“En iyi mimar” kimdir? | Artstyle Mimarlık Blog

“En iyi mimar” kimdir?

mimar-3

Mimari yapıda estetik.

Kimdir en iyi mimar?… İhtiyaç-fonksiyonellik-estetik üçgeninde dengeli mekanlar üreten, en az metrekarede dahi en ferah mekanı sunmaya gayret eden, gece gündüz işten başka bir şey düşünmeyen kişi midir?

 

mimar-2

Mimari yapı harikaları.

 

Mimarlık ya da iç mimarlık öğrencisi, “en iyi mimar” olmak için çıkılan yolda nelerle karşılaşacak; neleri aşmak, neleri çözümlemek zorunda kalacak?…

 

 

06 Sep 1995, Chicago, Illinois, USA --- A view down the staircase of the Rookery Building in Chicago. --- Image by © Sandy Felsenthal/CORBIS

Mimari yapı harikaları.

 

 

En iyi mimar olunur mu, en iyi mimar doğulur mu?… En iyi mimar ünvanını almış onlarcasının ortak özellikleri neler?… Sizler için toparladık.

 

 

mimariii

Mimari yapıda fonksiyonellik ve estetik.

 

En iyi mimar- Meslek hayatının önemli bir kısmını başka insanların daha konforlu yaşama sahip olabilmeleri için teknik çizimler ve tasarımlar yaparak geçiren kişidir.

 

 

mimari-cizim

Mimari yapı çizimleri.

 

 

mimari

Mimari yapı harikaları.

 

 

En iyi mimar- Şantiyede toza toprağa batan, ustalarla sohbetin tadına varan, projede uygulanması gereken yerler tamamladığında başındaki bareti havaya atarak kutlama yapandır.

 

 

 

mimar-7

Şantiyede bir çalışma günü.

 

En iyi mimar- Mesleğini gerçekten severek icra eden, içindeki çocuğun büyümediğini, onu ödüllendirerek hem kendini hem mesleğini geliştireceğini unutmayandır.

 

En iyi mimar-  Kafasında tasarladığını kağıda aktarabilen, yenilikçi ruhla hem kullanışlı hem de yaratıcı projeler geliştirebilendir.

 

 

mimar-9

Mimari tasarımın kağıt aşamaları.

 

En iyi mimar-  Müşteriye sunduğu hizmeti nezaketiyle bütünleştiren, tasarladığınız çizimi müşteri beğenmez ise yeni bir fikir ortaya atarak müşterinin de beğenisine saygı duyandır.

 

 

ic-mimar-resim

Mimari çizmler.

 

 

En iyi mimar-  Para kazanmak için yola çıkan değil, her yapıtını bir eser olarak gören, alıntılardan ziyade kendi çizgilerine tutunan ve böyle büyüyeceğine inanandır.

 

 

mimar-iskelet

Karikatürle anlatım. Bir mimarın gelişimi..

 

 

En iyi mimar-  Evin dış kısmını yapıp, iç kısmını kullanışlı bir şekilde biçimlendirdikten sonra, iç mimar ile evin iç kısmını güzelleştiren ve kullanıma uygun hale getirendir.

 

 

mimarrr

Doğa dostu bir mimari tasarım.

 

 

En iyi mimar-  Evrensellik, yaratıcılık, keşfetme, doğa dostluğu, macera, özgürlük ve eşitlik değerleri oldukça yüksek olandır.

 

 

mimar-hotel

Mimari yapı harikaları.

 

En iyi mimar-  Eğitim ve meslek yaşamı “bakmak” ve “görmek” üzerine kurulmuş olan, görmezlikten gelmeyi beceremediği gibi dilini de tutamayıp, eleştirendir.

 

 

mimar-5

Dans eden mimari bina.

 

En iyi mimar-  Mesleki tatminin pahalı ve heyecan verici tasarımlar üretmekte olmadığına inanandır.

 

En iyi mimar-  Yarışma ve ödülleri modern mimarlığın bir hastalığı olarak görendir.

 

 

Tietgenkollegiet

Mimari yapı örnekleri.

Ya iç mimarlar…

 

ic-mimar

Kağıt üstünde eskizler.

 

 

En İyi İç Mimar- Sihirli dokunuşlarla mekanları işlevsel, estetik ve keyifli hale getirendir.

 

En İyi İç Mimar-  Mekanların mimari özelliklerini koruyarak kendi bakış tarzını ve müşterisinin beklentilerini projesine yansıtandır.

 

mimar1

Mimari doku harikası yapılar.

 

 

En İyi İç Mimar-  Şekil uzay ilişkilerini görebilen, renkleri ayırt edebilen, görsel sanatlar, resim, genel kültür, sosyoloji, sanat tarihi gibi alanlarda kendini yetiştiren, yenilikleri izleyen, eleştiriye açık, insanlarla ilişkilerinde ikna edici, uyumlu ve yaratıcı olandır.

 

 

http://www.dreamstime.com/stock-images-interior-design-worktable-color-fabric-selection-image30433334

Bir İç Mimarın olmazsa olmazları.

 

En İyi İç Mimar-  Aynı zamanda matematiksel zekaya da sahip olandır. İç mekanların tasarımında önce gözüyle sonra kağıt üzerinde neyi nereye ne şekilde yerleştireceğini en estetik ve en pratik yöntemlerle tespit edendir.

 

En İyi İç Mimar- Sürekli ev sahipleri ve müşterilerle çalışacağı için insan ilişkileri de oldukça güçlü olandır.

 

 

ic-mimar-son-resim

Proje değerlendirme aşaması.

 

En İyi İç Mimar- İç mekanın nitelik kazanması için görsel tüm unsurları değerlendirerek tasarım yapan, tüm bu tasarım süreçlerinde müşterisinin beğeni kriterlerini de değerlendirendir.

 

En İyi İç Mimar- Güzel sanatlarla iç içe olmasının yanı sıra yapı sektöründeki gelişmeleri sürekli takip eden ve teknik konularda bilgi sahibi olandır.

 

ic-mimar-2

İç Mimari tasarım örnekleri.

 

 

En İyi İç Mimar- Estetik beklentileri karşılayacak tasarımlar hazırlarken,  mekanın kullanımına dair işlevselliği ve konforu göz ardı etmeyendir.

 

En İyi İç Mimar- Estetik özellikleriyle zevklere hitap eden, fonksiyonelliğiyle gündelik yaşamı kolaylaştıran ve ergonomi odaklı konfor anlayışıyla rahatlık vaat eden tasarımlar sunandır.

 

ic-mimar-1

Dekorasyonda sadelik ve fonksiyonellik.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*