Mdf Nedir,Mdf Mobilya Uygulamaları,Lake Mobilya | Artstyle Mimarlık Blog

Mdf Mobilya Nedir? Mdf Nerelerde kullanılır.

Mdf Mobilya Nedir?

 

Bu gün gerek evlerde gerekse de iş yerlerinde kullanılan mobilyalarda mdf ye rastlamak oldukça mümkündür.  Zaten bunu piyasa mallarında da görebilirsiniz. Kimileri özel istekle kimileri de fiyatının uygunluğundan tercih etmektedir. Peki, mdf nedir diye diyecek olursanız mdf ağaç talaşlarının yüksek basınçla sıkıştırılmış halidir diyebiliriz.    Sanırım buna en uygun cevap bu olacaktır.

Mdf Malzemesiin Genel Görünümü

 

Mdf Günümüzde En Sık Kullanılan Mobilya Malzemelerindendir

Aslında bugün en çok kullanılan malzemelerden biridir de diyebiliriz mdf için. Çünkü fiyatları diğer ağaç malzemelerine oranla uygundur. Bu da bu ürünü daha da çok tercih edilebilir hale getiriyor.

Mobilyaların kullanımı her geçen gün yoğun bir şekilde artmaktadır. Sürekli gelişen ve değişen bir dünyada bu aslında pek de yadsınamayacak bir durumdur. Çünkü dünya sürekli büyüyor ve yeni istekleri de yanında getiriyor. Haliyle durmadan ve hızlı bir şekilde mobilya üretmek bunları da üretirken farklı ürünlere de yer vermek gerekir. Farklı ürünlerden kasıt tabi ki de yeni modellerdir. Yeni model ürünlerin nerdeyse her geçen gün arttığı da bilinmektedir. Bu da çok ciddi anlamda yeni malzeme üretimi demektir. Akıllara gelen güzel mobilyaları üretmek ham maddenin çokluğuyla da aynı orantılarda seyreder. Çünkü yapılan yeni ürünler hobi amaçlı değil üretim amaçlı olacağından yüklü miktarlar söz konusudur. Haliyle bu da malzemeye ihtiyacı göz önüne sürer. İşte tamda bu nokta da en önemli şey aslında malzeme oluyor ve mdf de en tercih edilen oluyor. Piyasada neredeyse istediğiniz her mobilya da mdf den yararlanabilirsiniz. Masadan dolaba oldukça geniş bir çeşitliliği vardır. mdf mobilya ve örneklerini inceleyerek aslında daha geniş bilgilere sahip olabilirisiniz. Evinize mobilya alırken mdf yi de bir seçenek olarak düşünmelisiniz. Ayrıca bunu sizlere profesyonel kişilerde tavsiye edecektir. Evinize mobilya alırken danışacağınız profesyonel ekipler sizlere sunacakları seçeneklerinde mdf kesinlikle olacaktır. Bir de mobilya seçerken şuna dikkat etmelisiniz ki mobilyalar kullanılacağı yere göre değişmektedir. Bu da sizlerin mobilya seçimlerinde çok ama çok önem taşır. Sağlam ve güzel bir mobilya için her yerde her şartta kullanımlarınız için mdf size göre olabilir.

Aşağıda bazı Mdf Malzemeler ile yapılmış Ham halli Mobilya Uygulamaları göreceksiniz.

 

Ham Halde MDF Mobilya Uygulamaları

Ham Olarak İşlenmiş Mdf Mobilya Dolap (Boyanmadan Evvel) Tv Ünitesi

Ham Olarak İşlenmiş Mdf Mobilya Masa (Boyanmadan Evvel)

Ham Olarak İşlenmiş Mdf Mobilya Dolap (Boyanmadan Evvel)

Yukarıda Görünen Mobilyalar Artstyle tarafından Almanya da bir yönetim ofisi için üretilmiş olup,Mdf malzeme kullanılarak hazırlanmıştır.

Mdf malzeme ile yapılmış olan bu yönetim ofisinde Mobilya masanın sol ve sağ tarafı , Dolap ve Tv Ünitesininde belirli yerleri tasarımda belirtildiği şekli ile kaplama kullanılarak desenlendirilmiştir.

Mdf Malzemesi Üzerine İstenirse Ağaç Görünümüde verilebilir

Burda kullanılan kaplamalar mdf ye tutkal denilen yapıştırıcı ile yüksek sıkıştırma özelliği olan presslerde yapıştırılarek bütünlüğü sağlanmıştır ve bu şekilde Mdf ye Ağaç görünümü verilmiştir.Bakınız Masa ve dolaplardaki kaplamalara

Ham halde yukarıdaki görülen Mdf malzeme ile yapılmış Mobilyaların Boyandıktan sonraki halleri aşağıda görünmektedir.

 

Mdf Malzeme İle Yapılmış Yukarıdaki Mobilyaların Bitmiş Halleri

 

Mdf Malzeme İle yapılmış Dolap ve Masa Boya Sonrası (Ham kısımlar Beyaza Boyanmıştır.)

 

Yukarıda görüldüğü gibi Mdf Malzemenisinin Ham olarak kullanıldığı yerde (Üzerine kaplama sıkılmayan yüzeyler) beyaz renk,Kaplama kullanılan yerde ise kaplamanın dokusuna uygun boya yapılmıştır.

Lake Mobilya

Lake Aslında ham mdf üzerine yapılan boya uygulamasıdır,Aşağıda görünen fotolarda beyaz yüzeylerin tamamı lakedir.

Mdf ile Mobilya yapmamızdaki en önemli Hususlardan biriside Mobilyaya istediğimiz gibi dairesel formlar verebilmemizdir.Masanın sağ ve Sol tarafı gibi

 

Mdf Malzeme İle yapılmış Dolap ve Tv Ünitesi (Ham kısımlar Beyaza Boyanmıştır.)

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*