Yatak Odası Dekorasyonları | Artstyle Mimarlık Blog

Şık bir yatak odası mı, deliksiz bir uyku mu?…

ev-2

Yatak odası dekorasyonu.

 

Her ikisi bir arada olmaz mı; dediğinizi duyar gibiyim. Yatak odasının şık olması önemlidir. Fakat daha önemlisi; rahat ve deliksiz bir gece uykusu... Rahat bir gece uykusu için yatak odamızı nasıl dekore etmeliyiz?… Uzmanların görüşlerine ve dekorasyon tüyolarına bir göz atın ve siz de yatak odanızı yeniden şekillendirin…

 

ev1

Yatak odası dekorasyonu.

 

Dağınıklıktan kaçının

 

oda

Yatak odası dekorasyonu.

 

Yatağın başucunda yer alan komidin ya da sehpayı dağınık bırakmayın. Sadece ihtiyacınız olan şeyler veya sizi rahatlatıcı objeler bulunsun komidinin üzerinde. Gece yatarken son olarak ve sabah uyandığınızda ilk olarak gördüğünüz yerin burası olduğunu unutmayın. Bunu bir metafora dönüştürürsek, yatak odanız sizin yaşam şeklinizi de yansıtır.

 

Arka duvarı kaplatın

 

oda2

Yatak odası dekorasyonu.

 

Bir koza gibi sessiz bir ortam istiyorsanız, yatağınızın arkasındaki duvarı komple kaplatabilirsiniz. Bu aynı zamanda arkanıza yaslandığınızda yumuşak bir konfor sunar size.

 

Yatağınız nefes alsın

 

oda-3

Yatak odası dekorasyonu.

 

Pamuk nefes alır. Ve bir yataktan bahsediyorsak bu çok önemlidir! Rahat ve iyi bir uyku için pamuklu kumaşları seçin, huzurlu ve rahat uyuyun.

 

Sadelikten şaşmayın

 

oda-4

Yatak odası dekorasyonu.

 

Yatağınıza öyle çok şey koymayın. Basit olsun ve ihtiyaçlarınıza cevap versin. Güne başlarken toplaması, gün sonunda ise açılması kolay olsun.

 

Dekorasyonda seçici olun

 

oda-5

Yatak odası dekorasyonu.

 

Pek çok insan odasının duvar rengini düşünür. Oysa düşünülmesi gereken duvar renginden çok odada yer alacak aksesuarlardır. Huzurunuz için odada kullandığınız tablolar ve aksesuarlar ne göz yorucu olsun ne de fazla dikkat çekici…

 

Oturma alanı da ayırın

 

oda6

Yatak odası dekorasyonu.

 

Eğer yatak odasında keyif de yapmak isterseniz ayrı bir oturma alanı oluşturun. Bu şekilde beyniniz yatağın sadece uyku için olduğunu, okuma, çalışma, ya da TV izleme alanı olmadığını daha iyi kavrar.

 

Işığı iyi ayarlayın

 

 

yeni-1

Yatak odası dekorasyonu.

 

İyi bir gece uykusu için kimileri tam karanlık sever. Sabah güneş ışığını da içeri alabilecek şekilde bir ayarlama yapın. Tül ve perde kalitesini, pencere cam kalınlığını iyi ayarlayın. İstediğiniz zaman, istediğiniz kadar ışık girsin odanıza.

 

Elektronik aletleri kaldırın

 

oda-8

Yatak odası dekorasyonu.

 

Uyurken başucunuza koyduklarınıza dikkat edin. Tablet, telefon ya da uzaktan kumandaları çekmeceye kaldırın.  Başucunuzda sadece bir bardak su olsun. O da cam bardakta…

 

Gürültüyle savaşın

 

oda-9

Yatak odası dekorasyonu.

 

Uyurken dış gürültüye karşı aşırı duyarlı iseniz, gürültü azaltma pencerelerini deneyin. Pencerelerin dışını bir ekran gibi kaplayan bu pencereler, sokak sesleri üzerinde oldukça etkilidir. O yoksa çift cam seçeneğini düşünün.

 

Ayarlanabilir başucu lambası

 

oda-10

Yatak odası dekorasyonu.

 

Başucunuzda bir okuma lambası olsun.  Işığı daha iyi yansıttıkları için, duvara monte edilebilenleri tercih edin. Lambanızı da ayarlanabilir olanlardan seçin ki, yavaş yavaş uykunuz gelmeye başladığında kısabilesiniz.

 

Teknolojiye hakim olun

 

yeni

Yatak odası dekorasyonu.

 

Eğer sabahları telefonunuzun alarmı ile uyanıyorsanız, gösterge ışığını kapatın. Masa saatinizin ışığını da keza… Odanızda televizyon ya da video player gibi dijital ve kendinden ışıklı aletler varsa onların da üzerini siyah elektrik bandı ile kapatabilirsiniz. Bu ufacık ışıkların dahi uykunuzu kaçırabileceğini unutmayın.

 

Yatağın pozisyonu da önemli

 

oda-12

Yatak odası dekorasyonu.

 

Yatağın konumuyla ilgili, görsellikten çok sizin içindeyken nasıl hissettiğiniz önemli. Bazı uzmanlar yatak odasına girildiğinde yatağın ayakucunun görünmesini tercih ediyorlar. Yatak köşeye ya da duvara sıkıştığında ise; kalktığınızda kullanacağınız hareket alanı yeterli olmayabilir.

 

 

yeni-3

Yatak odası dekorasyonu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*