İç Mimarlık bölümü Hangi Üniversitelerde bulunuyor,Türkiyede İç Mimarlık bölümü olan Üniversiteler | Artstyle Mimarlık Blog

İç Mimarlık bölümü Hangi Üniversitelerde bulunuyor

İç Mimarlık bölümü Hangi Üniversitelerde bulunuyor.?

Türkiye’de ‘iç mimar’ ünvanını alabilmek için bir üniversitenin dört yıllık eğitim veren bir iç mimarlık lisans programından mezun olmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca bu konuda ihtisaslaşmak isteyen meslek insanları için yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik eğitimi veren enstitülerin programları da bulunmaktadır.

İç Mimarlık Bölümü Olan Devlet Üniversiteleri

Günümüzde Türkiye’de devlet üniversitelerinden Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi,Anadolu Üniversitesi,Akdeniz Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin yanı sıra birçok vakıf üniversitesin de katılımı ile 38 bölümde iç mimarlık lisans ve lisansüstü eğitimi verilmektedir.

İTÜ Taşkışla Binası (Mimarlık ve Tasarım Fakültesi)

Türkiyede İç Mimarlık bölümü bulunan Bazı Vakıf (Özel) Üniversiteler

İstanbul Aydın Üniversitesi,İstanbul Bilgi Üniversitesi,İstanbul Kültür Üniversitesi,Haliç Üniversitesi,Beykent Üniversitesi,Bahçeşehir Üniversitesi,Kadir Has Üniversitesi,Yeditepe Üniversitesi,Yeni Yuzyıl Üniversitesi,Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve bunun dışında birçok Vakıf Üniversitesinde İç Mimarlık bölümü yada İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı adı altında İç Mimarlık eğitimi veren üniversiteler bulunmaktadır.

İç Mimarlık bölümü Türkiyede ilk olarak 1925 yılından bu yana 84 yıldır devam etmekte olup; ilk olarak, İstanbul’da Sanayi-i Nefise Mekteb-i Ali’si ( İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi )’nde başlamıştır.

İstanbul Kabataşta Bulunan Mimar Sinan Üniversitesi Boğaz Manzarası

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci, Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882’de Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883’de öğretime başladı. Ülkemizin ilk sanat ve mimarlık yüksek okulu olan Kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece ülkemizde Akademi ünvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu.

 

Türkiyede şüphesiz Mimarlık ve İç Mimarlık denildiğinde akla gelen ilk üniversiteden biridir Mimar Sinan Üniversitesi,Bunun dışından İTÜ,ODTÜ ve Marmara Üniversitesi Türkiyenin en köklü Üniversiteleri olup ülkemize her yıl yüzlerce kalifiye İç Mimar ve tasarımcı yetiştirmektedir.

Ülkemizde son yıllarda hızla çoğalan Vakıf Üniversiteleri de bu alanda öğrenci yetiştirmeye talip olmuş olup,hem kendi kadrolarını oluşturup hemde bu köklü okullardan hocalar transfer ederek öğrencilerine kaliteli bir eğitim için kolları sıvamış durumdadır.

Birçoğumuz tarafından akıllarda soru işaretlerine neden olan Özel Üniversitelerdeki eğitim kalitesi zaman geçtikce daha da iyiye gittiği aşikar,Çünkü bu Üniversiteler öğrencilerden kazandığı gelir ile hem yurt dışında hocalar getirerek hemde üniversite bünyesinde eğitimin teknoloji alanında yatırımlar yaparak öğrencilerine kaliteli bir eğitim verebilmenin yollarını arıyorlar.

İstanbul Floryada bulunan Aydın Üniversitesi

İstanbul Beşiktaş ta bulunan Bahçeşehir Üniversitesi

Şunu unutmayalım ki ülkemizde eğitim düzeyi her geçen gün daha iyiye gidiyor.Gelişen dünya ekonomisinde Türkiye hem eğitim alanında hemde kaliteli bireyler ve meslek insanları yetişme konusunda her geçen gün daha da iyiye gidiyor.

 

 

 


59 Comments on this post

 1. merhaba ben yüksek lisansımı iç mimarlık üzerine yapmak istiyorum fakat yazan üniversiteler de yüksek lisans eğitimlerini nereden araştırabilirim…

  tuğba / Cevapla
 2. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.gerçekten çok güzel olmuşinş.ileride bu üniverditelerden birine gidebilirim:)

  elif / Cevapla
 3. o üniversitede bende olmak isterdim bilgileriniz çok güzel

  ümran aylin / Cevapla
 4. merhabalar, yazınızda ufak bir düzeltme yapmak isterim:
  maalesef ODTÜ’de iç mimarlık bölümü bulunmamaktadır.

  mine arbay / Cevapla
 5. benim matematik 2
  çizimim mükemmel
  iç mimarlık ıstıyorm olabılırmym szce

  ceyda / Cevapla
  • Tabikide olabilirsiniz bu bir engel değil,Lakin Matematiğinizi geliştirmenizin mesleki hayatınızda ciddi anlamda faydasını göreceksiniz.

   admin / (in reply to ceyda) Cevapla
 6. Ben ic mimarlik okumak istiyorum fakat benim kafami cok karistirdilar. Suan tm bolumu okumaktayim ve cogu universite kitapciklarda mf den aldiklarini yazmakta ben yetenek sinavina giricem bu bi engel mi?

  seyda / Cevapla
  • Hayır bir engel değil,Özel yetenek ile öğrenci alan üniiversitelerde Sınavda aldığınız puanlardan herhangi bir alanda aldığınız puanların birinin 4 yıllık fakülte puanını minumum seviyede tutması yeterli olacaktır.

   admin / (in reply to seyda) Cevapla
 7. ben esıt agırlık bolumu okuyorum ıstanbul ıcınde bır unıversıte dusunuyorum ozel olursa tam burslu olmak zorunda cızımım ıyı degıl malesef gelıstırmem gerekıyor acaba yetenek ıle degıl de tm den puan ıle gırebılırmıyım lutfen bılgılendırırsenız sevınırım

  dilek / Cevapla
  • Türkiyede İç Mimarlık bölümlerinin birçoğu Üniversite sınavı ile direkt olarak öğrenci almaktadır,dolayısıyla özel yeteneğinizin olması şart değil

   admin / (in reply to dilek) Cevapla
   • vakıf üniversitesi değil devlet üniversitesinde okuyorum :( bu mümkün değilmidir ?

    emine / (in reply to admin) Cevapla
 8. Merhaba ben moda tasarım öğrencisiyim ama mimari tasarım a daha yakın hissediyorum kendimi . Okuduğum bölümden mimari tasarıma geçiş yapabilirmiyim?şimdiden çok teşekkür ederim.

  emine / Cevapla
  • Merhaba Emine hanım,eğer vakıf üniversitesinde okuyorsanız bunu öğrenci işleri ile bir görüşün,kuvvet ve muhtemel geçiş yapabilirsiniz,sadece sene kaybınız olacaktır.

   admin / (in reply to emine) Cevapla
 9. bende iç mimarlık istiyorm sayısal bölümüm ama eşit ağırlıktan sınava girmek istiyrm. yetenek sınavına girmeden hangi üniversteleri tercih yapabilirm yardımcı olursanız sevinirim

  damla / Cevapla
  • Hem devlet üniversitesi hemde Özel ünşversite tercih edebilirsiniz,
   Devlet Üniversiteleri;Mimar Sinan Üniversitesi,Marmara Üniversitesi,Kocaeli Üniversitesi bunlardan birkaçı
   Özel Üniversiteler:İstanbul Aydın Üniversitesi,Kültür Üniversitesi,Haliç Üniversitesi vb

   admin / (in reply to damla) Cevapla
 10. içmimarlık ve çevre tasarımı bölünde okuyordum.bıraktım.aftan yararlanarak başka üniversitenin iç mimarlık bölümünde okuyabilirmiyim.

  isvehan özyurt / Cevapla
 11. ben mimarlık istiyorum ama çok zor ve geleceği olmayan bir meslek olduğunu söylüyorlar maaşınında çok az olduğu söyleniyor kafam çok karışık yardımcı olabilir misiniz

  nida / Cevapla
  • Mimarlık için Geleceği olmayan Meslek tanımlamasını yapan kişi eminim espri yapmış olmalı Nida hanım,itimat etmeyin kesinlikle Mimarlık hem günümüün hemde geleceğin herzaman adından sıkca söz ettirecek meslek dalıdır.

   admin / (in reply to nida) Cevapla
 12. Merhaba benimde size bir sorum olacak yanıtlarsanız çok memnun olurum. Ben moda tasarım öğrencisiyim ama mimari tasarım her zaman daha çok ilgimi çekmiştir okuduğum bölümden mimari tasarım bölümüne geçiş yapabilirmiyim

  emine / Cevapla
 13. Merhaba ben lise son ögrencisiyim üniversite sınavından sonra tercihlerimi moda tasarım ve iç mimarlik üzerine yapacağım ancak matematigim iyi sayılmaz, bu sebeble tm1 puan türüyle iç mimarliğa yerleşemem . Özel yetenek sınavı için hangi üniversitelere baş vurabilirim?

  yasemin / Cevapla
  • Özel Yetenek sınavları içinde almanız gereken minumum puanları aldıktan sonra, Birkaç Devlet üniversitesinde (Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi) ve bazı Özel (Vakıf) Üniversitelerinde (İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi gibi) özel yetenek sınavlarına katılabilirsiniz.

 14. bu arada vakıf üniversınde mimarlık bölümü okumayı dusunuyorum bu okulların fiyatları ne durumda , okudum her yıl basına mı ücret verecegim yardımcı olur musun?

  yasemin / Cevapla
  • Merhaba Yasemin;
   Her üniversitenin yıllık ücretleri birbirinden farklıdır, Ortalama Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri yıllık ücret alırlar,An itibariyle yıllık ücretleri 18 bin ile 26 bin TL arasında değişmektedir.

 15. Acıklamalarınız icin cok tesekkurler.Bu kadar cabuk geri döneceginizi tahmin etmemiştim dogrusu.d.d.d

  yasemin / Cevapla
 16. peki bu özel yetenek sınavları nasıl yapılıyor? nasıl bir sistem var? .yapmam gereken neler olabilir?

  yasemin / Cevapla
 17. Bn istanbul ticaret üniversitesi iç mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünü istiyorum özel yetenek sınaylamı alıyor bilgi verirmsnz

  Nazmiye Karayel / Cevapla
 18. Lise son sinif ogrencisiyim. ilk yil sayisal gordum 3 yil sozel bolumdeyim. lys ye tm den girecegim. hangi universitelerde ic mimarlik bolumu oldugu biliyorum ama hangisi tm den aliyor bilmiyorum.(ozel universitelerde dahil). cunku genelde mf yaziyor. yardimci olabilirmisiniz? simdiden tesekkurler.

  mina / Cevapla
  • Merhaba Mina;
   Birkaç üniversite TM puanı ile öğrenci almaktadır,Yanlış yönlendirme yapmak istemem fakat yine kontrol etmenizde fayda var
   Devlet üniversitesi olarak Kocaeli Üniversitesi
   Özel Üniversite olarak ta Bahçeşehir Üniversitesi bildiğimiz kadarıyla

 19. Merhaba ben 28 yasinda sinif ogretmeniyim. Ic mimarlik okumak istiyorum. 2 yillik ic mimarlik bolumleri varmı? Okuyabilme sansim varmı bilgi verirseniz sevinirim

  Kübra / Cevapla
  • Merhaba Kübra;
   İç Mimarlık bir lisans bölümüdür dolayısıyla Fakülte eğitimi alabilirsiniz ançak,yani 4 yıl eğitim almanız gerekiyor,İki yıllık eğitim ile İç Mimarlık mesleğini icra edemessiniz mağlesef

 20. özel yetenek ile öğrenci alan İç mimarlık bölümünden Mimarlık bölümüne yatay geçiş yapılabilinir mi?

  Diyadin ÇETİN
  ÖZDENEYİM ETÜT MERKEZİ
  BİTLİS / TATVAN

  DİYADİN ÇETİN / Cevapla
 21. Merhaba Mimar sinan iç mimarlık bölümüne girmek istiyorum geçmişte evet çizmişliğim var halada çiziyorum ama iç mimarlık sınavına tam olarak son bir bir buçuk ay kala hazırlanıcam sizce kazanabilir miyim? birde yıldız teknik üni de iç mimarlık yetenek sınavı var mı ?

  gizem / Cevapla
  • Merhaba Gizem;
   Eğer çalışırsanız tüm üniversiteler sizin,Bildiğim kadarıyla Yıldız Teknik te özel yetenek sınavı yoktu yinede siz emin olup YTÜ Mimarlık Fak. dekanlığı ile görüşün lütfen

 22. Merhaba. Bn lisans mezunuyum yeniden iç mimarlık dalında lisans okumak istiyorum (özel yetenek sınavıyla) ösym nin sınavını kaçırdım dolayısıyla okulların özel yetenek sınavlarına seneye gireceğim. Bunun başka bir yolu yok mu? Ne bileyim özel yetenek sınavıne koşullu girmek gibi.. Ya da ALESi kabul ederler mi ? 1 yıl daha kaybetmek istemiyorum… Cevabınız için şimdiden teşekkürler saygılarımla…

  Seda / Cevapla
 23. merhaba ben eşit ağırlık öğrencisiyim. istanbulda iç mimarlık okumak istiyorum. ancak devlet ünversiteleri sayısaldan alıyor. yetenek sınavuna girmeyi düşünüyorum ama yenetek sınavları için çok zor diyorlar ve ben hiç bir eğitim almadım. ne yapmam gerekiyor?

  ayşe / Cevapla
 24. yaa benim çizimim iyi yalnız puanım düşük bir de ücretler nedir ?

  zeynep / Cevapla
  • Merhaba Zeynep;
   İç Mimarlık bölümü için azda olsa lys den puan almanız gerekiyor ve özel yetenekle bir okula yerleşebilirsiniz.
   Devlet üniversiteleri biliyorsunuzki ücretsiz.
   Özel üniversitelerde ise 20 bin ile 30 bin arasında yıllık ücret fiyatları değişmektedir.

 25. Ben bu yıl ic mimarlıgı kazandım yetenek sinaviyla degil lys puanmla yerlestim benim baska şehirde bi üniversite de ic mimarliga gecebilmem icin neler gerekiyor :)

  medine / Cevapla
  • Merhaba Medine
   Özellikle derslerinin belirli ortalamanın üzerinde olması gerekiyor,bunun dışında yatay geçiş yapacağınız üniversiteyle iletişime geçmeniz size fayda sağlayacaktır.

 26. Merheba. Ben Azerbaycanlıyım ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesinde iç mimarlık okumak istiyorum acaba msgsü tqdk puanı ile öğrenci kabul ediyo mu?

  Tahira / Cevapla
 27. Merhaba ben şanlıurfa güzel sanatlar lisesinde resim bölümünü okuyorum. Benim matematiğim iyi değil ama çizimim çok iyidir. Ygs den 250 civarında bir puan alsam sizce iç mimarlık bölümünü kazanabilir miyim ?

  Sena / Cevapla
  • Merhaba Sena;
   Lys de herhangi bir puan türünde barajı geçerseniz şayet,Özel yetenek sınavında başarılı olmanız durumunda İç Mimar olmanız için yolunuz açıktır.

 28. Ben bu yıl yetenek sınavıyla gireceğim ama ygs den korkuyorum sizce en az kaç puan olmalı

  Sena Babaoglu / Cevapla
 29. Merhabalar ;
  Ben Bursa Orhangazi Ünv. İç mimarlık düşünüyorum . %50 burs ile acaba ne kadar ücret öderiz ve ek olarak yetenek sınavı olur mu acaba ? Mimarlığa geçiş şansım var mıdır ? Teşekkürler …

  Mehmet / Cevapla
  • Merhaba Mehmet
   İç Mimarlık tan Mimarlığa geçiş şansınız muhtemelen olmayacaktır.Üniversite fiyatları konusunda da 20 bin ile 25 bin TL arasında bir tutar sizleri bekliyor olacaktır.

 30. Ben lise 2 öğrencisiyim ve ilerde iç mimarlığı seçmek istiyorum ama çizimlerim iyi değil bu bir sorun olurmu ve iç mimarlıkta resim yeteneği kullanılıyormu son olarakta iç mimarlık için matematik yeteneği lazım mı not:iç mimarlıkta resim dersleri varsa şunu söylemeliyim resim yeteneğim hiç yok

  ümmügülsüm sönmez / Cevapla
 31. Merhaba, ben lise son sınıf grafik bölümü öğrencisiyim ama üniversitede iç mimarlık istiyorum. Hedef belirledim ama aklımda bir kaç üniversitede olsun istiyorum. Herkes farklı şeyler söylüyor Mimar Sinan daha iyi yada Marmara iç mimarlık alanında daha iyi gibi sizce hangi üniversite daha iyidir?

  Bahar / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*