Mimarlık Mesleğinin Ayrıcalıkları | Artstyle Mimarlık Blog

Mimarlık Mesleğinin Ayrıcalıkları

Estetik ve bilimin bir arada kullanıldığı ve insanların hayatlarını kolaylaştırarak güzelleştirmek üzerine kurulu bir meslek olan mimarlık, tam anlamıyla bir tasarım bilimidir. Elbette sanatı da unutmadan…

Mimarlık mesleğini diğer mesleklerden farklı kılan özellikler vardır ve bunun sebebi, mimarlığın sadece mesai saatleri ile sınırlı bir meslek değil, aksine bir yaşam tarzı olmasıdır.

Peki nedir mimarlık mesleğini böylesine farklı ve ayrıcalıklı kılan özellikler?

1. Kendinizi ifade edebilirsiniz.

Herşeyden önce mimarlık mesleği, kendinizi ortaya koyabileceğiniz ve ifade edebileceğiniz bir alandır. Tüm birikiminizi, tarzınızı, hayata bakış açınızı ve yaşam felsefenizi çalışmalarınızda ortaya koyma şansına bu meslekte sahip olabilirsiniz.

2. Sürekli gelişirsiniz. 

Mimarlık mesleğini seçen bir kişinin üst düzey akademik yeteneklere sahip olması gerekir ve bu da kendini geliştirmeye merak anlamına gelir. Bunun için de en ideal mesleklerin başında kuşkusuz mimarlık gelir. Çünkü yeni yapım teknolojileri, inşaat metodları, teknikler ve elbette tasarım trendleri bu meslek mensuplarının takip etmesi gerekenlerin başında. Kendini geliştirmek için en ayrıcalıklı meslek, işte bu yüzden mimarlıktır.

3.Yeni şeyler deneyebilirsiniz.

Matematiksel hesaplamalar ve teknik bilgiler dışında bu mesleğin keskin çizgileri ve kesin doğru ya da yanlışları yoktur. Bir mimarın verdiği cevaplar yada çalışmasına kattığı yorum, bir diğer mimarınkiyle aynı olmaz. Aynı işi yapan iki ayrı mimar ortaya birbirinden çok farklı iki ayrı proje çıkarabilir. Bu yüzden mimarlık deneysel meslektir ve hep yeni şeyler deneyebilirsiniz.

4.Kazandığınız sadece para değil 

Bu meslek,size kendinizi iyi de hissettirir. Müşterileriniz yaptığınız işi takdir eder, kimi zaman da hayranlıklarını ifade ederler. Emeğinin takdir edilmesi ve ortaya çıkardığı işin alkışlanması kimi mutlu etmez ki?

mimarlık 1

mimarlık 2

mimarlık 3


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*