Evinizin dekorasyonu kişiliğinizi doğru yansıtıyor mu? | Artstyle Mimarlık Blog

Evinizin dekorasyonu kişiliğinizi doğru yansıtıyor mu?

Art Deco ev dekorasyonu

Art deco tarzı dekorasyon.

 

Birbirinden şık ev dekorasyon stilleri

 

Asya tarzı dekorasyon yatak odası

Asya tarzı dekorasyon yatak odası .

 

Doğal ve gerçekçi mi; yoksa kurgulu, dizinli, büyülü, çekici, kışkırtıcı olan sanal mı?… Hayat seçimlerden ibaret!

 

Country tarz dekorasyon salon

Country tarz dekorasyon salon.

 

Seni ateşleyen de seçimlerin, durduran da… Ve tabii oyalayan da… Kıyafetlerin, otomobilin, tatil mekanın, ev hayvanın; hepsi senin seçimin. Ve elbette en önemlisi yaşam alanın olan evin ve evinin dekorasyonu…

 

Eklektik tarz dekorasyon mutfak

Eklektik tarz dekorasyon mutfak.

 

Otomobilin ya da kıyafetlerin belki tarzını, tarzınla birlikte ruhunu yansıtmaya yetiyor. Diyelim ki bir parça çılgınsın, renkleri karıştırmayı seviyorsun. Ya da aslında gizliden bir muhafazakar ruhun var ve ağır takılmak sana göre olan… “Gelenekselden vazgeçmem” diyenlerden de olabilirsin.

 

 

Asya tarzı dekorasyon

Asya tarzı dekorasyon.

 

Belki de seni tam olarak; düzen, denge, huzur ve sadelik anlatıyor… Kim görebilir ki içini; iç dünyanı dışarıya yansıtmamayı tercih edenlerdensin… Birçokları gibi özgünlüğün peşinde de olabilirsin. Ya da gerçek karakterini ortaya koymak isteyen ama kendini ifade etmekte zorlananlardansın…

 

Eklektik tarz dekorasyon

Eklektik tarz dekorasyon örneği salon dekorasyonu.

 

“Aslan yatağından bellidir” misali, insanın kimliğini gizleyemeyeceği tek yer evi olsa gerek. Gerçek kişiliğinizi evinizin dekorasyonuyla yansıtmak istiyor da, bunu nasıl yapacağınızı tam olarak kestiremiyorsanız; pastel renklerin hakim olduğu ‘country’ tarzdan beyaz hakimiyetindeki ‘minimal’ tarza, görselliği üst seviyelerde tutan ‘geleneksel’ tarzdan ağır karakterlerin tercihi ‘rustik’ tarza kadar birçok ev dekorasyon tarzı, bu konuda size fikir verebilir…

 

Art Deco salon dekorasyonu

Art Deco tarzı salon dekorasyonu.

 

Ev dekorasyonunda tarz örnekleri

 

Art Deco home ofis

Art Deco tarzı dekorasyon home ofis.

Art Deko”

Dekorasyonda aerodinamik ve geometrik tarz 1920’lerde ve 30´larda popülerlik kazandı. Bu tarzı yansıtan temel özellikler keskin olmayan yuvarlatılmış köşeler ve keskin dikey çizgiler. Kübist tablolar, Kızılderili sanatı, modern makine ve uçak dizaynı “Deko” tarzının çıkış noktaları olarak sayılabilir. Bu tarzda genellikle kullanılan materyaller ise, krom ve çelik.
 

Art Deco yemek odası

Art Deco tarzı dekorasyon yemek odası.

 

Asya tarzı dekorasyon yatak odası 1

Asya tarzı dekorasyon yatak odası.

 

 

Asya Stili”

‘Zen’ veya ‘Uzakdoğu’ olarak da bilinen Asya ev dekorasyonu stilinde kilit öğeler; düzen, denge, huzur ve sadelik. Dokuma, nötr renkler ve evin mahrem bir mabet olarak varsayılması bu tarzın yapı taşları. “Asya Stili”ni en iyi tanımlayan cümle ise; “Az daha çoktur!”
 

Asya tarzı dekorasyon mutfak

Asya tarzı dekorasyon mutfak.

 

 

Bohem tarz dekorasyon 1

Bohem tarz dekorasyon.

 

Bohem”

Geleneklerden uzak ve son derece artistik bir tarz. Çok sayıda kullanılan desenler genellikle birbirleriyle uyumsuzdur da… Boncuk çok kullanılan bir öğedir ve Avrupa etkileri hemen her alanda görülebilir. Ev dekorasyonunda ‘Bohem’ tarzı; farklı dönemleri ve bu dönemlerin stillerini sanatsal ama zekice birbiriyle harmanlamaktır denebilir.
 

Bohem tarz dekorasyon

Bohem tarz dekorasyon salon uygulaması.

 

 

Eklektik tarz dekorasyon  salon

Eklektik tarz dekorasyon salon.

 

Eklektik”

Farklı kaynak, tarz ve dönemlerden parçaların birleşmesiyle ortaya çıkmış bir stildir. Bu tarzı doğru uygulamak için bilinmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz. Kullanacağınız tarz sayısını 2 ya da 3´le sınırlamalısınız ve renk, dokuma gibi ortak bir tema bularak kullanacağınız materyaller arası bağlantı oluşturmalısınız.

 

Eklektik tarz dekorasyon yemek salonu

Eklektik tarz dekorasyon yemek salonu.

 

Country tarz dekorasyon salon 1

Country tarz dekorasyon salon.

 

“Country”

Şık bir ev dekorasyonu tarzdır. Aynı zamanda sıcaktır da… Yeni ve eskiyi bir araya getirir. Aksesuarları olarak kitaplar, mumlar, çiçekler, lambalar ve türlü küçük objeleri sayabiliriz. Yemek mekanları bu tarzın anahtar bölgeleridir denebilir. “Country” tarzın renkleri mavi, toprak rengi gibi doğal renklerdir. Yüzeylerde ise taş, ahşap, kil gibi doğal materyaller kullanılır.
 

Country tarz dekorasyon salon 2

Country tarz dekorasyon mutfak.

 

 

Global tars dekorasyon

Global tarz dekorasyon.

“Global”

Genellikle egzotik etkiler taşıyan karma bir tarzdır. Afrika, Polinezya, Hindistan ve Asya´da birçok yerde ürün stantlarında bu tarzın kullanıldığını görebilirsiniz. Global tarzlar genellikle, yerli halkın el sanatlarını içerir. Kuzey Afrika, Tibet ve Türkiye´nin bu tarzdaki popülerliği son zamanlarda iyiden iyiye artmıştır.
 

Global tarz dekorasyon 1

Global tars dekorasyon örneği.

 

 

Endüstriyel tarz dekorasyon mutfak

Endüstriyel tarz dekorasyon mutfak.

 

“Endüstriyel”

Endüstri Devrimi’yle birlikte ortaya çıkan bu tarzda genellikle, krom, paslanmaz çelik gibi metaller kullanılır. Yüzeyler mat ya da cilalıdır. 20. Yüzyıl’ın başlarında ve ortalarında, özellikle fabrika ve ofislerde kullanılan bir tarz olmuştur. Çoğunlukla masa, tabure ve sandalyelerin kullanıldığı bu stil ev dekorasyonlarında fazla soğuk bir tarz olarak kabullenilir.
 

Endüstriyel tarz dekorasyon 1

Endüstriyel tarz dekorasyon.

 

 

Mid century tarzı dekorasyon salon 1

Mid Century tarzı dekorasyon yemek odası

 

“Mid-Century Modern”

“Yüzyıl Ortası Modern Tarz”, 1940´tan 1960´lara kadar olan dönemi yansıtan popüler bir terimdir. Sade hatlar, açık renkli perdahlar, aerodinamik ve süslemeye hiç yer verilmemesi bu tarzın öne çıkan özellikleri arasındadır. İşlevsellik çok büyük önem taşıdığı bu tarzın öncü tasarımcıları arasında Charles and Ray Eames, Aero Saarinen ve Russel Wright sayılabilir.
 

Mid century tarzı dekorasyon salon

Mid century tarzı dekorasyon salon.

 

Minimal tarz dekorasyon

Minimal tarz dekorasyon.

 

“Minimal”

Her objenin birbiriyle uyumlu koordinasyon içinde olduğu, net, derli toplu bir tarzdır. Az sayıda obje kullanılır. “Mükemmellik” bu stilin anahtar kelimesidir denebilir. “Minimal” tarzın renkleri ise nötr ve siyah-beyazdır. Ev dekorasyonlarında son zamanlarda daha fazla tercih edilen bir tarz olduğu söylenebilir ‘Minimal’ tarzın.
 

Minimal tarz dekorasyon.1

Minimal tarz dekorasyon.

 

 

Modern Tarz dekorasyon

Modern Tarz dekorasyon.

“Modern”

“Modern” tarzın çıkış noktası Bauhaus´dur. İşlevselliğin ön planda tutulduğu, karmaşa ve süslemeden uzak, sade bir tarzdır. Özellikle tek kişilik yaşam alanlarında ‘Modern’ tarz ev dekorasyonlarına daha fazla rastlıyoruz.

 

 

Modern Tarz dekorasyon 1

Modern tarz dekorasyon.

 

 

Neoklasik tarz dekorasyon

Neoklasik tarz dekorasyon.

 

“Neoklasik”

Yunan ve Roma formlarında belirginleşmiş, 18. Yüzyıl sonlarından 19. Yüzyıl ortalarına kadar geçen süre içinde popüler bir tarz olarak benimsenmiştir. Bu tarz ev dekorasyonunda kullanılan mobilyalar hafif ve zariftir. “Neoklasik” tarz doğrusal çizgilerin kullanıldığı bir stildir. Empire ve Beidermeier tarzlarına yakındır.
 

Neoklasik tarz dekorasyon 1

Neoklasik tarz dekorasyon.

 

 

Rustik tarz dekorasyon 1

Rustik tarz dekorasyon.

 

“Rustik”

Genellikle kırsal bölgelerde uygulanan bir ev dekorasyon tarzıdır. Dağ ya da çiftlik evlerini anımsatan bir duygu verir. Amerikan ceviz ağacından yapılan mobilyalar, geyik boynuzu tarzında avizeler, puf koltuklar bu stilin tipik öğeleridir.
 

Rustik tarz dekorasyon

Rustik tarz dekorasyon.

 

 

Güneybatı tarz dekorasyon salon.

Güneybatı tarz dekorasyon salon.

 

“Güneybatı tarzı”

Santa Fe, Meksika ve Kızılderili tarzlarını içeren ve özellikle ABD´nin güneybatısında uygulanan bir tarzdır. Toprak-çöl renkleri tarzın ana renkleridir. Toprak çömlekler ve ağır rustik ahşap mobilyalar bu dekorasyon tarzının ana unsurlarıdır denebilir.
 

Güneybatı tarz dekorasyon salon 1

Güneybatı tarz dekorasyon salon.

 

 

Geleneksel tarz dekorasyon

Geleneksel tarz dekorasyon.

 

“Geleneksel”

Pek çok stili bünyesinden barındıran bu tarzın tarihle hep bir bağı vardır. Koloni, Chippendale, Kraliçe Anne ve Erken Amerikan tarzları da “Geleneksel” başlığı altında toplanır.
 

Geleneksel tarz dekorasyon 1

Geleneksel tarz dekorasyon.

 

Victorya tarzı dekorasyon

Victorya tarzı dekorasyon.

 

“Viktorya”

Temel özelliği ağır süslemeleridir. 19. Yüzyıl ortalarıyla 20. Yüzyıl başları arasında popüler olmuştur. Adını Kraliçe Victoria´dan alır. Genellikle ağır, karanlık ve oymalı mobilyaların kullanıldığı bu tarz daha modern tarzlarla harmanlandığında hoş bir görünüm elde edilebilir.
 

Victorya tarzı dekorasyon 1

Victorya tarzı dekorasyon.

 

 

Mid century tarzı dekorasyon mutfak

Mid Century tarzı dekorasyon mutfak.

 

 

Endüstriyel tarz dekorasyon banyo


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*