İç Mimarlık bölümü Hangi Üniversitelerde bulunuyor,Türkiyede İç Mimarlık bölümü olan Üniversiteler | Artstyle Mimarlık Blog

İç Mimarlık bölümü Hangi Üniversitelerde bulunuyor

İç Mimarlık bölümü Hangi Üniversitelerde bulunuyor.?

Türkiye’de ‘iç mimar’ ünvanını alabilmek için bir üniversitenin dört yıllık eğitim veren bir iç mimarlık lisans programından mezun olmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca bu konuda ihtisaslaşmak isteyen meslek insanları için yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik eğitimi veren enstitülerin programları da bulunmaktadır.

İç Mimarlık Bölümü Olan Devlet Üniversiteleri

Günümüzde Türkiye’de devlet üniversitelerinden Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi,Anadolu Üniversitesi,Akdeniz Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin yanı sıra birçok vakıf üniversitesin de katılımı ile 38 bölümde iç mimarlık lisans ve lisansüstü eğitimi verilmektedir.

İTÜ Taşkışla Binası (Mimarlık ve Tasarım Fakültesi)

Türkiyede İç Mimarlık bölümü bulunan Bazı Vakıf (Özel) Üniversiteler

İstanbul Aydın Üniversitesi,İstanbul Bilgi Üniversitesi,İstanbul Kültür Üniversitesi,Haliç Üniversitesi,Beykent Üniversitesi,Bahçeşehir Üniversitesi,Kadir Has Üniversitesi,Yeditepe Üniversitesi,Yeni Yuzyıl Üniversitesi,Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve bunun dışında birçok Vakıf Üniversitesinde İç Mimarlık bölümü yada İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı adı altında İç Mimarlık eğitimi veren üniversiteler bulunmaktadır.

İç Mimarlık bölümü Türkiyede ilk olarak 1925 yılından bu yana 84 yıldır devam etmekte olup; ilk olarak, İstanbul’da Sanayi-i Nefise Mekteb-i Ali’si ( İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi )’nde başlamıştır.

İstanbul Kabataşta Bulunan Mimar Sinan Üniversitesi Boğaz Manzarası

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci, Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882’de Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883’de öğretime başladı. Ülkemizin ilk sanat ve mimarlık yüksek okulu olan Kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece ülkemizde Akademi ünvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu.

 

Türkiyede şüphesiz Mimarlık ve İç Mimarlık denildiğinde akla gelen ilk üniversiteden biridir Mimar Sinan Üniversitesi,Bunun dışından İTÜ,ODTÜ ve Marmara Üniversitesi Türkiyenin en köklü Üniversiteleri olup ülkemize her yıl yüzlerce kalifiye İç Mimar ve tasarımcı yetiştirmektedir.

Ülkemizde son yıllarda hızla çoğalan Vakıf Üniversiteleri de bu alanda öğrenci yetiştirmeye talip olmuş olup,hem kendi kadrolarını oluşturup hemde bu köklü okullardan hocalar transfer ederek öğrencilerine kaliteli bir eğitim için kolları sıvamış durumdadır.

Birçoğumuz tarafından akıllarda soru işaretlerine neden olan Özel Üniversitelerdeki eğitim kalitesi zaman geçtikce daha da iyiye gittiği aşikar,Çünkü bu Üniversiteler öğrencilerden kazandığı gelir ile hem yurt dışında hocalar getirerek hemde üniversite bünyesinde eğitimin teknoloji alanında yatırımlar yaparak öğrencilerine kaliteli bir eğitim verebilmenin yollarını arıyorlar.

İstanbul Floryada bulunan Aydın Üniversitesi

İstanbul Beşiktaş ta bulunan Bahçeşehir Üniversitesi

Şunu unutmayalım ki ülkemizde eğitim düzeyi her geçen gün daha iyiye gidiyor.Gelişen dünya ekonomisinde Türkiye hem eğitim alanında hemde kaliteli bireyler ve meslek insanları yetişme konusunda her geçen gün daha da iyiye gidiyor.

 

 

 


146 Comments on this post

 1. merhaba ben yüksek lisansımı iç mimarlık üzerine yapmak istiyorum fakat yazan üniversiteler de yüksek lisans eğitimlerini nereden araştırabilirim…

  tuğba / Cevapla
 2. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.gerçekten çok güzel olmuşinş.ileride bu üniverditelerden birine gidebilirim:)

  elif / Cevapla
 3. o üniversitede bende olmak isterdim bilgileriniz çok güzel

  ümran aylin / Cevapla
 4. merhabalar, yazınızda ufak bir düzeltme yapmak isterim:
  maalesef ODTÜ’de iç mimarlık bölümü bulunmamaktadır.

  mine arbay / Cevapla
 5. benim matematik 2
  çizimim mükemmel
  iç mimarlık ıstıyorm olabılırmym szce

  ceyda / Cevapla
  • Tabikide olabilirsiniz bu bir engel değil,Lakin Matematiğinizi geliştirmenizin mesleki hayatınızda ciddi anlamda faydasını göreceksiniz.

   admin / (in reply to ceyda) Cevapla
  • Arkadaşlar bende bu sene Bahçeşehir üniversitesinde iç mimarlık okuyorum ve de çok memnunum. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ederim.

   merve / (in reply to ceyda) Cevapla
   • ya. bana. bilgi. amacli. bi sekilde. ulasabilirmisiniz. suan. icmimarlik okuyan birine. ciddi. anlamda. ihtiyacim var. face veya. instagram. olabilir. 7

    ahmet / (in reply to merve) Cevapla
 6. Ben ic mimarlik okumak istiyorum fakat benim kafami cok karistirdilar. Suan tm bolumu okumaktayim ve cogu universite kitapciklarda mf den aldiklarini yazmakta ben yetenek sinavina giricem bu bi engel mi?

  seyda / Cevapla
  • Hayır bir engel değil,Özel yetenek ile öğrenci alan üniiversitelerde Sınavda aldığınız puanlardan herhangi bir alanda aldığınız puanların birinin 4 yıllık fakülte puanını minumum seviyede tutması yeterli olacaktır.

   admin / (in reply to seyda) Cevapla
 7. ben esıt agırlık bolumu okuyorum ıstanbul ıcınde bır unıversıte dusunuyorum ozel olursa tam burslu olmak zorunda cızımım ıyı degıl malesef gelıstırmem gerekıyor acaba yetenek ıle degıl de tm den puan ıle gırebılırmıyım lutfen bılgılendırırsenız sevınırım

  dilek / Cevapla
  • Türkiyede İç Mimarlık bölümlerinin birçoğu Üniversite sınavı ile direkt olarak öğrenci almaktadır,dolayısıyla özel yeteneğinizin olması şart değil

   admin / (in reply to dilek) Cevapla
   • vakıf üniversitesi değil devlet üniversitesinde okuyorum 🙁 bu mümkün değilmidir ?

    emine / (in reply to admin) Cevapla
 8. Merhaba ben moda tasarım öğrencisiyim ama mimari tasarım a daha yakın hissediyorum kendimi . Okuduğum bölümden mimari tasarıma geçiş yapabilirmiyim?şimdiden çok teşekkür ederim.

  emine / Cevapla
  • Merhaba Emine hanım,eğer vakıf üniversitesinde okuyorsanız bunu öğrenci işleri ile bir görüşün,kuvvet ve muhtemel geçiş yapabilirsiniz,sadece sene kaybınız olacaktır.

   admin / (in reply to emine) Cevapla
 9. bende iç mimarlık istiyorm sayısal bölümüm ama eşit ağırlıktan sınava girmek istiyrm. yetenek sınavına girmeden hangi üniversteleri tercih yapabilirm yardımcı olursanız sevinirim

  damla / Cevapla
  • Hem devlet üniversitesi hemde Özel ünşversite tercih edebilirsiniz,
   Devlet Üniversiteleri;Mimar Sinan Üniversitesi,Marmara Üniversitesi,Kocaeli Üniversitesi bunlardan birkaçı
   Özel Üniversiteler:İstanbul Aydın Üniversitesi,Kültür Üniversitesi,Haliç Üniversitesi vb

   admin / (in reply to damla) Cevapla
 10. içmimarlık ve çevre tasarımı bölünde okuyordum.bıraktım.aftan yararlanarak başka üniversitenin iç mimarlık bölümünde okuyabilirmiyim.

  isvehan özyurt / Cevapla
 11. ben mimarlık istiyorum ama çok zor ve geleceği olmayan bir meslek olduğunu söylüyorlar maaşınında çok az olduğu söyleniyor kafam çok karışık yardımcı olabilir misiniz

  nida / Cevapla
  • Mimarlık için Geleceği olmayan Meslek tanımlamasını yapan kişi eminim espri yapmış olmalı Nida hanım,itimat etmeyin kesinlikle Mimarlık hem günümüün hemde geleceğin herzaman adından sıkca söz ettirecek meslek dalıdır.

   admin / (in reply to nida) Cevapla
 12. Merhaba benimde size bir sorum olacak yanıtlarsanız çok memnun olurum. Ben moda tasarım öğrencisiyim ama mimari tasarım her zaman daha çok ilgimi çekmiştir okuduğum bölümden mimari tasarım bölümüne geçiş yapabilirmiyim

  emine / Cevapla
 13. Merhaba ben lise son ögrencisiyim üniversite sınavından sonra tercihlerimi moda tasarım ve iç mimarlik üzerine yapacağım ancak matematigim iyi sayılmaz, bu sebeble tm1 puan türüyle iç mimarliğa yerleşemem . Özel yetenek sınavı için hangi üniversitelere baş vurabilirim?

  yasemin / Cevapla
  • Özel Yetenek sınavları içinde almanız gereken minumum puanları aldıktan sonra, Birkaç Devlet üniversitesinde (Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi) ve bazı Özel (Vakıf) Üniversitelerinde (İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi gibi) özel yetenek sınavlarına katılabilirsiniz.

 14. bu arada vakıf üniversınde mimarlık bölümü okumayı dusunuyorum bu okulların fiyatları ne durumda , okudum her yıl basına mı ücret verecegim yardımcı olur musun?

  yasemin / Cevapla
  • Merhaba Yasemin;
   Her üniversitenin yıllık ücretleri birbirinden farklıdır, Ortalama Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri yıllık ücret alırlar,An itibariyle yıllık ücretleri 18 bin ile 26 bin TL arasında değişmektedir.

 15. Acıklamalarınız icin cok tesekkurler.Bu kadar cabuk geri döneceginizi tahmin etmemiştim dogrusu.d.d.d

  yasemin / Cevapla
 16. peki bu özel yetenek sınavları nasıl yapılıyor? nasıl bir sistem var? .yapmam gereken neler olabilir?

  yasemin / Cevapla
 17. Bn istanbul ticaret üniversitesi iç mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünü istiyorum özel yetenek sınaylamı alıyor bilgi verirmsnz

  Nazmiye Karayel / Cevapla
 18. Lise son sinif ogrencisiyim. ilk yil sayisal gordum 3 yil sozel bolumdeyim. lys ye tm den girecegim. hangi universitelerde ic mimarlik bolumu oldugu biliyorum ama hangisi tm den aliyor bilmiyorum.(ozel universitelerde dahil). cunku genelde mf yaziyor. yardimci olabilirmisiniz? simdiden tesekkurler.

  mina / Cevapla
  • Merhaba Mina;
   Birkaç üniversite TM puanı ile öğrenci almaktadır,Yanlış yönlendirme yapmak istemem fakat yine kontrol etmenizde fayda var
   Devlet üniversitesi olarak Kocaeli Üniversitesi
   Özel Üniversite olarak ta Bahçeşehir Üniversitesi bildiğimiz kadarıyla

 19. Merhaba ben 28 yasinda sinif ogretmeniyim. Ic mimarlik okumak istiyorum. 2 yillik ic mimarlik bolumleri varmı? Okuyabilme sansim varmı bilgi verirseniz sevinirim

  Kübra / Cevapla
  • Merhaba Kübra;
   İç Mimarlık bir lisans bölümüdür dolayısıyla Fakülte eğitimi alabilirsiniz ançak,yani 4 yıl eğitim almanız gerekiyor,İki yıllık eğitim ile İç Mimarlık mesleğini icra edemessiniz mağlesef

 20. özel yetenek ile öğrenci alan İç mimarlık bölümünden Mimarlık bölümüne yatay geçiş yapılabilinir mi?

  Diyadin ÇETİN
  ÖZDENEYİM ETÜT MERKEZİ
  BİTLİS / TATVAN

  DİYADİN ÇETİN / Cevapla
 21. Merhaba Mimar sinan iç mimarlık bölümüne girmek istiyorum geçmişte evet çizmişliğim var halada çiziyorum ama iç mimarlık sınavına tam olarak son bir bir buçuk ay kala hazırlanıcam sizce kazanabilir miyim? birde yıldız teknik üni de iç mimarlık yetenek sınavı var mı ?

  gizem / Cevapla
  • Merhaba Gizem;
   Eğer çalışırsanız tüm üniversiteler sizin,Bildiğim kadarıyla Yıldız Teknik te özel yetenek sınavı yoktu yinede siz emin olup YTÜ Mimarlık Fak. dekanlığı ile görüşün lütfen

 22. Merhaba. Bn lisans mezunuyum yeniden iç mimarlık dalında lisans okumak istiyorum (özel yetenek sınavıyla) ösym nin sınavını kaçırdım dolayısıyla okulların özel yetenek sınavlarına seneye gireceğim. Bunun başka bir yolu yok mu? Ne bileyim özel yetenek sınavıne koşullu girmek gibi.. Ya da ALESi kabul ederler mi ? 1 yıl daha kaybetmek istemiyorum… Cevabınız için şimdiden teşekkürler saygılarımla…

  Seda / Cevapla
 23. merhaba ben eşit ağırlık öğrencisiyim. istanbulda iç mimarlık okumak istiyorum. ancak devlet ünversiteleri sayısaldan alıyor. yetenek sınavuna girmeyi düşünüyorum ama yenetek sınavları için çok zor diyorlar ve ben hiç bir eğitim almadım. ne yapmam gerekiyor?

  ayşe / Cevapla
 24. yaa benim çizimim iyi yalnız puanım düşük bir de ücretler nedir ?

  zeynep / Cevapla
  • Merhaba Zeynep;
   İç Mimarlık bölümü için azda olsa lys den puan almanız gerekiyor ve özel yetenekle bir okula yerleşebilirsiniz.
   Devlet üniversiteleri biliyorsunuzki ücretsiz.
   Özel üniversitelerde ise 20 bin ile 30 bin arasında yıllık ücret fiyatları değişmektedir.

 25. Ben bu yıl ic mimarlıgı kazandım yetenek sinaviyla degil lys puanmla yerlestim benim baska şehirde bi üniversite de ic mimarliga gecebilmem icin neler gerekiyor 🙂

  medine / Cevapla
  • Merhaba Medine
   Özellikle derslerinin belirli ortalamanın üzerinde olması gerekiyor,bunun dışında yatay geçiş yapacağınız üniversiteyle iletişime geçmeniz size fayda sağlayacaktır.

  • Çok iyi ya. Ben de devlet üniversitesinde istiyorum. en az kaç net yapmam lazım lys den? Ya da Tm puanım en az kaç üzeri olmalı?

   habibe / (in reply to medine) Cevapla
 26. Merheba. Ben Azerbaycanlıyım ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesinde iç mimarlık okumak istiyorum acaba msgsü tqdk puanı ile öğrenci kabul ediyo mu?

  Tahira / Cevapla
 27. Merhaba ben şanlıurfa güzel sanatlar lisesinde resim bölümünü okuyorum. Benim matematiğim iyi değil ama çizimim çok iyidir. Ygs den 250 civarında bir puan alsam sizce iç mimarlık bölümünü kazanabilir miyim ?

  Sena / Cevapla
  • Merhaba Sena;
   Lys de herhangi bir puan türünde barajı geçerseniz şayet,Özel yetenek sınavında başarılı olmanız durumunda İç Mimar olmanız için yolunuz açıktır.

 28. Ben bu yıl yetenek sınavıyla gireceğim ama ygs den korkuyorum sizce en az kaç puan olmalı

  Sena Babaoglu / Cevapla
 29. Merhabalar ;
  Ben Bursa Orhangazi Ünv. İç mimarlık düşünüyorum . %50 burs ile acaba ne kadar ücret öderiz ve ek olarak yetenek sınavı olur mu acaba ? Mimarlığa geçiş şansım var mıdır ? Teşekkürler …

  Mehmet / Cevapla
  • Merhaba Mehmet
   İç Mimarlık tan Mimarlığa geçiş şansınız muhtemelen olmayacaktır.Üniversite fiyatları konusunda da 20 bin ile 25 bin TL arasında bir tutar sizleri bekliyor olacaktır.

 30. Ben lise 2 öğrencisiyim ve ilerde iç mimarlığı seçmek istiyorum ama çizimlerim iyi değil bu bir sorun olurmu ve iç mimarlıkta resim yeteneği kullanılıyormu son olarakta iç mimarlık için matematik yeteneği lazım mı not:iç mimarlıkta resim dersleri varsa şunu söylemeliyim resim yeteneğim hiç yok

  ümmügülsüm sönmez / Cevapla
 31. Merhaba, ben lise son sınıf grafik bölümü öğrencisiyim ama üniversitede iç mimarlık istiyorum. Hedef belirledim ama aklımda bir kaç üniversitede olsun istiyorum. Herkes farklı şeyler söylüyor Mimar Sinan daha iyi yada Marmara iç mimarlık alanında daha iyi gibi sizce hangi üniversite daha iyidir?

  Bahar / Cevapla
 32. Merhaba. Ben grafik tasarım lise son öğrencisiyim. Dersaneye gidiyorum TM bölümüyüm . İTÜ İç mimarlık istiyorum yorumlara göre yetenek ile almıyormus. Puan aralığı ve tanıtım günleri hakkında bir bilginiz var mi.?

  Gökce / Cevapla
 33. meraba ben suan lise son sinif guzel sanatlarda okuyorum uni icin.iç mimarlik dusunuyorum yalniz sozelciyim yani bazi universiteler mf vs mt olarak aliyor bu sorun olur mu ?

  Busra / Cevapla
 34. Merhaba ben liseyi geçen sene bitirdim. Bu sene iç mimarlık bölümünü çok istediğim için resim atölyesine gidiyorum. Özel Yetenek sınavıyla öğrenci alan devlet üniversiteleri hangileri? Bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

  Miray Atew / Cevapla
 35. Merheba yabanciyim resim lisansim var. Sanat arastirmaesinde master bitirdim. ve turkiyede icmimari doktorasi yada grafik doktorasi okumak istiyorum. Istanbulda hangi universiteye basvurabilirim.

  neda / Cevapla
 36. merhaba tm öğrencisiyim iç mimarlık istiyorum izmir de okumak istiyorum açıkcası hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz

  öznur / Cevapla
 37. merhaba;ben anadolu uni. de icmimarlik okuyorum marmaraya gecis yapmak istiyorum yatay gecis oluyormu ve eger oluyorsa ders notlariyla mi gecis olacak simdiden tesekkurler

  zisan / Cevapla
 38. ben iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü kadir has üniversitesini istiyorum oraya girebilmek için sadece ygs ve lys puanımı gerek? birde tm1 den 350 alabilmek için yapmam gerek net sayısını söylermisiniz?

  sıla ülker / Cevapla
 39. merhaba bu sene ygs sınavına girip iç mimarlık bölümünü seçmek istiyordum ama özel yetenek sınavlarıyla aldığını ögrendim. istanbul da 2 ögretim iç mimarlık bölümünün oldugu üniversite var mı ?

  MUTLU / Cevapla
 40. iç mimarlık taban puanları niçin gözükmüyor? iç mimarlık sayısal ile mi alınıyor

  Elif / Cevapla
 41. Mrb bn daha liseye gecmedim ama seneye geccem iç mimarlik okumak istiyorum ama sayisalim kötü saglik meslek lisesinde esit agirlik okusam bir engel olurmu

  hanifi / Cevapla
 42. merhaba ben üniversiteye hazırlanıyorum ve iç mimarlık istiyorum tmden girecegim devlet üniversitelerini düşünüyorum çizimi seviyorum ama ben daha çok amatörüm yani yetenegim çook iyi değil böyle bir durumda ne yapmalıyım ? bir de yetenekle ve puanla öğrenci alan üniversiteleri yazabilir misiniz rica etsem?teşekkürler.

  selen / Cevapla
 43. Ben ozel yetenekte cok iyiyim mimar sinan universitesi ic mimarlik dusunuyrm acaba ygs den en az kac puan almak gerekir acil ogrenmek istiyorm bilenler lutfen mesaj atsn lutfen

  umut / Cevapla
 44. Merhaba ben 140 puaniyla ic mimarlik ozel yetenek sinavlarina girmek istiyorum nere kayit yaptrmam gerek ve ne zaman basvurmam gerek bilgi verirmisinz ?

  esra / Cevapla
 45. merhabalar kanadada üniversite okumak istiyorum hangi fakülteye girer?

  tuğba / Cevapla
 46. yani iç mimarlık hangi fakülteye girer?

  tuğba / Cevapla
 47. Merhabalar =))
  Ben lise 1 öğrencisiyim ve ilkokul 4 den beri hayalim mimarlık. İç mimar olmayı tercih edicem ama şöyle ki; çevremdeki herkes matematik çok çok iyi olmalı diyor. Benim matematiğim 4 işlem kadar var o yüzden özel ders alıp geliştirmeyi düşünüyorum. Ama asıl sorun şu ki ailemin maddi durumu kötü ve yılda 20 Bin lira asla bulamam..
  Ne yapmalıyım? Burs veya herhangi bi destek veriliyor mu?

  Teşekkür ederim =)

  iclal / Cevapla
  • Merhaba İclal;
   İç Mimarlık bölümü sadece özel üniversitelerde yok bunu öncelikle bilmelisin,Devlet üniversitelerinde de bu bölümü okuyabilirsin,Fakat ne yapıp etmeli ve matematiği kavramalısın bu senin için en önemli tavsiyemizdir.

 48. meran Ben ticarette 11 sinif ogrencisiyim muhasebe bolumuyum fakat ic mimarlik okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor bana ayrintili olark anltrmisnzutfn ?

  ipek / Cevapla
 49. Bilkent Üniversitesi’nin adının geçmemesi üzücü. Bu bölümde eğitim veren Türkiye’nin ilk üniversitelerindendir (1987).

  Çetin / Cevapla
 50. merhabalar ben iç mimarlık bölümü 1. sınıf öğrecisiyim yakındoğuda okumaktayım yüksek lisansımı mimar sinan üniversitesin de yapabilirmiyim…

  kübra / Cevapla
 51. Ben iç mimar olmak istiyorum yetenegım var cızıme mat.da iyi ama 2yıllık okuma şansım var mı varsa hangı üni.her var bilgi verir misiniz?

  bir dost / Cevapla
 52. Amerika da bir college’ta 2yillik icmimarlik okuyorum, son donemimdeyim. Major derslerimin tamamini almis durumdayim. Geriye sadece sosyoloji, saglik gibi beseri derslerim kaldi. Turkiye’de bir universiteni. 4 yillik icmimarlik bolumune (Mimar Sinan Universite) gecis yapmak istiyorum. Bunun icin ne yapmaliyim.

  Duyzey / Cevapla
 53. Merhaba ben bu yıl üniversite sınavlarına TM bölümünden hazırlanıyorum.Bilkent tam burslu iç mimarlık istiyorum fakat çevremdeki insanlar mimarlığın daha iyi olduğunu ve iç mimarlık okursam işsiz kalacağımı söyledi.Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Şimdiden teşekkürler..

  Ceren / Cevapla
 54. Merhaba ben mimarlık istedim ögrencilik hayatım boyunca. Geçen sene mezun oldum. Yani bu ikinci hazirligimdi. Mf4 te 65 bindeyim. Goründügu üzre mimarlik olmuyor. Bunun icin iç mimarlik yazmayı dusunuyorum. Ilk sorum şu bazi okullar tm den bazilati mfden aliyor bu bolumle ilgili bi seyi etkilemiyor degil mi ? Cunku bn tm de 51 bindeyim. Bir de ic mimarliktan mimarliga yatay gecis oluyor mu ya da oluyorsa nasil oluyor ? Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkur ederim.

  Ayşenur / Cevapla
  • öncelikle sunu belirtiyim tm den yada mf den iç mimarliga gitsende diploman farksiz olur.iç mimarlıktan mimarlıga katü de war. ama not ortalamanın cok iyi olması gerekiyor.mimarlıkk istiyorsan bence mezuna kal.kendini tatmin etmek için iç mimarlık yazma.

   zeynep / (in reply to Ayşenur) Cevapla
 55. Merhaba,

  Doğuş üniversitesi iç mimarlık bölümümü yoksa beykent üniversitesi iç mimarlık bölümü daha iyidir?

  Acil cevap almam lazım ki kayıt yaptırabileyim. Sizin uzman görüşünüz önemli.

  Teşekkürler

  Büşrra / Cevapla
 56. merhaba. özel bi üniversitede tmden girerek iç mimarlık ve çevre tasarımı okuyacağım bu yıl. Hazırlık öğrencisiydim. Fakat yatay geçiş yapmayı dşünüyorum devlete.Fakat devlettekiler hep mf puanıyla almış. tmdekiler hep özel. Özelden özele yatay geçişte bursum gider mi? Yada bölümü okuyup belli bi ortalamaya ulaştığım takdirde mfdeki iç mimarlığa yatay geçiş yapmam mümkün mü?

  Buse İridağ / Cevapla
 57. ben meslek lisesinde ogrenciyim meslek lisesinden mezun olup universitede mimar olma sansim varmi

  can / Cevapla
  • mimarlık zaten mf4 puan türüyle ögrenci alır.hayvan gibi calısip iyi siralamayi tutturusan neden olmasın

   zeynep / (in reply to can) Cevapla
 58. Moda tasarımı okuyordum bıraktım ve tekrar sınava girdim şimdi iç mimarlık için yetenek sınavına girmek istiyorum kazanmam imkansız mı olur sizce özel ders almalı mıyım alırsam olma ihtimali var mıdır devlet istiyorum

  Behiç / Cevapla
 59. merhaba
  benim öğrenmek istediğim sey iç mimarlık hangi fakültede okunmalıdır ? güzel sanatlar mı mimarlık fakültesi mi ? dgs ile geçiş yapacağım itü ve Marmara ikisinede puanım yeterli ama kafam karısti itü de mimarlık fakültesinde mi Marmara da güzel sanatlar mı ? ikisi arasında temel fark nedir? not : ben ikinci üniversite olarak okuyacağım için amacım işi öğrenmek ve bundan zevk almak . şimdiden teşekkür ederim

  seher / Cevapla
  • bence mimarlık fakültesi düsün daha cok iş hayatına hazırlar seni teknik çizimler acısından.
   gs fakültesi adında oldugu gibi sanat agırlıklı

   zeynep / (in reply to seher) Cevapla
 60. ben 13 yaşındayım biç mimar olmak istiyorum henüz erken karar olduğunun farkındayım

  şevval / Cevapla
 61. iç mimarlıktan mimarlığa geçiş varmı acaba şartları nedir

  ahmet / Cevapla
  • Merhaba Ahmet;
   Öncelikle şunu bilmelisinizki iç mimarlık bölümünü okudugunuz okula bu bölüme özel yetenek sınavı ile girmiş iseniz Mimarlık bölümüne dikey geçetenekleiş yapmanız mümkün değildir,sebebi ise birine ösym nin düzenlemiş olduğu sınavla belirli bir puanı aşarak girilebilirken (Mimarlık) ,iç mimarlığa ise okulun kendi düzenlemiş olduğu özel yetenek sınavı ile giriyorsunuz,Bundan sebep ösym bu dikey geçişe izin vermemektedir.Ançak iç mimarlığa da yine ösym sınavı ile giriş yaptıysanız (Örnek olarak İTÜ İç Mimarlık) burda dikey geçiş yapabilirsiniz.

 62. Merhaba ; ben biraz geçde olsa içimdeki iç mimarlık isteğimi herhangi bi kursla yönlendiremezmiyim , okumam gereken bir üniversite olmadan bunu gerçekleştirmek istiyorum ne dersiniz?

  vildan / Cevapla
 63. Merhaba. Ben lise son sınıf öğrencisiyim,güzel sanatlar lisesinde ‘müzik’ bölümü okuyorum. Çizimim iyi,ders almaya da başlayacağım iç mimarlık yetenek sınavları için. Ama sınav konusunda kafam karışık. Yalnızca YGS ile giriliyor diye biliyordum. LYS’ye de ciddi bir şekilde hazırlanıp iyi bir puan almam gerekiyor mu? Ya da yalnızca YGS’ ye girip iyi bir puan alsam yeterli olur mu?

  Aslı / Cevapla
 64. Ben lise 4 öğrencisiyim ygs en az kac puan almak lazim ve ben sözel bölümü okuyorum resim yeteneğim var sözel bölümünde oluşum engel olurmu matematiğimde iyi

  Mert / Cevapla
  • puan olarak sınırlama kendini siralama odaklı düsün ve emin ol bi tm ciyle sözelci arasında hiçbir fark yok

   zeynep / (in reply to Mert) Cevapla
 65. ic mimar olmak istiyorum sizce sözel bölümünde oluşum engel mi

  Mert / Cevapla
 66. Merhaba tm1 ile alaniç mimarlık çevre tasarımından mf4le alan iç mimarlığa yatay geçiş olabiliyor mu?

  Hande / Cevapla
 67. Merhaba , ben guzel sanatlar lisesinde okuyorum mimarlik istiyorm fakat matematik dersini yeteri kadar gormuyoruz ama bolumumuz olan mimarlik tm ile aliyor bu bizim icin bir avantaj oldugunu dusunmuyorum. Kultur derslerinin azalmasi bolum puanlarinin artmasi dogru degil. Peyzaj mimarligi esit agirliktan aliyormu peki?:)

  Sinem / Cevapla
  • peyzaj mf4 puan türüyle alır.ayrıca mimarlık tm den almaz.sana tavsiyem gs lisesinde okudugun için cizim alt yapın var özel yetenek sinavlarından gir iç mim kazanabilirsin

   zeynep / (in reply to Sinem) Cevapla
 68. Merhaba bnde ic mimarlik istiyorum fakat resim ve matematigim cok iyi degil 12. Sinif ogrencisiyim ne yapmam gerek yardimci olur musuniz

  emsal / Cevapla
  • iç mimarlık demek sadece resim yapmak demek degil özel yetenek sinavlarina girmeyeceksen eğer.tm bölümündeysen merek etme tmlerin çogu matematik yapamaz

   zeynep / (in reply to emsal) Cevapla
 69. Nerhaba ben lise 3 sayisal ogrencisiyim yani mf 4 ile ic mimarliga girmek istiyorum. Fakat mf 4 puaniyla ankarada ic mimarligabalan bir universite yok. Hepsi tm1 puaniyla aliyorlar. Ben mf4 oldugum halde tm1 puaniyla alan universiteye gidebilirmiyim? Tercih yapabilirmiyim? Eger yapamazsam suan lise 3 sayisaldaym 2. Doneme gecmek uzereyiz tm ye gecsem sorun olurmu? Cevaplarsaniz cok mutlu olurum. Tesekkurler 🙂

  Merve / Cevapla
  • Merhaba Merve
   Öncelikle şunu belirtmeliyimki yeni sınav sistemi sonucu yapılmış olan değişikliklerden biraz uzak kaldık,bu konuyu rehber hocanızla konuşmanız size daha fazla yol gösterici olacaktır.Lütfen kusura bakma yardımcı olamadığım için

  • mf 4 te olan bölüm için tm1 den tercih yapamazsın hiçbir sekilde.son sınıfta tm ye sorun olmaz cünkü matematik geoyla fark atsan yeter.edebiyatinda ilk 20 30 sorusu temel paragraf düzeyi yapabilirsin bence

   zeynep / (in reply to Merve) Cevapla
  • AYRICA TM YE GEÇMEDENDE TM SINAVLARINA GİREBİLİRSİN.BENİM SAYISALCI ARKADASLARIM LYS DE EDEBİYAT COGRAFYA SINAVINA GİRDİLER VE COGUNA HUKUK GELDİ.YANİ RAHAT FARK ATARSIN MAT VE GEO İYİYSE

   zeynep / (in reply to Merve) Cevapla
 70. Merhaba 11. Sınıf sayisal öğrencisiyim bazı üniversitelerin iç mimarlık bölümü tm den alıyor oraya girmem mümkün mü ? yardımcı olursaniz çok sevinirim.

  Said Selçuk / Cevapla
 71. Merhaba ben istanbul aydın üniversitesi iç mimarlık çok istiyorum ama sadece yetenek sınavı ile aldıgını duydum ygs-lys ile tam burslu girme şansım yok mu? Ve sıralaması kaç bilgi verir misiniz lütfen

  Buse / Cevapla
  • özel yet sinaviyla alanlar için ösys puanından barajı geçmek yeterli.çizim yetenegine,perspektif anlayısına falan bakarlar yani bursu ösys le degil çizim sınaviyla yapabilirsin

   zeynep / (in reply to Buse) Cevapla
 72. Oncelikle kolay gelsin. Size bir sorum olucakti. Ic mimarlik okumak istiyorum. Ama cizimim cok zayif. Bu universite sinavlarindaki yetenek sinavlarindan gecmem mumkun mudur ?

  Kadir / Cevapla
  • admin cevap vermediği için ben yardımcı olayım.eger cizimin zayıfsa bence resim kursuna giderek telafi edebilirsin.çünkü bizim bi kaç arkadas öyle yapmistı ve kazandilar

   zeynep / (in reply to Kadir) Cevapla
 73. Merhabalar ben lise 1 ogrencisiyim guzel sanatlara gidiyorum ama lise 2 de anadolu lisesi e gecmek istiyorum cunku kultur ve sayisal derslerim iyi cizimim de iyi sizce dogrumu yapiyorum bir de 2. Soru. Olarak simdi ic mimar unuversitelerinde genelde. Bir mimtar para istiyorlar unuversiteye baslarsak parali paramiz bosa gidermi.COK ACIL CEVAP VERIRMISINI

  murat / Cevapla
 74. Merhaba ben iç mimarlık okumak istiyorum ama tm öğrencisiyim ve bilgi üni’de çok okumak istiyorum çok araştırdım ama bilgi Üniversitesitesinde tm iç mimarlık yok sanki lütfen yardımcı olur musunuz

  Selin / Cevapla
 75. Merhaba ODTÜ iç mimarlık tm den mi alıyor yoksa mfden mi

  Özge / Cevapla
 76. Yildiz teknik universitesinde yok mu?

  vugar / Cevapla
 77. ben koü iç mimarlık kazandım fakat mimarlık istiyordum acaba mimarlıga geciş warmı

  zeynep / Cevapla
  • Merhaba
   Bazı üniversitelerde iç mimarlık tan mimarlığa iç geçiş dediğimiz dikey geçişler vardır.Belkide çift anadal yapılma ihtimali vardır.Bunu üniversitenizin öğrençi işleri veya fakülte dekanlığı ile görüşmelisiniz.

 78. yardimci ol lütfen admin

  zeynep / Cevapla
 79. admin senin is gücünü hafiflettim :)) bana yardimci olurmusun lütfennnnnnnnnnnnn

  zeynep / Cevapla
 80. İzmir devlet üniversitelerinde iç mimarlık bölümü var mı? Ben sayısalcıyım eğer varsa sayisaldan girebilir miyim ? Yetenek sınavı yapıyorlar mı?

  Ceren / Cevapla
 81. İç mimarlık istiyorum ama eşit ağırlık okuyorum bu bir sorun olurmu illa mf mi olmak zorunda?

  Elif Gül Yılmaz / Cevapla
 82. Merhaba ben şimdi 12 sınıf öğrencisiyim ve iç mimarlık düşünüyorum YGS ye giicem tm den düşünüyorum tm den alan okulları bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  Huriye / Cevapla
 83. Ben 11. sınıf mf öğrencisiyim fakat kafamda tm ye geçme planı var.Tm bölümünden iç mimarlık okuma ihtimalim nedir,cevaplarsanız sevinirim.

  Mert / Cevapla
 84. Merhaba benim kardeşim şuan doğu akdeniz üniversitesinde iç mimarlik bölümünde 2. Sinifta gelecek yil türkiyeye gelmek istiyor buraya geldiginde devlet üniversitelerinden birine geçiş yapabilme ihtimali var midir ?

  Tuğçe / Cevapla
 85. İç mimarlık okumak istiyorum ama özel üniversitelerde hocaların bursu kesmek için bilerek dersten bıraktığını söylediler bir bilginiz varmı ?

  Zuhal / Cevapla
 86. yıldız teknik üniversitesinde varmı iç mimarlık varsa kaç puan

  ceylin / Cevapla
 87. Uzaktan eyitim mumkunmu?

  Veysel / Cevapla
 88. Ben 9.sınıf öğrencisiyim.Kırgızistan-Bişkek’te lise eğitimimi sürdürüyorum.İç mimarlık bölümünü çok çok istiyorum,8.sınıftan beri düşünüyorum.YÖS Sınavı ile Türkiyede bir iç mimarlık üniversitesinde okumayı düşünüyorum.Çizimim hiç iyi değil.İlkokul matematiğim yüksek yalnız lise matematiği biraz daha üst seviyede olduğu için ve yeni yeni alıştığım için o kadar iyi olduğunu söyleyemem.Kendimi matematik ve çizim konusunda çok çok geliştirmeyi düşünüyorum fakat birçok kaygılarım var.Bunları yenmem için sizden bilgili bir cevap bekliyorum,teşekkür ederim.

  Sıla / Cevapla
 89. Ic mimarlik yukseklisans hangi universitede daha iyi egitim veriyor?Ister ozel ister vakif universitesi olsun.

  Tural / Cevapla
 90. ben İzmirde iç mimarlık okumak istiyorum fakat İzmirde böyle bir üniversite olup olmadığından emin değilim yardımcı olur musunuz ?

  rabia / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*