda? Hayır.

  Hiç Mimar / Cevapla
  • Kısacası, “içmimar” ünvanının bana sağladığı tek şey “mimar” olmadığımı her köşe başında altını çize çize vurgulayıp beni deli etmek.

   Şey gibi, mesela “alternatif tıp” diye bir bölüm bitirmişsiniz ve bu doktor olmadığınız anlamına geliyor. Peki bu durumda nesiniz ? Hiç.

   Hiç Mimar / (in reply to Hiç Mimar) Cevapla
 212. Kendine cevap yazmaca devam;

  Peki madem mimar olmak istiyordun niye içmimarlık okudun derseniz. Cevabı basit : Çocukluk, aptallık, cahillik, lisede sözel yabancı dil okumuş olmak. Türkiyedeki eğitim sistemi, nereyi kazanabildiysen oraya mecbur olmak, seçme şansının pek olmaması…

  Yani çocuğunuz 8. sınıfı bitirdiğinde, 14 yaşındayken, ne olmak istediğine karar vermesi gerekiyor. Sanat edebiyat mı, sayısal puan gerektiren alanlar mı. Mimarlık sanat ve tasarım alanında bir meslek fakat sayısala dahil. Burada ailenin gözünün açık olması çok önemli. Sayısal bölümden sapmak, ileride yolu tıkıyor ve 14 yaşındayken insan bunu böyle düşünemiyor tek başına. Matematik fen derslerinden kurtulmak çoğu çocuk için oldukça cazip, bu nedenle lise döneminin başında düşüncesizce sözele yönelmek çok kolay.

  Kısacası, veliler, güncel eğitim sistemini, ne olup ne bittiğini, neyin nereye vardığını, şartları kuralları vs. bu gibi şeyleri yakından takip edin, çocuğunuzu yetenek ve isteklerine göre doğru yönlendirmek görevi sizin. 13-19 yaş arası aklı bir karış havada oluyor çocukların ki bu çok normal.Çocuk adı üstünde.

  Hiç Mimar / Cevapla
 213. “mimarlık ve içmimarlık derinlemesine birbirinden farkı mesleklerdir” denmiş üstte bir yerde. Ben de buna belli bir çerçevede katılmıyorum. Daha doğrusu içmimarlık diye bir bölümün varolmaması gerektiğini düşünüyorum zira içmimarlık eğitimi, sayısal dersleri çıkarılmış (statik ve mukavemet vb) eksik gedik yarım yamalak bir mimarlık eğitiminden başka bir şey değil.
  Bir içmimarlık programından mezun olmak, mimarlığın kenarında çok yakınında içinde yer alıp, mimar olamamaktır.

  içdış / Cevapla
  • hayır iç mimarlık mimarlıktan farklı. Mimarlık gücünü bilimden alır. İç mimarlık amerikadan dünyaya yayılmıştır. İç mekan tasarımcısıdır sadece. İç mimarlık mimarlığın basic design dan başka ortak dersi yok

   ARCHITECT / (in reply to içdış) Cevapla
 214. Verdiğiniz maaş aralığı çok düşük değil mi ? Sahaya yeni giren bir mimardan mı bahsediyorsunuz yoksa hakikaten öğretmen maaşından fazlasını alamıyorlar mı?

  Melek / Cevapla
 215. İç mimarlığı ingilizce olarak okumak ne tür avantajlar sağlar ?

  Beyza nur / Cevapla
 216. Merhaba,ben daha 14 yaşındayım ama mimarlığı merak ediyorum ve tabi ki olmak istiyorum.Acaba mimarlık için hangi liselere gitmeliyiz? İmam Hatip Lisesine gitsek uygun olur mu? Cevaplarsanız çok minnettar olacağım 🙂

  Kardelen / Cevapla
 217. merhaba;
  ileride mütait olmak istiyorum bu nedenle de mesleğim ile alakalı bölüm okumak istiyorum asıl okumak istediğim bölüm mimarlık fakat fen bilimleri tabanım hiç yok bu nedenle iç mimarlık düşündüm yada sizin her hangi bildiğiniz daha faydalı bölüm varsa onu söylermisiniz.
  yada iç mimarlık olarak çizim hiç yok çöp adam çizebiliyorum 😀 bu bölümü okursam iç mimarlıkta üniversite okurken sınıf geçmemde büyük bir sakıncalımı sizce okumalımıyım iç mimarlıklığı bilgi almak istedim (yakın çevrem mütait ve dekarasyoncu) hayatımın meslekiği mütaitcilik bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim 😀 😀

  manas team / Cevapla
 218. normal mimarlığa gitmenin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum ama iç mimarlıktada iyi bir şeyler yapabileceğime inanıyorum. Asıl sorum itüde iç mimarlık mı yoksa gazide ya da o sıralama yakınlarında diğer üniversitelerde normal mimarlık mı? İmza yetksi farkı var onun bana çok zarar olur mu iç mimarlığa gidersem. Çünkü İtü gibi bir yerde okumanın daha avantajlı olabileceğini düşünüyorum sizce nasıl?

  yaren / Cevapla
 219. itüde iç mimarlık mı, gazide normal mimarlık mı? Yani imza yetkisi farkı olduğunu biliyorum ama iç mimarlığa gidersem bu bana çok sıkıntı olur mu? İtüde okursam iş olarak daha avantajlı olacağımı düşünüyorumda bunlarla ilgili düşünceleriniz neler acaba?

  sevgi / Cevapla
 220. Ozel universte lerde iç mimarlık tan mimarlik bölümü ne yatay geçiş yapmak varmi varsa nasıl yapılıyor

  Burhan / Cevapla
 221. İç mimarlıktan mimarlığa geçiş yapabilir miyiz

  Meral / Cevapla
  • hayır iç mimar barajı geçen herkesi özel yetenekle dahi alır. Mİmarlık ise MF4 puan türünde ücretli kıbrıs dahil yazmak için en az 200 binde olman gerekir bu mühendislik barajından yüksektir. Bu şartları sağlamayan mimar olamaz

   ARCHITECT / (in reply to Meral) Cevapla
 222. Merhaba ben lise2 ye gidiyorum yani gecicem benim sorum su mimari restorasyon mimarin bir alt daliymis oyle duydum ….benim gozumu mimarlik sayisal cok korkutuyor bu yuzden esit agirliktan ic mimar okumak istiyorum ama biyandanda mimarlik daha zevkli geliyo ……mimari restorasyon sizce iyi mimarkik kadar cunku 2 yillik …..ayrica mimari restorasyon sayilsalmi esit agirlikmi son olarak mimari restorasyon okudum diyelim memnum olmasam mesala 2 yil daha okuyup ic mimarlik ve mimarliga gecis yapabilirmiyim simdiden cok tesekkurler…..☺

  besteasmin / Cevapla
 223. Ben lise 3 öğrencisiyim. Bölümüm ‘TM’ yani eşit ağırlık. Ama üniversitede mimarlık okumak istiyorum. Denilenlere göre TM okuyam biri sayısal olan bölümlere giremezmiş. Yani mühendislik mimarlık vs.. Sayısalı kapsayan yerlere giremem mi ?

  Esra / Cevapla
 224. merhabalar, ben mimar azk. en yukarıda mimar ve iç mimar tanımları yapılmış. hepsi yanlıştır. kendiniz araştırın arkadaşlar. mimar geneldir, iç dış yapma yetkisine sahip ve ayrıca tasarımcıdır. tasarımcı demek binanın dışı ve içi olarak ayırt edilemez. iç mimarda tasarımcıdır ve mimarın zaman harcayamadığı iç detaylarla uğraşır. mimarın resmi imza yetkisi vardır iç mimarın ise yoktur ve keyfidir.

  suat / Cevapla
 225. Mimar ve ic mimar aynı ofisi paylaşabilir mi ? yani birlikte iş yapabilir mi?

  Cagla / Cevapla
 226. Merhaba ben 18 yaşındayım liseyi maddi durundan dolayı bırakmak zorunda kaldım el çizimim çok iyi sureklide kendimi geliştiriyorum ve mimarlığa yönelmek istiyorum ama öğrenim hayatım bi nevi kısıtlandı gibi ben bu işi okumadan öğrenebilirmiyim yada öğrensem belge alabileceğim kurumlar varmı ?
  Yardımcı olabilirmisiniz ?

  Barış / Cevapla
  • gerçeği interior designer dır. Mimar yakıştıması sadece türkiyede yapılmaktadır dünyada bu eğitim hatta türkiyede dahil olmak üzere interior designer olarak geçer diplomalarında interior designer yazar. Mimar değildir orantılı olarak imza atacağı bi konum da yoktur

   ARCHITECT / (in reply to Barış) Cevapla
 227. Interior Architecture(İç Mimar) ile Interior Designer (İç Tasarımcı) bunları meslektaşlarımız karıştırmaktadır. Üniversiteler bile Güzelsanatlar Fakültesi ve Mimarlık fakültesi arasında durumda aynen budur temelinde.Türkiye’de maalesef bu iki ayrı branş tek bir meslekte bulunduğundan ve yasal olarak zeminler hazırlanmadığından olaylarda durum ve imkanlara bakarak dekorasyonculuk ile zevkler ön plana çıkmaktadır fakat mesleğin gelişim sürecine bakacak olursanız bu durum bu şekilde ele alınması yanlış yönlendirmelere sevk etmektedir.İç Mimari temelinde bir sanat bilimidir iç tasarımcılık ise bir tarz şeklidir.Bu iki kavram Moda ile tarz gibi ele alabilir.İç mimarinin temel kuralını örneklendirme ile ele alacak olursak bir mekana girdiğinizde mevcut masa,sandalye,koltuk ve benzeri elemanları gözünüzden kaldırın ve mekanın içten dışa vurumculuk şeklinde kişilerin özelliklerine ve yaşam koşullarına göre adapte ederek oluşturun.Tarihin bize getirdiği ve değişmez yapıları es geçmeyerek ki bu kullanıcıların hangi mimari akıma elverişli olduğuyla alakalı,mimarlığın üç şartını gözeterek yapılacak çalışmayı şekillendirin ve sonucunda aynı bir ressam gibi tablonuzu asın.Biliyorsunuz ki bir ressam yaptığı tabloyu size sözlü olarak açıklamaz yani bu tabloda aşkı sevgiyi anlattım demez.İç mimari de de durum böyledir.Oluşturulan mekanda kullanıcı zevkleri sizin kendi zevklerinizden daha iyi olabilir daha iyi bir masa veya oturma ünitesi seçebilir.Örneğin tasarladığınız mekanda kullanıcı kendi zevkine uygun bir masayı bile sizin belirlediğiniz bir yemek alanınına koyuyorsa bu iç mimarinin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.Çünkü mekan algısı masanın yerinin orası olduğuna kullanıcıya siz söylemeden sanatınızla iletilmiş olacaktır.Ben kişisel olarak size bunu umarım en iyi şekilde anlatabilmişimdir.

  İsmini Vermek istemeyen Biri / Cevapla
  • bu meslek zaten iç tasarımdan gelmiştir ismi heryerde interior designer’dır. Mimar yakıştıması Türkiyede yapılıyor. İç mimar kendini bazen mimar falan sanıyor. Interior designer yazıyor bir çok kişinin diplomasında. Bölüm olarakta bir çok üniversitede interior designer olarak geçiyor interior architecture kavramını türkiyede kendini mimar olarak görmek isteyenlerin oluşturduğu saçma bir kavram. Mimarın imza yetkisi olur iç mimarın yoktur çünkü o sadece tasarımcıdır. OK ?

 228. üniversitede hıcamız birinci sınıfta söylemişti iç mimarlık bir nevi eğitimli dekarosyonculuktur mimarlık ile alaksı yoktur özel üniversitelerin öğrenci çekmek için uydururğu bir bölümdür onun adı interior designer dır türkiyede mimar yakıştıması yapılıp MİMARLIĞIN kalitesini ve prestijini düşürüyor ben yapğtığım binanın içini bilmeyeckmiyim ben yaparım iç mimar ne demişti hiç unutmam

  ARCHITECT / Cevapla
 229. İnşaat mühendisi aynı zamanda iç mimarlık yapabilir mi

  Ayse / Cevapla
 230. Resim hiç çizemem iç mimar çok istiyorum olabilir miyim

  admin / Cevapla
 231. Iç mimar mı yoksa hemşirelik mi?
  sağlıkta okuyorum ama iç mimar olmak çok istiyorum
  Matamatiğim hiç iyi değildir
  Simdiden teşekkürler

  admin özlem / Cevapla
 232. Bu iki dal arasındaki farkı anladım fakat günümüz piyasasında iş olanağı açısından tercih edilen tarafı neresi merak ettim doğrusu.

  ceyda / Cevapla
 233. Günümüzde hangi tarafı seçmek istediğini bilemeyenler içinde bir şeyler söyleyebilirsiniz umarım.

  ceyda / Cevapla
 234. Ben ziraat fakültesinde peyzaj mimarligi okuyorum mimarlik yada iç mimarliga geçiş yapma veya çap yapma ihtimalim var mi yoksa geçiş için mimarlik fakultesinde olma koşulu mu var??

  Sinem / Cevapla
 235. Merhaba iç mimarlık okursam yapacağım stajları illa türkiyede yapmak zorunda mıyım? Yurt dışında ablam be abim var staj yerlerimi yurt dışında ayarlrsam daha iyi olmaz mı?

  Damla / Cevapla
 236. bende iç mimar olmak istiyorum peki iç mimarlık için resimlerim iymi olmalı

  sinan / Cevapla
 237. merhabalar ben şuan 12.sınıftayim Mimarlık okumak istiyorum ama Sözel sınıfında okuyorum şimdi benim için bir sıkıntı olurmu yani kabul ederlermi beni mimarlık okumak istesem.lütfen bilginize çok ihtiyacım var acil.Şimdiden teşekkürler

  bahram / Cevapla
 238. İÇ MİMAR BÖLÜMÜNDE YÜKSELMEK İÇİN MİMARLIK BÖLÜMÜ OLUR MUU OLURSa nasil olur bilqi almak istiyorum

  Ayşegül / Cevapla
 239. İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak istiyorum ilk yılımda ek kursa gitsem iyi olurmu derslerimin daha iyi olması için birde masraflı bi bölümmü ?

  Zuhal / Cevapla
 240. Merhaba.Mf de iç mimarlık Tm de iç mimarlık çevre tasarımı.Bunların arasındakı fark nedir acaba?

  Tuğçe / Cevapla
 241. Merhaba,
  Ben yeni liseye başlıyacağım ancak 3. Sınıftan beri mimar olmak istiyorum. Ve bildiğimiz gibi anadolu liselerinde 2. dil almanca veya fransızca bu iki dilden hangisi mimarlık için daha iyi olur ?

  Betül / Cevapla
 242. İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünden mimarlığa geçiş yapılabilir mi bilginiz var mi bu konuda cevap verirseniz sevinirim

  Zelal / Cevapla
 243. Merhabalar ben özel bir üniversitede iç mimarlık kazandım bu yıl hazırlık okuyorum aslında mf öğrencisiydim ama tmden iç mimarlık kazandım ve seneye mimarlığa geçmek istiyorum çünkü mimarlığın daha genel olduğunu düşünüyorum ve bir mimar iç mimarlıkta yapabilir kendisini geliştirirse ama iç mimar mimarlık yapamaz diye düşünüyorum ama mimarlığa geçersem pişman olur muyum diye düşünüyorum ve iç mimarlık daha dekorasyon düzenleme gibi geliyor mimarlık daha sayısal bir bölüm. Sizce ne yapmalıyım

  Aysu can / Cevapla
 244. iyi resim çiziyorum ama halen iç mimar mı yoksa mimarlık mı okusam diye düşünüyorum
  düşüncelerinizi alabilir miyim …

  suat / Cevapla
 245. Merhaba. Özel üniversite okumayı düşünüyorum. Okul , üniversite gibi konularda pek bilgim yoktur. Ayrıca matematik ten hiç anlamadığım için sınav girip kazanabileceğimi zannetmiyorum. Aslında pek de sınava ve matematiğe çalışmak işime gelmiyor.. Soru 1) özel üniversite okusakta herhangi bir sınav tabii oluyor muyuz.
  Soru 2) özel üniversiteye sınav gerekmiyorsa mimarlık okuma esnasında veya mezun sonrası matematik bilmeden mimarlık işini yürütebilir miyim ? Aslında yap sat işiyle uğraşıyoruz. Sadece kendi işimizi yapmak için matematik bilmesek mimarlık işini yürütebilir miyim. Şimdiden teşekkürler.

  Göşüm / Cevapla
 246. merhaba iç mimarlık yetenek sınavı nasıl bir ortamda,hangi arac gereclerle ve ne kadar sürede yapılıyor bilgi alabilirmiyim

  kaside / Cevapla
 247. Ben turkiyede mimarlik yapmak istemiyorum. Yurtdisi icin onerileriniz nasil yapabilirim hicbir bilgim yok. Cevaplarsaniz sevinirim.

  Zeynep / Cevapla
 248. iç mimarlık veya mimarlık için uzaktan eğitim programınız bulunmakta mı?

  ibrahim / Cevapla
 249. Merhaba ben 8. Sınıf ögrencisiyim bu sene benim için çok önemli gelecek sene mimarlık okumak istiyorum benim için okul tavsiyesinde buluna bilirmisiniz kaç puan ım olması gerekiyor?

  Ercan Alp / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*